путін поїде до Туреччини на тлі обговорень про експорт зерна

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган провів телефонну розмову із главою росії володимиром путіним. Говорили про експорт зерна, а також домовилися про приїзд путіна до Туреччини.

Про це повідомляє Hürriyet із посиланням на пресслужбу Ердогана.

Ердоган під час розмови підкреслив важливість Чорноморської зернової ініціативи, назвавши її «містком миру», і заявив, що під час російсько-української війни «не слід вживати заходів для ескалації напруженості».

Як зазначається, Ердоган сказав путіну, що довгострокове припинення «зернової угоди» не принесе нікому користі, а найбільше постраждають країни, які потребують зерна та мають низькі доходи. Ціни на зернові вже збільшилися на 15% за останні два тижні.

Ердоган також зазначив, що Туреччина продовжить «докладати інтенсивних зусиль» для продовження «зернової угоди».

Доповнено о 14:12. У кремлі за підсумками розмови путіна та Ердогана заявили, що росія готова повернутися до «зернової угоди», «щойно Захід буде на ділі виконувати всі зафіксовані зобов'язання перед росією».

Для продовження дії «зернової угоди» росія вимагала низки поступок у санкційних обмеженнях. Ідеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування, реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса тощо.

Зазначимо, що Туреччина не підписала і не ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду. Тож президентові рф путіну в Туреччині не загрожує арешт за ордером МКС.

Зрив «зернової угоди»

17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди». Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.

Згодом Міноборони росії заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».

Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф та тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «з усіма відповідними ризиками».

Президент росії володимир путін зібрав саміт з африканськими лідерами, де пообіцяв замінити українське зерно, поставити Буркіна-Фасо, Зімбабве, Малі, Сомалі, ЦАР та Еритреї по 25-50 тисяч тонн зерна та забезпечити безоплатну доставку. Утім, представники Африканського Союзу закликали відновити «зернову угоду», яка дозволяла експортувати українську продукцію морем.