Позбутися «кислих огірків». Чи зможуть у Зеленського провести дострокові місцеві вибори?

«Володимир Зеленський йшов із чітким розумінням, що нас не цікавить питання зміни осіб у чинній системі влади: якщо кинути свіжий огірок у діжку з кислими огірками, він теж стане кислим». Так на прикладі процесу бродіння пояснював імовірність проведення дострокових місцевих виборів представник президента в парламенті Руслан Стефанчук. Громадське аналізувало, чи можливі дострокові місцеві вибори.
Чи є підстави оголошувати позачергові місцеві вибори?
Ні, таких підстав немає.
Підстави для проведення позачергових місцевих виборів прописані в законі «Про місцеве самоврядування в Україні». Їх усього дві.
Парламент може призначити дострокові місцеві вибори у випадку, якщо місцева рада ухвалює рішення з порушенням Конституції, законів України або сесії ради не проводяться впродовж визначеного законом періоду часу — рідше ніж один раз на квартал.
Ще міськраду може розпустити президент, якщо створить на території військово-цивільну або військову адміністрацію.
В перелічених випадках вибори призначаються тільки в конкретному населеному пунктові. Що власне і трапилося в 2014 році, коли одночасно з президентськими відбулися місцеві вибори в частині населених пунктів, на яких обирали 41 міського, 25 селищних і 189 сільських голів, а також депутатів 2 міських і 3 сільських рад.
На скільки обиратимуть?
Якщо дострокові парламентські вибори таки відбудуться, новообрані депутати та міські голови виконуватимуть свої обов’язки максимум до жовтня 2020 року. Так написано в законі «Про місцеві вибори» — «чергові місцеві вибори проводяться (...) в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень рад, голів, старост, обраних на попередніх чергових місцевих виборах».
Тому навіть якщо в команді Володимира Зеленського хочуть нарешті перевернути «бочку з прокислими огірками», свіжі в ній надовго не затримаються. Хоча цього може вистачити для стартового виборчого капіталу перед черговими виборами.
Скільки можуть коштувати вибори?
Останні дострокові місцеві вибори, які відбулися в 2014 році коштували Центрвиборчокму 29 мільйонів гривень. Це дуже невеликі гроші, оскільки місцеві вибори вдалося сумістити з президентськими виборами в травні та достроковими парламентськими восени. А от чергові вибори 2015 року — це вже інший порядок цифр. Їхній бюджет — 1 мільярд 193 мільйони гривень.
- Поділитися: