Посадовці «Харківгазу» перед опалювальним сезоном від’єднали від газу ціле село та підбурювали людей до протестів — СБУ

Служба безпеки вивчає обставини, за яких підприємство «Харківгаз» нібито від’єднало газопостачання у селі Благодатне Харківської області. Зробили це напередодні опалювального сезону.

Про це повідомили в пресцентрі СБУ.

За їхніми даними, на початку жовтня посадовці «Харківгазу» під виглядом ремонтних робіт залишили без газу ціле село.

Одразу після від'єднання мешканцям села нібито висунули вимогу: треба підписати додаткову угоду ще на одну послугу з обслуговування внутрішньобудинкових систем, якої раніше не було. Так, платіжка для кожної сім'ї мала б зрости на 1200-1800 гривень на рік.

Як зазначають в СБУ, представники «Харківгазу» відмовлялися подавати газ до того часу, поки кожен мешканець села не підпише цей договір.

«Через монопольне становище [підприємства] та гостру потребу населення в газі на початку опалювального сезону мешканців села поставили у безвихідне становище», — наголосили спецслужбовці.

Водночас керівництво «Харківгазу» заявило, що їхня компанія не має жодного стосунку до підвищення цін на газ, а винні в цьому президент і керівництво держави. Це призвело до численних акцій протесту місцевих жителів та перекриття автошляхів.

«Посадовці цієї приватної компанії… в такий спосіб підбурювали людей до масових акцій протесту, що могло дестабілізувати ситуацію в регіоні», — додали в СБУ.

Після втручання правоохоронців та місцевої влади газопостачання в селі відновили 17 жовтня. Спецслужбовці зауважують, що акціонерне товариство «Харківгаз» на 95,5% є приватною компанією, яка самостійно формує ціни на свої послуги.

Яким буде покарання?

У діях співробітників газової компанії правоохоронці вбачають порушення ст. 109 (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) Кримінального кодексу. Санкція статті передбачає позбавлення волі до 10 років.

Чи готова країна до опалювального сезону?

У жовтні обласні державні адміністрації на Львівщині, Закарпатті, Хмельниччині та Одещині заявили про надзвичайну ситуацію техногенного характеру через відсутність газопостачання в бюджетних установах на осінь-зиму.

Бюджетні установи купують газ напряму в постачальників, укладаючи договори через систему ProZorro. Але через зростання цін на газ постачальники не можуть виконати тендерні умови та розривають уже укладені договори. А на нові тендери не набирається достатньо учасників.

В Офісі президента тоді заявили, що оголошення надзвичайних ситуацій у регіонах — це лише технічний момент для прискорення укладання договорів із постачальниками газу.

Натомість очільник НАК «Нафтогаз» Юрій Вітренко заявив, що газу у сховищах України має вистачити для нормального проходження опалювального сезону.