Протягом дипломатичної роботи в ООН Віталій Чуркін дедалі частіше обирав тактику нападу, словесних перепалок, блокування рішень Радбезу, що не сприяло конструктивному діалогу та врегулюванню ситуацій.

Постійний російський представник при ООН Віталій Чуркін помер у Нью-Йорку за день до свого 65-річчя, повідомили в МЗС РФ.

«Видатний російський дипломат пішов з життя на робочому місці. Висловлюємо рідним і близьким Віталія Івановича Чуркіна глибокі співчуття», — йдеться в повідомленні російського МЗС.

Ім’я Віталія Чуркіна для українців стало відомим після низки його виступів на засіданнях Ради Безпеки ООН, де він робив неправдиві заяви щодо Революції Гідності, політичної кризи в Україні та її наслідків. Втім, дипломатична кар’єра Чуркіна цим не обмежується.

Майбутній постпред починав кар’єру як актор, бо в дитячі роки знімався у трьох фільмах, два з яких стосуються образу Леніна («Синій зошит» та «Серце матері»).

Фото: UN Photo/Cia Pak

У 1974 році закінчив Московський державний Інститут міжнародних відносин, а вже через сім років мав ступінь кандидата історичних наук, який здобув у Дипломатичній академії МЗС СРСР. За часів Союзу Чуркін обіймав посаду начальника Управління інформації МЗС, аналогічну посаду він отримав і після розпаду СРСР, але вже при МЗС Росії. Кар’єрними сходами він піднявся до заступника міністра закордонних справ країни в 1992 році.

У США про Чуркіна почули ще в 1996 році, тоді він став першим радянським чиновником, який виступив перед комітетом Палати представників Конгресу США. Про Чуркіна в СРСР говорили як про відмінного знавця англійської мови та сленгу. Посол Радянського союзу в Штатах, Анатолій Добринін через це обрав його свідчити перед Конгресом США щодо аварії на Чорнобильскій АЕС. Втім через сильний акцент його виступи призвели до появи пародії на нього в образі Vitaly Charmyourpantsoff  у серії політичних карикатур від видання Washington Post.

Фото: UN Photo/Kim Haughton

Чуркін двічі призначався офіційним послом від Росії, з 1994 по 1998 у Бельгії, та з 1998 по 2003 у Канаді. У 2006 році він змінив Андрєя Дєнісова на посаді Постійного представника РФ при Організації Об'єднаних Націй.

Чуркін володів монголською,французькою та англійською мовами. Попри це, на засіданнях Ради Безпеки ООН він завжди виступав російською мовою, вимагаючи перекладати його слова для усіх присутніх. Не раз використовував право вето, наприклад, 4 лютого і 19 липня 2012 року ветував проекти резолюції РБ ООН щодо Сирії, 15 березня 2014 року — проект резолюції щодо України, а 29 липня 2015 року — проект резолюції про створення міжнародного трибуналу щодо катастрофи рейсу MH17. Під час останнього Чуркін заявив, що збиття російського літака свого часу не спровокувало створення трибуналу, тож і малазійський Боїнг його не отримає:

«У 2001 році літак авіакомпанії «Сибір» був збитий над Чорним морем українськими засобами ППО. Мова не йшла про створення міжнародного трибуналу ні тоді, ні за фактом знищення пасажирського літака авіакомпанії Iran Air в 1998 році над Перською затокою ракетою, випущеною з американського крейсера».

Фото: UN Photo/Kim Haughton

Чуркіну фактично дісталась нелегка робота «відбивання» прямих атак міжнародної спільноти на офіційну Москву через низку її кроків. Так у 2008 році на засіданні Радбезу в період російсько-грузинського конфлікту, він назвав дії грузинської армії в Південній Осетії геноцидом. У відповідь на заклики представників США та Британії до Росії припинити військове втручання, Чуркін відповів у манері «кращий захист — це напад» і звинуватив Сполучені штати у причетності до військових дій:

«За моїми даними, зараз у Грузії тільки радників міністерства оборони Сполучених Штатів працює 127 осіб... Не кажучи вже про всяких інших радників... 7 серпня, тобто буквально в той день, коли Грузією були розв'язані військові дії проти Південної Осетії, закінчилися досить масштабні спільні американо-грузинські військові навчання, в яких брали участь приблизно тисяча американських військовослужбовців, з характерною, до речі, назвою — «Негайна відповідь» (Immediate response) Ось навчені й озброєні значною мірою американськими колегами грузинські їхні колеги негайно і скористалися тією підготовкою, яку вони отримали».

У такому ж тоні Чуркін відповідав на всі закиди, що засуджували дії Москви на міжнародній арені. На засіданні Радбезу ООН у грудні 2016 року щодо Сирії, Саманта Пауер закликала припинити авіаудари російської авіації по Алеппо, на що Чуркін відповів знову ж таки в характерному стилі атаки на опонента: «Мені особливо дивними здалися слова представника Сполучених Штатів, яка побудувала свій виступ, ніби вона Мати Тереза. Ну згадайте, яку країну ви представляєте, згадайте послужний список своєї країни — і потім вже починайте міркувати з позиції моральної або якоїсь іншої переваги».

Фото: UN Photo/Amanda Voisard

На засіданні Ради Безпеки ООН на заклики Великої Британії повернути Крим Україні, Чуркін порадив офіційному Лондону подумати над своїми власними вчинками:

«Що стосується позиції Сполученого королівства, то хочу порадити — поверніть Мальвінські острови, поверніть Гібралтар, поверніть анексовані вами частини Кіпру, поверніть архіпелаг Чагос в Індійському океані, який ви перетворили на величезну військову базу. Тоді ваша совість, можливо, буде трохи чистіша, і ви зможете міркувати на інші теми».

Протягом дипломатичної роботи в ООН Віталій Чуркін дедалі частіше обирав тактику нападу, словесних перепалок, блокування рішень Радбезу, що не сприяло конструктивному діалогу та врегулюванню ситуацій. Часом дипломат полишав засідання під час виступів делегатів, таким чином демонструючи незгоду із позицією колег.

Фото: UN Photo/Kim Haughton

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile