Посадовці 9 військкоматів організували масштабну схему ухилення від мобілізації — ДБР

Обшуки у справі про масштабну схему ухилення від мобілізації, яку організували посадовці ТЦК
Обшуки у справі про масштабну схему ухилення від мобілізації, яку організували посадовці ТЦК ДБР

Правоохоронці викрили та заблокували масштабну схему ухилення від мобілізації, до якої були залучені посадовці 9 військкоматів, переважно з Київської області та столиці, керівниця військово—лікарської комісії Макарівського району Київщини та спільники з інших регіонів.

Про це повідомили Державне бюро розслідувань, Служба безпеки України та Спеціалізована прокуратура.

За даними слідства, схему організував колишній керівник Київського обласного військового комісаріату, який вийшов на пенсію. Під його контролем інші підозрювані вносили неправдиві дані до військово-облікових документів про зняття чоловіків з обліку нібито за станом здоров’я. Зокрема, вони видавали підроблені довідки військово-лікарської комісії.

Як зазначили правоохоронці, більшість документів оформляли через один із районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Київської області, до схеми також залучили представників іще щонайменше 7 київських районних військкоматів та одного — із Закарпаття.

Учасники схеми надавали чоловікам поради і вказівки щодо місць, порядку та способу перетину кордону. Окрім того, у ДБР кажуть, що фігуранти допомагали з такою незаконною діяльністю й у багатьох інших регіонах.

Слідство встановило, що одна частина угруповання відповідала за пошук клієнтів, інша — за незаконне оформлення документів. Представники обох «гілок» для конспірації між собою не перетиналися, зазначають у ДБР.

Попередньо, за цією схемою виїхати з України могли щонайменше 100 чоловіків. Удалося задокументувати 40 епізодів отримання грошей. Вартість таких «послуг» становила від 6 до 10 тисяч доларів. Правоохоронці стверджують: «Клієнтами були як учорашні студенти, так і банкіри з дорослими синами».

За місцями роботи в ТЦК та проживання фігурантів у різних областях провели понад 40 обшуків. Працівники ДБР встановлюють точну кількість чоловіків, які оплатили такі «послуги».

Яке покарання?

Організатору схеми та ще шістьом підозрюваним повідомили про підозри за різними частинами ст. 255 та ст. 332 Кримінального кодексу України. Їм загрожує до 12 років за ґратами з конфіскацією майна. Наразі розв'язується питання щодо обрання запобіжного заходу.

Також правоохоронці перевірять правдивість зняття з обліку чоловіків призовного віку в цих ТЦК, і в разі виявлення фальсифікацій буде розглядатися відновлення їхніх установчих даних в Електронному реєстрі військовозобов'язаних.