Якщо я можу вбивати злочинців, то що заважає вам?», – заявив президент Філіппін Родріго Дутерте під час традиційної промови в президентському палаці.

«Я маю досвід вбивства, я робив це власноруч – щоб поліція мала зразок для наслідування. Якщо я можу вбивати злочинців, то що заважає вам?», – заявив президент Філіппін Родріго Дутерте під час традиційної промови в президентському палаці.

Ці слова одразу спростували соратники Дутерте. Втім, філіппінські сенатори вже почали говорити про можливість висловлення президенту імпічменту.

Громадське розповідає, що треба знати про найбільшого скандаліста Азії.

Близько 5 тисяч людей загинуло після приходу Дутерте до влади

Понад 2 тисячі осіб, за офіційними даними, загинули за результатами поліцейських рейдів, ще близько 3 тисяч – від рук невизначених осіб.

Це – наслідок боротьби з нелегальним обігом наркотиків, оголошеним Дутерте після перемоги на президентських виборах у червні 2016 року. Втім, встановити, чи всі жертви війни з наркотичними речовинами мали стосунок до наркотрафіку, не видається можливим.

Саме за ініціативою Дутерте на Філіппінах відбуваються масові вбивства – без суду чи слідства. В одній із перших промов після інавгурації 71-річний президент закликав співгромадян вбивати не лище торговців наркотиками, а й наркозалежних.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пропагандистська війна на Філіппінах: інтернет як зброя

Президент обіцяє амністію поліцейським, звинуваченим у вбивстві наркоторговців

Утім, найбільше вбивств виконують так звані «народні месники». У жовтні видання The Guardian опублікувало інтерв’ю з керівником одного зі спеціальних підрозділів філіппінської поліції, завданням якого було знищення торговців наркотичними речовинами.

Однак спецпідрозділ діяв секретно – для уникнення поліцією відповідальності за масові вбивства. Дутерте продовжує наполягати, що поліція стріляє у злочинців тільки задля самооборони.

Жорстокістю філіппінець прославився ще на посаді мера міста Давао

Рідним містом на півдні Філіппін Дутерте керував протягом десяти років, з 1988 до 1998-го. Потому політик ще кілька разів переобирався на посаду голови одного з найбільших міст країни, а в 2010 році отримав посаду віце-мера – під керівництвом своєї доньки.

«Я їздив по Давао на величезному мотоциклі. Я патрулював вулиці, але водночас і шукав проблеми. Насправді я просто шукав можливість для конфлікту, тому що прагнув убивати», – хизувався вже на посаді президента Дутерте.

Дутерте порівнював себе з Адольфом Гітлером

«У Німеччини був Гітлер, а у Філіппін буде [Дутерте]. Гітлер убив 3 мільйони євреїв, стільки ж наркоманів є на Філіппінах. Я б із радістю їх усіх знищив», – заявляв у жовтні Дутерте. Врешті політик приніс свої вибачення жертвам Голокосту.

Проте намір вбити мільйони людей із наркотичною залежністю не спростував – він заявив, що наполегливо працюватиме для втілення його в життя.

Філіппінського лідера не турбує осуд ООН і США

Після засудження Організацією Об’єднаних Націй масових досудових покарань на Філіппінах Дутерте заявив, що його держава розглядає можливість вийти з ООН – і створити нову міжнародну організацію за участю Китаю та африканських країн.

Коли ж занепокоєння масовими вбивствами на островах висловив Барак Обама, Дутерте назвав американського президента «сучим сином» – і порадив йому не втручатися у внутрішні справи Філіппін. «Якщо вони думають, що мене зупинить занепокоєння станом прав людини, що мене зупинить Обама… Даруйте, але цьому не бути», – заявив у тій же промові в палаці 71-річний президент.

Дутерте хоче вивести Філіппіни з-під зони впливу США

Через образливі слова на адресу Обами американське представництво скасувало зустріч із філіппінською делегацією на саміті АСЕАН у вересні 2016 року. Ця зустріч повинна була стати першою зустріччю Дутерте з президентом Сполучених Штатів. Враховуючи те, що Філіппіни є одним із найважливіших азійських партнерів США, її зрив в останній момент став неприємним сигналом для міждержавних відносин.

Філіппіни – колишня колонія Сполучених Штатів, нині країна має статус стратегічного військового партнера США. Після оголошення незалежності Філіппін на території островів залишалися американські військові бази, зокрема вони застосовувалися під час війни у В’єтнамі. Та в 90-х роках минулого століття бази передали Філіппінам.

У 2014 році Обама під час візиту до Маніли підписав нову десятирічну угоду про співробітництво між США і Філіппінами. У березні 2016-го набула чинності домовленість про повернення військової присутності американців на Філіппіни. П’ять військових баз повинні використовуватися для забезпечення роботи американських патрулів у Південнокитайському морі.

Цей регіон є зоною конфлікту між Філіппінами і Китаєм: КНР створила в ньому штучні острови і розмістила на них протиракетні системи – попри обіцянку Сі Цзіньпіна не мілітаризувати архіпелаг.

Президент Філіппін заграє з Китаєм і Росією

Невдовзі після скасування зустрічі з Обамою Дутерте зустрівся з президентом Росії – на саміті країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва. При цьому філіппінець заявив, що Путін є його кумиром.

Дутерте додав, що його країну цікавить можливість долучення до потенційного союзу Російської Федерації і КНР. У жовтні 2016-го він відвідав Пекін, заявивши врешті, що «Америка програла» і що «Філіппіни може врятувати тільки Китай».

Результатом зустрічі філіппінського лідера з вищим керівництвом Піднебесної стало підписання низки контрактів – на загальну суму в 13,5 млрд доларів. Близько 15 млн доларів Китай виділив на підтримку боротьби Філіппін із нелегальним обігом наркотиків.

Підтримку Дутерте знайшов в особі Дональда Трампа

Команда новообраного американського президента згодом спростувала цю інформацію, проте Дутерте стверджує, що в телефонній розмові з Трампом той схвалив методи Філіппін у боротьбі з наркотрафіком.

«[Трамп] із розумінням ставиться до нашої проблеми з наркотиками, він побажав мені успіхів і додав, що ми все робимо правильно», – пояснив філіппінський лідер. Крім того Дутерте отримав від Трампа запрошення відвідати Нью-Йорк і Вашингтон.

В Азії Дутерте має прізвисько «філіппінський Трамп» – за утилітарне використання популістичних заяв.

Поділитись: