Постачання наступної партії CoviShield можуть відкласти. Але причини в Україні та в Індії називають різні

Постачання наступної партії вакцини проти коронавірусу AstraZeneca (CoviShield) до України можуть відкласти «на певний термін». Однак причини, які озвучують в Індії та в Україні, різняться.

Версія Радуцького

Голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я, депутат від «Слуги народу» Михайло Радуцький заявив, що індійську сторону непокоять дискредитаційні заяви щодо цього препарату та її виробників.

За його словами, Україна отримала від посольства Індії лист, у якому наголошують, що препарат CoviShield є безпечним та ефективним, а дискредитаційні заяви щодо Індії як виробника медичних препаратів ㅡ неприпустимими.

«Україна законтрактувала 1,5 мільйона доз вакцини виробництва Індії. Але для виробника не є проблемою передати цю партію іншим замовникам. Попит на вакцини у світі значно перевищує можливості виробництва», ㅡ пише Радуцький у Facebook.

Він заявив, що президент Володимир Зеленський вже доручив очільникам МОЗ та МЗС знайти способи, як пришвидшити постачання наступної партії вакцини. Вони начебто мають переконати індійських партнерів, що Україна не причетна до дискредитації вакцини.

Ми звернулися по коментар до Міністерства закордонних справ України та Міністерства охорони здоров'я. На час публікації відповіді не було.

Версія Індії

Агенство Reuters із посиланням на два власні джерела пише, що Індія може відкласти постачання CoviShield закордон, щоб спершу задовольнити внутрішній попит на тлі зростання інфікованих у країні.

Так, за даними Міністерства закордонних справ Індії, країна не експортувала вакцину з четверга, 18 березня. Всього ж Serum Institute India направив в інші країни понад 60 мільйонів доз вакцини. З них 17,7 мільйона доз країни отримали у межах COVAX.

Цього тижня уряд Індії вирішив розширити вакцинальну кампанію в країні та включити до щеплень громадян від 45 років. Джерела Reuters зазначають, що поки в країні високий попит на вакцину, її експорт притримують. Так, за даними видання, вже призупинили постачання вакцини до Бразилії, Великої Британії, Марокко та Саудівської Аравії.

У Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ) підтвердили інформацію про те, що Індія, найімовірніше, затримає поставки вакцини AstraZeneca для COVAX на березень і квітень.

Вакцинація в Україні

23 лютого в Україну прибули перші 500 тисяч доз вакцини проти коронавірусу CoviShield від виробника Serum Institute India. Вже наступного дня в Україні почали робити перші щеплення.

Наразі CoviShield — єдина вакцина, яку Україна має для щеплення проти COVID-19. Цей препарат розроблений Oxford/AstraZeneca та виробляється на потужностях в Індії.

Фактично, CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає Serum Institute India. В Україні препарат зареєстрували для екстреного використання.

Окрім того, в Україні також зареєстрували вакцини проти COVID-19 від американської компанії Pfizer та китайської компанії Sinovac (препарат CoronaVac). Першу МОЗ очікує отримати у межах COVAX, другу ㅡ закупити.

Першими щеплення проти коронавірусу почали робити медикам, які борються з коронавірусом, військовим, а також публічним особам для популяризації вакцинації.

22 березня почався другий етап вакцинації. Паралельно з мобільними бригадами тепер працюватимуть стаціонарні пункти щеплень, у яких вакцинуватимуть людей, старших за 80 років, працівників системи охорони здоров'я, зокрема сімейних лікарів, та працівників соціальної сфери.

Уточнення: заголовок і тіло новини було відредаговано з появою версії Індії.