Представник Зеленського в уряді закликав Кабмін повторно розглянути ухвалені рішення з енергетики

Новопризначений представник президента у Кабінеті міністрів України Андрій Герус розкритикував таємне ухвалення урядом норм про покладання збитків від продажу електроенергії населенню лише на державні компанії та закликав уряд повторно розглянути це рішення.

Про це Герус повідомив у своєму Facebook.

«Думаю, це не найкраща практика, коли Уряд так впроваджує новий ринок електричної енергії. Вважаю, такі важливі рішення мають пройти повноцінне професійне публічне обговорення. На мою думку, найкраще у цій ситуації було б, якби на наступне засідання Уряду було повторно винесено такі складні дискусійні питання для повноцінного розгляду та прозорого прийняття рішення», — заявив Герус.

Він зазначив, що ухвалена під час засідання уряду 22 травня постанова «містить дискримінаційні норми», які ставлять державні електрогенеруючі компанії у невигідне становище, порівняно зі становищем приватних, таких як «ДТЕК» Ріната Ахметова.

Крім цього, після ухвалення цієї постанови низка іноземних інвесторів, які хотіли вкласти кошти у будівництво генеруючих потужностей в Україні, заявили, що запровадження таких правил містить дискримінаційні норми.

Нагадаємо, 22 травня уряд таємно ухвалив рішення про перекладання збитків від продажу електроенергії населенню виключно на державні компанії, що дозволить зберегти прибутки компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова.

Так, Уряд поклав спеціальні зобов’язання на Енергоатом, Укргідроенерго та частково на Укренерго. Це означає, що державні компанії повинні будуть продавати електроенергію населенню за зниженими цінами. Це робиться для того, щоб запровадження ринку електроенергії не призвело до різкого зростання тарифів на світло.

Водночас на компанію «ДТЕК» таких зобов’язань не поклали, тому вона й надалі продаватиме свою електрику за вищими, ринковими цінами.

Новий ринок передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Це означає, що обленерго тепер не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам. Постачання виділяють в окремий бізнес. Це відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.

Реформа оптового сегменту — найскладніша. Його поділять на три частини: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок. Буде створено два майданчики: балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг. На них системний оператор зможе купувати потужності для балансування енергосистеми. Споживачі зможуть змінювати постачальника.

Зазначимо, що більше половини спожитої українцями електроенергії виробляють на АЕС, якими керує Енергоатом. ТЕС, у тому числі компанії «ДТЕК», використовують для покриття нестачі виробленої на атомних електростанціях електроенергії та для балансування споживання (вони покривають потреби в електриці у пікові години).

Компанія ДТЕК — одна з найбільших енергетичних корпорацій у Східній Європі. Їй належить 9 з 15 українських теплоелектростанцій, а також 17 шахт та вугільнозбагачувальні комплекси. Загалом, компанія є фактичним монополістом на ринку генерації теплової електроенергії в Україні.

Наразі «ДТЕК» активно вводить в експлуатацію електростанції з альтернативних джерел енергії. Зокрема, через дію в Україні «зеленого тарифу», який дозволяє продавати таку електроенергію за вищими цінами.

Раніше Антимонопольний комітет не побачив зловживання монопольним становищем компанією «ДТЕК».