Посли ЄС погодили новий компроміс щодо торгівлі з Україною
Посли країн Європейського Союзу підтримали продовження лібералізації торгівлі з Україною. Домовленість передбачає нові обмеження.
Про це повідомило головування Бельгії в Раді ЄС.
Там зазначають, що ухвалене рішення забезпечить «збалансований підхід між підтримкою України та захистом сільськогосподарських ринків ЄС». Тепер за цей компроміс має проголосувати Європарламент.
Як пише «Радіо Свобода», посли погодили рішення на умовах, що квоти й мита запроваджуватимуть з огляду на обсяги імпорту не лише у 2022 та 2023 роках, а й у другому півріччі 2021-го. Це компромісна угода, зокрема з Францією та Польщею, які вимагали внести до розрахунків увесь 2021 рік.
Видання наголошує, що ідею врахування показників 2021 року критикували Україна, Німеччина, Нідерланди та країни Балтії. Водночас держави наполягали, що для Києва слід залишити доступними джерела заробітку власного валютного виторгу.
Нині продовження торговельних пільг для України діє до 5 червня 2025 року. Це рішення містить поправки, які передбачають посилення гарантій для фермерів ЄС. Так, Європарламент підтримав внесення більш чутливих продуктів та запровадження ширшої контрольної дати для розрахунку середніх обсягів.
Протести проти українського зерна
Польські перевізники, а згодом і фермери почали блокувати рух українських вантажівок з осені 2023 року. Причиною страйку перевізників називають «надмірну конкуренцію» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС.
Польські фермери протестують, щоб добитися помʼякшення європейського «зеленого курсу», а також отримувати більше субсидій, дотацій та компенсацій. Вони блокували рух на шести напрямках — це пункти пропуску «Ягодин», «Устилуг», «Угринів», «Рава-Руська», «Шегині» та «Краківець».
Польські ЗМІ навіть писали, що Україна та Польща нібито ведуть переговори щодо тимчасового закриття кордону для двосторонньої торгівлі товарами. Проте в Мінвідновлення України заперечили інформацію про такі переговори.
Через блокаду українська економіка зазнала вже мільярда євро збитків, економічні втрати Польщі ще більші. Окрім того, на території Польщі померли троє українських водіїв.
Окрім того, фермери низки європейських країн також протестують у своїх державах, зокрема у Франції, Німеччині, Чехії, Румунії. Вони вимагають покращення умов для аграрної сфери та відмови від кліматичної політики ЄС, проте серед причин демонстрацій — і відкриття ринку для української агропродукції.
- Поділитися: