Школяр підіймає руку під час онлайн-уроку, навчаючись вдома на карантині
Фото:

УНІАН

До початку нового навчального року залишилися лічені дні. Школи готуються до проведення занять в умовах епідемії коронавірусу: розробляють графіки пропуску школярів до закладів, облаштовують подвір'я для уроків на свіжому повітрі та забезпечують наявність санітайзерів. Розповідаємо, як діти будуть йти до школи цього року.
1

Як поділ регіонів на зони вплине на навчання?

Якщо навчальний заклад розташований у регіоні, який потрапив до «червоної» зони, то діти не будуть йти до школи, а навчатимуться онлайн. 

«Онлайн-навчання буде запроваджено саме на той період, поки регіон перебуватиме в «червоній» зоні, — наголошує головний санітарний лікар Віктор Ляшко. 

Рішення про послаблення «червоного», «помаранчевого» та «жовтого» рівня епідемічної небезпеки може бути переглянуто через 14 днів, після того як регіон віднесли до певної зони. Це пов'язано з тим, що офіційно визначений інкубаційний період становить 14 днів. Так, наприклад, Стопчатівський ліцей (Косівський район Івано-Франківської області) зараз у «червоній» зоні. Лише 1 вересня закінчиться двотижневий період, і заклад знатиме, чи йтимуть діти до школи. 

«Зараз ми комунікуємо з вчителями та батьками, конкретно ми не можемо ще їм нічого сказати, але слухаємо їхні думки. Частина батьків хоче, щоб діти йшли на навчання, вони кажуть, що це безпечно, тому що в їхніх родинах ще ніхто не хворів. Але є і батьки, які проти, тому що у них були хворі в сім'ї», — каже директорка ліцею Мирослава Добровольська.  

На сайті МОЗ, за словами Віктора Ляшка, можна відстежувати, як змінюється динаміка в регіоні: погіршується ситуація чи покращується. «Від цього ми можемо прогнозувати, що буде через 14 днів. Головне, щоб на 14-й день регіон вийшов з показників, які характерні для “червоної” зони. Тоді це буде свідчити про те, що з такого числа можуть бути відновлені заняття», — говорить головний санітарний лікар.

Якщо ж регіон потрапляє у «помаранчеву» зону, то заклади освіти заборонятимуть відвідувати групами кількістю понад 20 людей. Однак це не стосується дитсадків, шкіл, а також закладів позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти — вони працюватимуть, як і ті, що перебувають у «жовтій» та «зеленій» зонах.

2

Як працюватимуть школи у «помаранчевій», «жовтій» та «зеленій» зонах?

З дотриманням рекомендацій від головного санітарного лікаря та Міністерства освіти і науки. Ще до початку занять керівник навчального закладу має розробити маршрути і графік допуску дітей до школи так, щоб уникнути скупчення. МОЗ рекомендує змістити початок уроків для різних вікових груп, відкривати аварійні входи й виходи та виокремити зони переміщення для різних вікових категорій дітей. На вході до школи для персоналу закладу проводитимуть температурний скринінг, до роботи не допускатимуть вчителів з температурою понад 37,2. В навчальний заклад всі мають заходити в масках або респіраторах. Пересуватися навчальним закладом всі також повинні в масках, окрім учнів 1-4 класів. Вчителі можуть викладати без респіратора, але обов’язково дотримуючись дистанції. Лише у «помаранчевій» зоні вчителі мають одягати прозорий захисний щиток, який дозволяє передавати емоції.

У туалетах має бути рідке мило та паперові серветки замість рушників. Антисептики рекомендують розставляти у місцях, де найбільше людей, зокрема при вході до класу, щоб діти могли обробляти руки. Після кожного заняття вчителі мають провітрювати клас протягом 10 хвилин, а уроки бажано проводити в одному приміщенні, щоб з класу в клас переходили лише вчителі. Деякі школи облаштували подвір’я на своїй території для того, щоб проводити заняття на свіжому повітрі, поки це дозволятиме погода. 

«Ми також проговорюємо це, але залежить від погодних умов, якщо йтимуть дощі, то проводити заняття на вулиці ми не зможемо. У нас є два виходи, тому ми можемо забезпечити соціальну дистанцію між дітьми. Будемо робити кабінетну систему, між класами будуть переміщуватися лише вчителі», — пояснює директорка Стопчатівського ліцею.

3

Як будуть школярі проходити медогляд в цьому році?

Медогляд у великої кількості фахівців проходитимуть лише учні 4-9 класів. Решта зможуть принести довідку від сімейного лікаря. Першокласники повинні пройти медичний огляд до початку навчального року, йдеться про форму 086/о. Її видає сімейний лікар, він же за необхідності і направить дитину до вузьких спеціалістів. 

Учні старших класів мають проходити медогляд 1 раз на рік, це не обов’язково робити перед початком навчального року. Ляшко рекомендував прив’язати цю процедуру ближче до дня народження дитини. Відповідальність за медогляд лежить на батьках, вони мають погодити з лікарем дату. Щодо щеплень — їх цього року не скасовують. Батьки повинні переглянути календар щеплень дитини і записатися на вакцинацію за необхідності.

4

А якщо у когось з дітей або вчителів з'являться симптоми протягом дня?

Їх мають ізолювати у спеціально відведене приміщення та повідомити про це медичного працівника та епідеміолога, який опікується цим навчальним закладом. На початку уроку вчитель має спитати у дітей про їхній стан, чи нормально себе почувають. Якщо в класі хоча б одна дитина захворіє на коронавірус — весь клас має йти на самоізоляцію.

5

Як працюватимуть їдальні?

Школярі харчуватимуться за графіком. При вході до їдальні повинні стояти антисептики, щоб діти могли продезінфікувати руки. Відстань між столами має бути не менше 1,5 метра, а за одним столом може сидіти максимум чотири дитини. Страви та прибори школярам видаватимуть в індивідуальній упаковці працівники їдальні, які мають бути у захисних масках та гумових рукавичках. Медичний співробітник закладу щодня повинен контролювати санітарно-протиепідемічний режим харчоблоку.

6

Які обмеження будуть в шкільних автобусах?

В автобус діти повинні заходити в масці й займати лише сидячі місця. Водії також мають бути забезпечені масками та антисептиками. Стан їхнього здоров'я повинен контролювати перевізник та не допускати до роботи працівників з температурою вище 37,2. Дезінфекцію в салоні проводитимуть перед початком робочої зміни та після її завершення.

Поділитись: