Президенти Литви, Польщі та Латвії попередили НАТО про загрозу з боку Білорусі
Президенти Литви, Польщі та Латвії — Гітанас Науседа, Анджей Дуда та Егілс Левітс — звернулися до генерального секретаря НАТО та глав держав і урядів Альянсу із закликом вжити заходів для протидії загрозам із боку росії та Білорусі. Звернення опублікували напередодні саміту НАТО у Вільнюсі.
Про це йдеться у спільному листі лідерів трьох держав, опублікованому на сайті президента Литви.
Вони підкреслили, що співпраця між росією та Білоруссю погіршила безпеку регіону та всієї євроатлантичної зони.
Зокрема, президенти зазначили, що росія використовує територію Білорусі та її ресурси в «незаконній та жорстокій агресивній війні проти України, що демонструє дедалі тіснішу військову інтеграцію між двома країнами».
Останнім її проявом стало розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі. Це ескалація в контексті війни в Україні та пряма загроза безпеці нашої спільноти. Це чергове грубе порушення Рамкового акту НАТО — росія та живий доказ того, що цей документ більше не діє,йдеться у листі лідерів Литви, Польщі та Латвії
Також президенти трьох держав підкреслили, що передислокація російських найманців групи «Вагнер» та їхнього лідера євгена пригожина до Білорусі створить ризики для політичної стабільності в країні та, як наслідок, потенційну втрату контролю над звичайними та ядерними озброєннями.
Також це може викликати нову хвилю масової міграції та гуманітарну кризу на кордонах Європейського Союзу.
На думку трьох президентів, реакція НАТО на ці загрози має включати:
- Перегляд ядерного стримування та його адаптацію до нових реалій.
- Включення у військову адаптацію звичайних загроз, що виходять із боку Білорусі.
- Наповнення передпозиційних запасів армії на східному фланзі.
- Підвищення оборони витрат на понад 2% від ВВП і узгодження їх із пріоритетами НАТО.
- Підвищення стійкості союзників проти гібридних загроз.
Також Науседа, Дуда та Левітс наголошують, що білоруський народ потребує чіткого повідомлення від НАТО, що для Альянсу важлива демократична, стабільна та успішна Білорусь, незалежна від росії.
Що передувало?
Після невдалої спроби заколоту власника ПВК «Вагнер» євгена пригожина кремль вирішив відправити найманців до Білорусі. Про це домовився самопроголошений білоруський президент Олександр Лукашенко. У кремлі обіцяли, що кримінальне провадження стосовно пригожина припинять, а «вагнерівців» влада не переслідуватиме за спробу заколоту.
Президент Польщі Анджей Дуда назвав «негативним сигналом» відправлення євгена пригожина до Білорусі та перспективу передислокування туди бойовиків ПВК «Вагнер». Латвія і Литва закликали НАТО зміцнити свої східні кордони.
А ось президент України Володимир Зеленський вважає, що контингент «Вагнера», який може передислокуватися до Білорусі після спроби заколоту в росії, не здатний серйозно загрожувати Україні з півночі.
У Державній прикордонній службі України (ДПСУ) припускають, що Білорусь може розмістити на своїй території приблизно 8 тисяч найманців ПВК «Вагнер». Розгортання польових таборів спостерігається на значній відстані від кордону України, але саме перебування найманців у Білорусі становитиме додаткову потенційну загрозу для України, підкреслили в ДПСУ.
- Поділитися: