Прокуратура Мексики звинувачує 31 науковця в шахрайстві. Їх хочуть посадити у в'язницю, де раніше тримали наркобаронів
Федеральна прокуратура Мексики вже втретє подала до суду клопотання про арешт 31 науковця й дослідника країни за підозрою в розкраданні й відмиванні коштів і організованій злочинності. Дії прокурорів викликали критику наукової спільноти.
Про це повідомляє Associated Press.
22 вересня окружний суддя при виправній установі «Альтиплано», що вважається найбільш захищеною у Мексиці, вдруге відхилив клопотання федеральної прокуратури про арешт 31 члена Національної ради з науки й техніки (CONACYT).
Прокурори стверджують, що працівники CONACYT створили приватну компанію, яка використала надані урядом 2,5 мільйона доларів на придбання особистих речей і нерухомості. Це порушує закон, ухвалений у Мексиці у 2019 році, який прямо забороняє членам наглядових рад наукових установ отримувати кошти від державних наукових фондів.
Як вказав суддя, кошти, які фігурують у запиті прокуратури, надійшли до 2019 року, а тому їхнє використання формально не підпадає під дію закону. Попри це, прокуратура подала вже третє клопотання про арешт, на її думку, причетних до шахрайства.
CONACYT відкидає всі звинувачення і говорить, що їх висунуто проти науковців із бездоганною репутацією в науковій спільноті Мексики. Ба більше, їх просять арештувати й помістити у в’язницю, де раніше відбували покарання наркобарони.
Після приходу до влади у 2018 році чинний президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор проголосив політику «обіймів замість куль» — покращення соціального становища в країні замість відкритої війни з наркокартелями. Це, за задумом, мало б відвадити людей від підтримки незаконної діяльності.
Це не єдине, що дратує наукову спільноту Мексики в чинній владі. У 2020 році за ініціативи Обрадора влада ліквідувала низку фондів, з яких фінансувалися наукові дослідження. Таке рішення пояснили необхідністю фінансування медицини для боротьби з COVID-19.
Також невдоволені науковці нинішньою очільницею наукової ради уряду Мексики Марією Альварес-Буйлою. Вона критикувала науковців за те, що вони пишуть свої роботи англійською, а не іспанською, і публічно говорила про зневагу до західної науки та її досягнень, наприклад висадження людини на Місяць.
- Поділитися: