Зміни до Конституції України в частині правосуддя гальмує реформування прокуратури та затверджує монополію адвокатури. Про заявив правозахисник, виконавчий директор Української гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.

За його словами, відповідно до змін, на державі залишається обов'язок забезпечувати захист громадян, однак право на це передано винятково адвокатурі.

«Держава має обов'язок і не має інструментів, а адвокатура – приватна корпорація, яка має права, але не має обов'язку захищати»,- сказав він.

Також помилкою він вважає включення прокуратури до системи правосуддя, тоді як вона є виконавчим органом.

«Згадка в Конституції дає їй сакрального статусу і гальмує будь-які реформи»,- сказав Бащенко.

За словами правозахисника, у документі забагато «відсилочних норм» - посилань на інші статті, а формулювання дають можливість для маніпуляцій.

«Завтра парламент під цю Конституцію може прийняти будь-який закон. Вчора він прийняв пусту оболонку», - сказав Бущенко.

Водночас, за словами Віктора Шишкіна, судді Конституційного суду у 2005-2015, самі зміни були ухвалені з порушенням Основного закону.

«У  Конституції записано, що вона не може бути змінена в умовах воєнного стану – за законом наявність цих умов не залежить чи оголошено воєнний стан. Якщо ми це робимо – ми даємо Путіну карт-бланш говорити, що він не агресор»,- заявив він.

У відповідь на запитання чому ж світова спільнота підтримала ці зміни, Шишкін заявив, що «світова спільнота продемонструвала низький професіоналізм у галузі права».

2 червня Верховна Рада 335 голосами ухвалила зміни до Конституції в частині правосуддя.

Проте у Верховній Раді двоє нардепів зареєстрували проект постанови про скасування змін. Без розгляду цього проекту голова Ради не має права підписувати ухвалені парламентом зміни.

Поділитись: