Президент частково визнаного Косова подав у відставку. Його звинуватили у воєнних злочинах під час війни в 1990-х
Президент частково визнаної балканської держави Косово Хашим Тачі оголосив про відставку на тлі звинувачень у воєнних злочинах, висунутих проти нього спеціалізованим судом у Гаазі.
Про це Тачі оголосив на пресконференції 5 листопада, пише Balkan Insight.
Президент заявив, що своєю відставкою хоче «захистити доброчесність народу Косова» і зберегти «історичну правду» про події 1990-х років, коли Косово боролося за незалежність від Сербії.
Тоді Хашим Тачі був командиром Армії визволення Косова (АВК) — військового угруповання, яке воювало із сербами. У червні Спеціалізовані палати Косова звинуватили Тачі у вбивстві майже 100 людей під час війни 1998-1999 років, а прокуратура, що працює разом із палатами, підтвердила звинувачення 5 листопада.
Після оголошення про відставку, додає Balkan Insight, Тачі приїхав до офісу місії ЄС із верховенства права в Косово (EULEX) — вочевидь, аби добровільно здатися правоохоронцям.
Також Спеціалізовані палати Косова оголосили обвинувачення у воєнних злочинах лідеру опозиційної Демократичної партії Косова Кадрі Веселі. Він також заявив, що планує взяти участь у судовому процесі проти себе й призупинити політичну діяльність.
Уряд Косова у своїй офіційній заяві наголосив, що до рішення суду як Тачі, так і Веселі слід вважати невинуватими, а також додав, що «ніхто не може судити нашу боротьбу за свободу» (цитата за Associated Press).
Що за воєнні злочини і що таке Косово?
У 1998-1999 роках між Армією визволення Косова і сербською армією тривали бойові дії. АВК воювала за незалежність Косова. Після втручання НАТО бойові дії припинилися.
За оцінками, внаслідок бойових дій загинули понад 10 тисяч людей, переважно етнічні албанці. З 2015 року воєнні злочини того часу розслідує спеціальний орган — Спеціалізовані палати і прокуратура Косова. Він розташований у Гаазі.
Незалежність Косово проголосило у 2008-му, але його визнають понад 100 членів ООН, зокрема США і більшість країн ЄС. Україна не визнає незалежності Косова.
Сербія Косово не визнає і вважає його автономією у складі своєї території. Це призводить до конфліктів між Белградом і Приштиною: часом — дипломатичних, часом — економічних (ідеться про блокування поставок товарів).
- Поділитися: