Противників вакцинації в Україні поменшало: тепер їх менш як половина — соціологи

Порівняно з березнем 2021 року кількість українців, які не збираються робити щеплення проти коронавірусу, зменшилася на 8,5% — з 51,5% у березні до 43% наприкінці травня.

Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного «Центром Разумкова» з 21 по 26 травня за фінансової підтримки представництва «Фонду Фрідріха Науманна за свободу» в Україні.

Також серед опитаних із 12% до 19% зросла частка тих, хто має намір зробити щеплення проти коронавірусу в найближчому майбутньому або вже зробили. З 16% до 19% — тих, хто теж хоче це зробити, але пізніше. Ще 10% (стільки ж, як і в березні) готові вакцинуватися лише в разі необхідності за формальними вимогами (наприклад, для поїздки за кордон).

Хто та чому не хоче робити щеплення?

Як зазначають соціологи, чим старші респонденти, тим частіше вони висловлюють відсутність бажання робити щеплення. Їх частка зростає від 38% серед тих, кому від 18 до 29 років, до 51% серед тих, кому 60 і більше.

Антивакцинатори найчастіше мотивують свою позицію тим, що, на їхню думку, вакцини, які використовують в Україні, недостатньо ефективні чи безпечні, але «якоюсь іншою» вакциною вони готові зробити щеплення (таку відповідь дають 31% з тих, хто не має наміру робити щеплення).

Водночас порівняно з березнем частка тих, хто не довіряє вакцині, зменшилася — тоді вона становила 45% від тих, хто відмовлявся від щеплення.

30% противників вакцинації мотивують свою відмову тим, що, на їхню думку, ризики від вакцинації перевищують ризики від самої хвороби, 15% — тим, що вже перехворіли на коронавірус. 7,5% вважають, що імовірність того, що вони захворіють на COVID-19, дуже низька.

Лише 12% опитаних з тих, хто не планує вакцинуватися, кажуть, що мають медичні протипоказання.

Соцопитування провели з 21 по 26 травня 2021 року методом інтерв’ю «face-to-face» за місцем проживання респондентів. Було опитано 2 017 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, окрім окупованого Криму й непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей.Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Що передувало?

Згідно з результатами соціологічного дослідження, проведеного «Центром Разумкова» з 5 до 9 березня 2021 року, 51,5% українців не хотіли робити щеплення проти коронавірусу. Зазначимо, що тоді кампанія з вакцинації в Україні тільки стартувала.

У дослідженні соціологічної групи «Рейтинг», яке проводили 18-19 березня, 37% українців вважали, що щеплення необхідне. Разом із цим 41% заявляли, що є критиками вакцинації (31% — суперкритики, 10% — критики). Решта ставилася до цього питання нейтрально.