ГУР оприлюднило секретну доповідь рф про методи зриву «зернової угоди»
Українська розвідка опублікувала закриту доповідь, де вищому воєнно—політичному керівництву росії звітують про методи перешкоджання та ускладнення експорту зерна з України.
Про це свідчить документ, опублікований на сайті Головного управління розвідки Міноборони України
Доповідь «про роботу російської частини Спільного координаційного центру під час реалізації [зернової] Ініціативи» презентував головний штурман Військово-морського флоту рф контрадмірал Едуард Вуйк.
Загалом заходи зі зриву «зернової угоди» розбили на кілька етапів. Спершу, завдяки призупиненню участі росії в «зерновій угоді» в жовтні-листопаді 2022 року, рф вплинула на падіння об’ємів експорту зерна з 4,2 млн тонн у жовтні до 2,6 млн тонн у листопаді.
На наступному етапі окупанти обмежили допуск суден у порт «Південний», зменшили кількість інспекційних команд до двох та зупиняли реєстрації зерновозів. Так їм вдалося «ефективно стримувати кількість суден», що прямували в українські порти та значно обмежити об’єм вивезення продовольства з України. Згідно зі звітом, через це Україна не змогла експортувати близько 20 млн тонн вантажів.
росіяни звітують, що найменша кількість експортованого продовольства (7,8 млн тонн) припала на третій етап Ініціативи в березні-липні 2023 року.
Серед технологій росіян для максимального зменшення об’ємів експорту була «якісна перевірка». Її в доповіді називають «одним із ключових елементів стримування безконтрольного зростання експорту зерна з українських портів».
Окрему увагу в презентації звернули на зрив поставок зерна за програмою «Зерно з України» (Grain from Ukraine), яку росіяни назвали «українською піар-акцією». У звіті зазначається, що росія перешкоджала суднам, зафрахтованим за лінією Всесвітньої продовольчої програми ООН, і реєструвала їх тільки після представлення письмових зобов’язань «про неучасть у подібних акціях».
У ГУР зазначають, що цей документ є свідченням запланованих дій рф зі зриву «зернової угоди». Там додають, що обстріли портової інфраструктури «лише черговий крок» у реалізації російського плану.
Зрив «зернової угоди»
Чорноморська зернова ініціатива (або «зернова угода») передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного». Її уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.
Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботували та затягували час проведення інспекцій.
4 липня МЗС росії заявило, що «немає підстав» для чергового продовження угоди, яка закінчувалася 17 липня. Натомість рф вимагала послаблення низки санкцій: підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до SWIFT, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса тощо.
Врешті росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди». Президент України Володимир Зеленський відповів, що експорт зерна можна продовжувати і без росії. Він надіслав лист генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.
Міноборони рф пригрозило, що після припинення «зернової ініціативи» окупанти будуть розглядати всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення». Міноборони України дало дзеркальну відповідь.
Після цього у росії пом’якшили свою заяву: мовляв, збираються оглядати судна, а не атакувати. А втім, протягом тижня окупанти практично щоночі атакували південь України, обстрілюючи портову інфраструктуру.
Автор: Олександр Донець
- Поділитися: