Працівники McDonald’s анонсували страйки в 15 містах США. Вимагають збільшення мінімальної зарплати до $15 на годину

Акція протесту працівників McDonald's, організована рухом Fight For 15. Чикаґо, США, 31 липня 2013 року
Акція протесту працівників McDonald's, організована рухом Fight For 15. Чикаґо, США, 31 липня 2013 рокуSteve Rhodes / Flickr

Працівники McDonald’s оголосили про проведення у низці міст у США страйків 19 травня — напередодні щорічного засідання акціонерів компанії. Вони вкотре вимагатимуть збільшення погодинної оплати праці до 15 доларів.

Про це йдеться в заяві на сайті ініціативної групи Fight For 15, яка організовує протест.

Ініціатори протесту стверджують, що у 2020 році, коли світ охопила пандемія коронавірусу й економічна криза, McDonald’s отримав майже п’ять мільярдів доларів прибутку й «виплатив мільярди акціонерам». Вони закликають не чекати на схвалення в Конгресі закону, який має встановити мінімальну заробітну плату на рівні 15 доларів на годину, а вимагати такої оплати вже зараз.

Законопроєкт про підвищення мінімальної федеральної заробітної плати до 15 доларів на годину в американському парламенті розглядали кілька разів. Востаннє його подали в січні 2021 року, але він поки не був проголосований у жодній із палат.

За підвищення зарплати виступає Демократична партія, зокрема чинний президент США Джо Байден. Він намагався включити це положення в законопроєкт про допомогу через епідемію COVID-19, але в Сенаті цю пропозицію відхилили.

Протести Fight For 15 плануються в Лос-Анджелесі, Окленді, Маямі, Чикаґо, Детройті та інших містах — загалом їх п’ятнадцять. Окрему акцію проведуть під штаб-квартирою McDonald’s у Чикаґо — саме там відбуватимуться збори акціонерів.

У коментарі Business Insider представник McDonald's заявив, що відповідальність за підвищення мінімальної оплати — саме на місцевій та федеральній владі, а сама компанія «готова до діалогу».

Рух Fight For 15, який виник ще у 2012 році, організовує страйки та протести працівників сфери швидкого харчування у США та інших країнах. Головна вимога руху — підвищення мінімальної зарплати, яка вже понад 10 років тримається на рівні 7,25 долара на годину.

У низці штатів, наприклад у Каліфорнії, Нью-Йорку, Массачусетсі, Іллінойсі та Мериленді, місцева влада самостійно встановила мінімальну погодинну оплату праці в розмірі 15 доларів, але на федеральному рівні цей крок досі не ухвалений.

У лютому 2021 року розслідування Vice виявило, що в McDonald's існує секретний підрозділ, який збирає дані про робітників, що беруть участь у Fight For 15: їх компанія нібито вважає загрозою своїй безпеці й упродовж уже декількох років шпигує за ними.