Правоохоронці викрили 15-річного підлітка, який створив ще одну фейкову «Дію»
Кіберполіція викрила 15—річного мешканця Миколаєва, який створив фейковий інтернет—застосунок, що повністю копіював дизайн державного додатка «Дія». На його основі хлопець торгував підробленими документами.
Про це інформує пресцентр поліції Миколаївської області.
Слідчі встановили, що 15-річний миколаївець на платній основі створював для громадян будь-який документ — від ID-паспорта до COVID-сертифіката. За попередніми даними, до нього звернулось близько 30 клієнтів, що встигли придбати підроблену «Дію».
У повідомленні йдеться, що у фейковій програмі користувачі могли створити собі будь-який документ із представлених в «Дії», на якому генерувався QR-код, але не зчитувався офіційним застосунком. Зокрема, користувачі могли змінити свій вік, додати будь-яке фото або підробити сертифікат про вакцинацію від COVID-19.
Фейковий додаток юнак продавав у месенджері за суму від 250 до 650 гривень. Робив це лише за умови повної передплати на його електронний гаманець одного з російських платіжних сервісів, з якого потім виводив гроші на картковий рахунок.
Слідчі відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 361 (Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до 3 років в’язниці.
Не перший випадок
Наприкінці жовтня в Україні почали продавати перший фейковий додаток «Дія», у якому був COVID-сертифікат і можна було вказати свій несправжній вік. Але в Мінцифрі заявили, що підробка не валідується через QR-код.
Пізніше викрили автора: 21-річний хлопець сам розробив застосунок зі схожим дизайном, у якому можна було створити будь-який документ — від паспорта до сертифіката про вакцинацію проти COVID-19.
Проте в уряді вирішили дати хлопцю шанс виправитися: йому запропонували до суду працювати над кількома соціально значущими проєктами.
А на початку листопада кіберполіція викрила ще одну копію «Дії». Її розробив 17-річний хлопець, який також створив масштабний канал розповсюдження підробки.
Офіційний застосунок «Дія» можна завантажити лише у Play Market та App Store, а перевірити справжність документів — через QR-код або штрихкод.
Автор : Маркіян Климковецький
- Поділитися: