Жінка в захисній масці для обличчя проходить перед станцією тестування на коронавірус у Празі, Чеська Республіка, 21 вересня 2020 року.
Фото:

EPA/MARTIN DIVISEK

Підхопити коронавірус і так лячно, а коли ще уявиш чек за лікування… Тести, препарати, КТ, стаціонар — звісно, фінальна сума витрат буде залежати від багатьох обставин. Від тяжкості хвороби, від того, чи маєте ви медичне страхування та яку клініку обрали — державну чи приватну. А також від вдачі — бо не все в нашій медичній системі працює так, як мало б. hromadske розказує, в яку суму орієнтовно може обійтись лікування від COVID-19.

Якщо хворіти вдома

Ліза Нестеренко з Києва перехворіла на COVID-19 у легкій формі. На початку серпня в неї з’явились застудні симптоми — температура 37, слабкість, біль у м’язах, до того ж вона перестала відчувати запахи. Перший ПЛР-тест Ліза здала в приватній клініці за 2000 гривень, проте ці витрати покрило її страхування. Жодного лікування чи додаткових аналізів у клініці не призначили, але дозволили приймати парацетамол від запалення.

Приблизно за тиждень з Лізою зв’язалась сімейна докторка з найближчої держклініки, підписала з нею декларацію і призначила повторний ПЛР-тест на 10-й день після попереднього. Йти до держлікарні не довелось — «швидка» приїхала до Лізи та зробила тест на місці, він знову виявився позитивним. Ще за 10 днів все повторилось — тоді вже Ліза отримала негативний результат і була вільна.

Обидва тести за призначенням лікаря були безкоштовні, тож лікування для Лізи коштувало, як пара блістерів парацетамолу. Але якщо лікар не дасть направлення, доведеться платити.

Зазвичай тест коштує 1500-2000 гривень. У деяких лабораторіях можна зробити і за 700, проте там, скоріш за все, доведеться постояти в черзі.

Іра Яворська теж одразу звернулась до приватної київської клініки.

«У державних роблять тести, коли ти вже при смерті, коли в тебе пневмонія по всіх легенях, — пояснює вона. — Там недостатньо аргументу, що ти себе погано почуваєш, температуриш і що в тебе немає нюху».

Крім того, каже Іра, результат державного тесту можна чекати днів 7-8 — за цей час можна встигнути вилікуватись, а державна лікарня лише виявить, що ви хворі.

За більш ніж три тижні хвороби Іра тричі сходила на прийом до лікаря — по 650 гривень кожний. Перший тест, який підтвердив інфікування, коштував 1800 гривень, аналіз крові — близько 600. Другий тест Іра здавала в іншій приватній клініці, де він коштував дешевше — 1100 гривень. Щоб точно впевнитись, що вже здорова, здала ще й тест на антитіла — 500 гривень. На КТ йти не довелось, але це в її клініці коштує 1600 гривень.

«У мене не було серйозних ліків: якісь краплі приблизно за 100 гривень, вітаміни по 30 гривень, — згадує Іра. — Але весь час “техпідтримка” від лікарні, дотепер дзвонять».

Іра каже, що ані разу не пошкодувала про свій вибір саме приватної клініки, хоча це й вийшло дорого для неї — понад 6 тисяч гривень.

Пацієнта з COVID-19 евакуюють до однієї з лікарень у Мексиці, 10 червня 2020 року.
Фото:

EPA/Jorge Nunez

Якщо хворіти в лікарні

Коли мама Олексія Краснощокова, який і сам переніс COVID-19, стала почуватись зле, сімейний лікар викликав до неї бригаду «швидкої», щоб зробити ПЛР-тест. Результат треба було чекати близько тижня. 

Протягом цього тижня, переповідає Олексій, поради лікаря були на кшталт «пити парацетамол та дивитись, як воно обернеться». Проте його мама в групі ризику — в неї одна нирка, до того ж вона стоїть на обліку в кардіолога.

Обурений відсутністю лікування, Олексій звернувся до директора Департаменту охорони здоров’я КМДА. Того ж дня його маму забрали до Олександрівської лікарні з температурою 39 градусів та діагностували двосторонню полісегментарну пневмонію. Вже тиждень вона перебуває в стаціонарі, їй дають кисень.

«Не знаю, чи вплинуло те, що я скаржився до директора Департаменту, але маму лікують повністю безкоштовно. У мене претензій ніяких немає. Умови, вона каже, хороші, навіть нормально годують тричі на день. І вона каже, що до інших теж таке ставлення, грошей не беруть», — розповідає Олексій.

Він радить одразу купити пульсоксиметр, щоб вимірювати рівень кисню в крові.

«Вони не дорогі (близько 800 гривень), — каже Олексій, — але без них ви навіть не зможете аргументувати свої скарги “швидкій” або сімейному лікарю».

Попри те, що в тариф Нацслужби здоров’я (НСЗУ) на оплату послуг медзакладів, які допомагають пацієнтам з COVID-19, включені всі необхідні ліки та медичні вироби, деякі державні «інфекційки» все ж беруть гроші з пацієнтів. Якщо ви стикаєтесь з таким, звертайтесь до НСЗУ за телефоном 1677 або через сайт.

Подруга Антонії Селіної з Одеси, відчувши підвищену температуру та слабкість, здала ПЛР-тест у приватній лабораторії. Результати з державної можна чекати до 10 днів, пояснює вона. Тест, що коштував близько 2000 гривень, виявився позитивним. Так само в приватній клініці жінка зробила КТ (близько 1500 гривень) — з легенями все було добре. 

Сімейний лікар, якому подзвонила подруга Антонії, сказав сидіти вдома та пити чай, а за тиждень зробити тест та КТ повторно. Тоді в неї вже виявили пневмонію. З цими результатами вона одразу поїхала до державної міської інфекційної лікарні.

«В лікарні їй сказали, що їй дуже пощастило, адже саме в той день з жіночого відділення виписали двох жінок, і для неї було місце, — розповідає Антонія. — І одразу попередили, що вартість місця в палаті — 200 гривень за добу».

Коли жінка лягла до лікарні, їй дали список ліків, які треба придбати самостійно, адже в лікарні нічого немає, переповідає Антонія. Сусідки по палаті розповіли, що така ситуація в міській інфекційній з 24 вересня, всім їм доводилось платити навіть за шприци та вату. Сходити до аптеки просили медсестру. 

Так жінка провела в стаціонарі тиждень і витратила на все — ліки, аналізи та перебування — близько 6 тисяч гривень. Продовжувати лікування їй призначили вдома.

«Коли в пацієнта є побічні захворювання — онкологія, астма, — я розумію, що якихось потрібних йому ліків в інфекційній лікарні може і не бути, бо цими ліками COVID-19 не лікують, — каже Антонія. — Але коли платять за все, тим паче, що в лікарні договір з НСЗУ — я була шокована. Це нонсенс, колосальну кількість грошей зібрали в фонд COVID-19, ми платимо податки, на якій підставі люди платять за все?»

Отже, державне лікування від COVID-19 як домашнє, так і стаціонарне має і може бути безкоштовним. Спокійніший і комфортніший супровід легкої форми хвороби від приватної клініки коштуватиме близько 6 тисяч гривень. А якщо платити за все — тести, ліки, аналізи та тиждень в стаціонарі, — хвороба може обійтись вам більш ніж у 10 тисяч гривень.

Поділитись: