Повернення до школи, у Білорусь за новими правилами та гроші замість «пакунку малюка»: що змінюється з 1 вересня
З 1 вересня більшість українських учнів повертаються до шкіл, але навчання відбуватиметься в умовах карантину. Також із початком осені зростає мінімальна зарплата, пенсії, змінюються правила перетину кордону з Білоруссю та отримання «пакунку малюка».
Навчання в школах
Учні у школах у «зеленій», «жовтій» та «помаранчевій» зонах 1 вересня повертаються на навчання до школи. Детальніше про вимоги для кожної зони читайте тут.
Якщо навчальний заклад розташований у регіоні, який потрапив до «червоної» зони, то діти не будуть йти до школи, а навчатимуться онлайн. Натомість в Івано-Франківську та Калушу, які опинилися у «червоній» зоні, вирішили на два тижні продовжити канікули, а не починати дистанційне навчання.
Крім того, з вересня дистанційне навчання відбудеться в одній зі столичних шкіл. Там COVID-19 виявили у двох вчителів.
Українські школи повинні забезпечити дотримання соціальної дистанції та правил гігієни, зокрема на входах до шкіл мають бути антисептики, а учням мають вимірювати температуру. Педагогам рекомендують спілкуватись з батьками переважно дистанційно, а учням із захворюваннями дихальної та імунної систем рекомендовано вчитись дистанційно або на екстернаті. Відповідальність за дотримання правил несе керівник закладу освіти.
У Білорусь за новими правилами
З 1 вересня українці можуть потрапити до Білорусі лише за закордонними паспортами, раніше це можна було зробити за внутрішніми. Проте виїхати звідти в Україну з внутрішнім паспортом не заборонятимуть.
Виняток залишається для громадян України, які живуть у прикордонних районах України, вони надалі зможуть проходити кордон за внутрішніми паспортами та свідоцтвами про народження (до 18 років).
Навіщо змінюють правила: прикордонники кажуть, що це зменшить час проходження кордону, бо інформація з закордонних паспортів зчитується автоматичними рідерами. Також запевняють, що це запобігатиме використанню підробок паспортів у формі книжечки.
Гроші замість «пакунку малюка»
З 1 вересня монетизується одноразова натуральну допомогу, яку досі батьки новонароджених отримували як «пакунок малюка». Замість пакунків батькам виплачуватиму цільову грошову компенсаційну виплату — 5 тисяч гривень.
Батькам новонароджених потрібно звернутися до відділення ПриватБанк для відкриття рахунку й отримати спеціальну соціальну картку.
Далі подати заяву до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з необхідними документами, а саме: копія свідоцтва про народження дитини; копія ідентифікаційного номера; для дітей, які народилися у 2020 році в пологовому будинку, — довідка з пологового про неотримання «пакунка малюка».
Якщо заяву подають іноземці або людина без громадянства — необхідна копія посвідки на постійне проживання / посвідчення біженця / довідки про звернення за захистом в Україні / посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.
Якщо заяву подають опікуни — знадобиться копія рішення про встановлення опіки, а для патронованих вихователів — копія рішення про влаштування дитини в сім'ю.
Батьки або інші уповноважені мають право звернутися за компенсацією протягом 12 місяців з дати народження дитини. Заяву та пакет документів можна подавати в електронному вигляді.
Після нарахування виплат, батьки можуть використовувати призначену грошову компенсацію у безготівковій формі на придбання товарів для дитини. Однак робити закупи можна лише в закладах торгівлі, які долучаться до публічного договору про реалізацію пілотного проєкту монетизації, а не в будь-яких магазинах.
Підвищення мінімальної зарплати, пенсій та податків
З вересня мінімальна зарплата в Україні становить 5 тисяч гривень. Це добре для бюджетників, зарплатня більшості з яких розраховується на підставі мінімальної заробітної платні.
Фізичні особи-підприємці (ФОПи) платитимуть більше податків, бо єдиний соціальний внесок залежить від мінімалки — він становить 22% від мінімальної зарплатні. З 1 вересня ЄСВ за місяць складатиме 1100 гривень.
Мінімальний розмір пенсії дорівнює 40% від мінімальної зарплатні. Відтак, якщо раніше вона становила 4723 грн, то пенсіонерам виплачували 1889,20 грн. Тепер при повному страховому стажі вони отримуватимуть 2 тисячі гривень (5000 грн помножити на 40%).
- Поділитися: