Члени Ради Національного банку України оголосили догану заступникам голови НБУ і членам правління Катерині Рожковій та Дмитру Сологубу. Вони стверджують, що це сталося через їхній коментар виданню KyivPost.

Про догану Рожковій і Сологубу повідомила пресслужба НБУ. 

Питання про винесення їм недовіри ініціював член Ради НБУ Віталій Шапран. Більшість членів проголосували за висловлення недовіри Рожковій та Сологубу, три члени при цьому утрималися, один був проти.

Що кажуть в НБУ?

Як сказав член Ради НБУ Василь Горбаль у коментарі «Економічній правді», причиною такого рішення є нещодавні публічні виступи Рожкової і Сологуба. Він не уточнив, про що саме йдеться.

Горбаль вважає, що думки, які висловлювали заступники НБУ, були неоднозначно сприйняті в експертному середовищі та міжнародними партнерами. Горбаль додав, що рішення Ради НБУ — «бездоганне з точки зору юридичних ризиків».

У Нацбанку «Liga.net» повідомили, що винесення недовіри ніяк не вплинуло на роботу регулятора. Водночас у Законі про Нацбанк не йдеться про те, що Рада НБУ може висловлювати недовіру членам правління. Такі дії вважаються рекомендаційними, а не обов'язковими для виконання. Правління НБУ має розглянути їх протягом п'яти днів.

Член Ради НБУ Віталій Шапран сказав виданню, що у Ради немає повноважень звільняти заступників. Мовляв, Нацбанк просто висловив своє ставлення до Сологуба та Рожкової.

Що каже на це Рожкова?

Катерина Рожкова вважає, що приводом для догани став їхній із Сологубом коментар для матеріалу KyivPost. У ньому заступники голови НБУ заявили, що деякі члени Ради Нацбанку хотіли б їхнього звільнення, але при цьому вони зауважували, що колегіальний процес ухвалення рішень НБУ досить сильний, щоб протистояти тиску.

Рожкова вважає, що рішення про догану ухвалили «вночі зухвало топором, за закритими дверима, без пояснення причин та заслуховування сторін».

Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб — це єдині члени правління НБУ, які залишилися від команди колишнього голови Якова Смолія після його звільнення.

Що було раніше?

На початку липня 2020 року Верховна Рада звільнила Якова Смолія з посади голови Національного банку України. Під час свого виступу Смолій нагадав, що ухвалив таке рішення через систематичний політичний тиск, який здійснювався на НБУ протягом тривалого часу.

«Тиск з метою ухвалення рішень, які не є економічно обґрунтованими, які фокусуються на короткострокових простих «перемогах» і можуть дорого коштувати українській економіці та українцям у більш тривалій перспективі», — казав тоді ексглава НБУ. 

Новим очільником Національного банку став Кирило Шевченко. Наприкінці липня Рада НБУ звільнила Сергія Холода з посади заступника голови НБУ, що фактично дало тоді новому очільнику Кирилу Шевченку карт-бланш в ухваленні рішень, бо він має право вирішального голосу.

У серпні з НБУ пішов ще один член команди Смолія Роман Борисенко. Таким чином, залишилися лише Катерина Рожкова й Дмитро Сологуб.

Поділитись: