Президент України Петро Порошенко помилував громадянина Ірану Алі Джадуея, засудженого за шпигунство, якого обміняли на українського моряка Андрія Новічкова, обвинуваченого в Ірані у вбивстві.

Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському повідомив адвокат Джадуея Григорій Мар’яновський.

За його словами, президент Ірану також помилував українця, після чого країни здійснили обмін.

Захисник зазначив, що для українського суду Джадуей залишився винним у шпигунстві, проте в помилуванні йдеться, що з нього зняті основне та додаткові обвинувачення.

Мар’яновський також розповів, що переговори про обмін розпочалися приблизно навесні 2018 року.

«Алі затримали в серпні 2016-го, моряка пізніше. Але казати, що його затримали саме для того, аби обміняти на Алі — я не можу ні підтвердити, ні спростувати», — сказав він.

Адвокат додав, що іранець хоче повернутися в Україну, бо в нього тут сім’я.

«В нього є дружина, брак офіційно зареєстрований. В нього дочка, у грудні їй виповнилося 2 роки», — зазначив Мар’яновський.

Нагадаємо, у червні 2018-го іранця Алі Джадуея засудили до 11 років тюрми за шпигунство проти України.

Як повідомлялося, 10 січня Новічков повернувся до України.

Нагадаємо, одеський моряк Андрій Новічков виїхав з України в листопаді 2016 року. Він підписав контракт на роботу старшим помічником капітана іранського судна Arezoo. На судно Новічков сів неподалік Шанхаю.

На 18-й день плавання в Південно-Китайському морі у Новічкова стався конфлікт з одним з матросів. За словами українця, той йому грубив, намагався вдарити, а після — вистрибнув за борт. Тоді судно зупинили, почали пошуки, однак матроса так і не знайшли.

Після інциденту екіпаж судна розпустили. Однак у лютому 2017 Новічкова силою вивели на берег в Ірані та доставили до поліції, де від нього вимагали зізнання про вбивство матроса. Відтоді Новічков вже був за ґратами. Восени 2017-го моряк оголосив голодування, а на 11-й день його звільнили з-під варти під особисте зобов'язання консула, заборонивши залишати Іран до кінця розслідування. За словами Новічкова, він після звільнення з-під варти проживав в офісі іранської туристичної компанії, куди його влаштували знайомі консула.

За тривалий час розслідування справи моряка цю справу перекваліфікували із вбивства з необережності в навмисне вбивство. Українцю загрожувала страта через повішання. Утім, у слідства не було доказів.

Поділитись: