Посли країн «Великої сімки» прокоментували рішення глави Національного банку України Якова Смолія піти у відставку через «систематичний політичний тиск».

Як зазначається в оприлюдненій заяві, незалежний Нацбанк став фундаментальним досягненням для України, що «зменшило корупцію, сприяло зростанню й врятувало збанкрутілий банківський сектор».

«Підрив цієї надважливої інституції був би великим кроком назад і поставив би під загрозу надійність реформ України і їхню підтримку», — йдеться в заяві.

Раніше Офіс президента, коментуючи заяву глави Нацбанку про відставку, заявив, що вважає незалежність регулятора «безумовним пріоритетом».

Нагадаємо, ввечері 1 липня пресслужба центрального банку повідомила про те, що Яків Смолій написав та подав президенту Володимиру Зеленському заяву про звільнення у зв’язку з відставкою за власним бажанням. Причиною цього рішення Смолій назвав «систематичний політичний тиск».

Зазначимо, що за даними видання «Дзеркало тижня», рішення Смолія про відставку стало наслідком постійного тиску на керівництво Нацбанку саме з боку Офісу президента.

У пресслужбі Нацбанку повідомили hromadske, що в четвер, 2 липня, заяву Смолія розгляне профільний комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, а в п’ятницю, 3 липня, її винесуть на розгляд до сесійної зали парламенту.

Відповідно до закону, в разі затвердження відставки Смолія обов'язки глави Нацбанку виконуватиме його перша заступниця Катерина Рожкова.

Члени Правління Національного банку України заявили, що поважають рішення Смолія щодо відставки та «розділяють його перестороги щодо систематичного політичного тиску».

Раніше, нагадаємо, посли країн «Великої сімки» в Україні прокоментували проєкт постанови профільного комітету Верховної Ради про доповідь голови Національного банку, де йдеться про діяльність регулятора. У ній було розкритиковано політику регулятора, а також запропоновано створити тимчасову слідчу комісію для розслідування його дій.

Зазначимо, що 17 червня парламентський комітет із питань фінансів, податкової та митної політики підтримав проєкт постанови про доповідь глави Нацбанку. Вона була оприлюднена на сайті комітету 18 червня, її автором зазначено народного депутата від «Слуги Народу» Олександра Дубінського.

У постанові зазначається, що Національний банк України «як у 2019 році та на початку 2020 року, так і починаючи з 2014 року не виконав повною мірою своєї основної конституційної функції — забезпечення стабільності грошової одиниці України».

Крім того, там пропонується створення парламентської тимчасової слідчої комісії для розслідування діяльності керівництва Національного банку України та керівництва Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у 2014-2019 роках.

Поділитись: