Співачка Джамала під час фіналу національного відбору на пісенний конкурс Євробачення, Київ, 21 лютого 2016 року
Фото:

EPA/INNA SOKOLOVSKA

Чи дійсно договір із Суспільним мовленням — такий «кабальний», як його охарактеризувала співачка Maruv? За якими правилами виконавці беруть участь у Євробаченні, розбиралося Громадське.

Після відмови співачки Ганни Корсун, більш відомої як Maruv, підписати контракт із НСТУ, в Україні вкотре заговорили про політизацію Євробачення.

Суспільне мовлення, яке обирає представника від України на пісенний конкурс, запропонувало виконавцям, які посіли другу та третю сходинки у фіналі відбору, поїхати на Євробачення. Але всі вони відмовилися.

Свою ж категоричність Maruv прокоментувала так: «Як раніше я говорила, відмова від концертів у Росії не була для нас принциповою. Основні розбіжності викликали інші пункти договору, які, якщо я підпишу, стають для мене кабальними. Я — громадянка України, плачу податки і щиро люблю Україну. Але не готова виступати з гаслами, перетворюючи своє перебування на конкурсі в промо-акції наших політиків. Я — музикант, а не бита на політичній арені».

Отже, за яких саме умов переможці національних відборів беруть участь в основній програмі конкурсу, та які пункти договору із НСТУ могли не сподобатися Maruv?

Правила Євробачення

Загалом правила конкурсу доволі прості та логічні. Основними пунктами є: дата першого релізу пісні (не раніше 1 вересня 2018 року для цьогорічного Євробачення); вік учасника (не менше 16-ти років на момент фіналу); кількість людей на сцені (не більше шести осіб під час виступу); заборона на залучення тварин; тривалість пісні (не більше трьох хвилин); узгодження всіх деталей шоу.

PR-директор Джамали, яка представляла Україну на конкурсі в 2016-му році, Денис Козловський розповів Громадському, що в них не виникало питань до контракту, коли співачка підписувала договір для участі в Євробаченні: «Є заходи, які входять в обов’язкову програму. Це прес-конференції, їх кілька: перша, коли тільки делегація приїжджає, ще після півфіналу і таке інше. Є якісь інші обов’язкові речі. Я цей договір не пам’ятаю вже, але в нас не виникало жодних питань тоді щодо його вмісту».

Гастролі в Росії

У правилах конкурсу про заборону гастролювати будь-де не йдеться. Але про гастролі Maruv у Росії заговорили в соцмережах ще до її перемоги у нацвідборі. Дописувачі поділилися на два табори: одні казали, що гастролі жодного стосунку до аполітичного конкурсу не мають, інші ж наполягали на тому, що учасник від України має представляти позицію всієї держави.

Ведучий Євробачення-2017 у Києві Тимур Мірошниченко, як і безліч інших українських селебріті, підтримав Анну Корсун: «Щороку в нацвідборі виступають артисти, які регулярно гастролюють у РФ. Хтось каже, що це нормально, це їхній вибір, хтось обурюється. Момент тонкий: законом і регламентом відбору не заборонено, моральний бік — справа особиста».

Але, виявляється, не така вже й особиста. Віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко запропонував уряду, «щоб Держкомтелерадіо та Суспільне разом напрацювали зміни до правил нацвідбору на Євробачення, а також звернувся до Верховної Ради з проханням невідкладно розглянути проект Закону про особливості здійснення гастролей на території держави-агресора».

Права на пісню

Але якщо від гастролей, як заявила Maruv, вона може легко відмовитися, то з правами на пісню все не так просто.

«Усі права на трансляцію та показ шоу та пісні ексклюзивно належать EBU (Європейській мовній спілці), ЕВU централізовано керує правами від імені учасників мовлення», — йдеться в правилах конкурсу.

Та права на пісню Siren Song вже належать російському представництву міжнародної компанії Warner Music. Це ще більше обурило противників виконавиці.

Співачка Maruv (Ганна Корсун) під час фіналу національного відбору на пісенний конкурс Євробачення, Київ, 23 лютого 2019 року
Фото:

EPA-EFE/STEPAN FRANKO

«Покращений» договір із НСТУ

Договір із НСТУ не суперечить правилам конкурсу, але заради Maruv договір «удосконалили». Суспільний мовник опублікував пункти контракту, який запропонували співачці:

  • Не допускати під час перебування на сцені та під час відеозйомки будь-яких висловлювань, жестів та інших дій, не передбачених сценарієм.
  • Брати участь у репетиціях, зйомках, телевізійних, радіопрограмах, промо-турах, прес-конференціях, інтерв’ю та інших заходах, визначених організатором.
  • Не проводити прес-конференцій та не давати інтерв’ю щодо підготовки та проведення Євробачення без попереднього погодження.
  • Не допускати будь-яких дій, висловлювань чи проявів, які можуть мати політичний зміст або можуть бути використані в політичному аспекті.
  • Не допускати висловлювань, які можуть ставити під сумнів питання територіальної цілісності та забезпечення безпеки України.
  • Не гастролювати на території Російської Федерації протягом періоду з дати підписання договору та ще 3 місяці після завершення конкурсу.
  • Підготувати потрібні документи для в’їзду на територію країни проведення Євробачення.
  • Нести самостійно всі витрати, пов’язані з участю в Євробаченні.
  • Передати окремі права інтелектуальної власності на конкурсний твір та права на матеріали, які використовуються у зв’язку з Євробаченням.
  • Сплатити штраф у випадку порушення зобов’язань чи завдання збитків.

«Договори були типовими і складеними до відбору. Там було лише 2 нових пункти: перший — про скасування гастролей у РФ на 3 місяці, другий — про штрафні санкції в разі порушення деяких пунктів договору», — розповіла Громадському членкиня правління НСТУ Олександра Кольцова.

А тим часом на сайті петицій Change.Org з’явилося звернення до EBU з вимогою забезпечити можливість Анні Корсун таки поїхати на конкурс. Необхідну кількість голосів — 17 500 — петиція набрала лише за 2 дні. Та навіть якщо EBU її розгляне, не менш, співачка вже заявила, що про подальшу боротьбу за участь в конкурсі не йдеться.

Поділитись: