Рада офіційно визнає дії окупантів геноцидом, а Байден не проти приїхати в Україну: головне за день 14 квітня
Народні депутати проголосували за офіційне визнання росії державою—терористом, а дії російських окупантів — геноцидом українського народу. Зібрали для вас головні новини за день 14 квітня.
Рішення парламенту
14 квітня Верховна Рада України зібралась на чергове пленарне засідання, де народні депутати ухвалили низку важливих законів та законопроєктів, зокрема:
- Про визнання дій зс рф, політичного та військового керівництва росії геноцидом українського народу;
- Про визнання росії державою-терористом і заборону знаків «V» та «Z», які пропагують російську агресію;
- Про позбавлення державних нагород зрадників України;
- Про право прийняття людей з іноземним громадянством до розвідки;
- Про створення інституту Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Окрім того, в парламенті оголосили про призупинення діяльності фракції «Опозиційна платформа — За життя».
Обмін полоненими
14 квітня відбувся четвертий обмін військовополоненими. Загалом додому їдуть 30 наших громадян: 5 офіцерів, 17 військовослужбовців рядового складу та 8 цивільних.
Раніше українська розвідка повідомила про звільнення двох українських пілотів, які перебували в полоні російсько-окупаційних військ — Івана Пепеляшка та Олексія Чижа.
Українці потрапили в полон окупантів 8 березня в районі села Нова Басань Чернігівської області. Для пілотів кілька разів змінювали місце утримання, зрештою їх доправили в СІЗО міста Курськ, де вони перебували в камері ще з вісьмома українськими офіцерами. Що вони розповіли після звільнення — детальніше тут.
Провокації росії
Протягом 13-14 квітня з росії лунали звинувачення про нібито обстріли прикордонних територій українськими військовослужбовцями. Зокрема, там заявили про:
- обстріл прикордонного наряду в Курській області з лісосмуги на українській території;
- обстріл прикордонного пункту пропуску в Брянській області (внаслідок цього обстрілу нібито пошкоджені дві машини);
- обстріли селища Климове та Климівського району Брянської області (повідомляється про 7 постраждалих; за версією слідчого комітету росії, ЗСУ нібито вторглися в повітряний простір рф на бойових вертольотах і завдали «щонайменше 6 авіаударів по житлових будинках»);
- обстріли двох сіл у Бєлгородській області (заявляють про одного постраждалого).
Державна прикордонна служба України наголосила, що заяви рф є фейками, які поширюють, імовірно, для дискредитації України, виправдання своїх злочинів та збільшення підтримки серед населення рф війни проти України.
Раніше розвідка України попереджала, що російські спецслужби планують теракти на території своєї країни для поширення антиукраїнських настроїв.
Воєнні злочини рф
У селі Шевченкове на Київщині, яке було під російською окупацією, з підвалу одного з будинків винесли шістьох убитих чоловіків. На їхніх тілах виявили сліди тортур і вогнепальні поранення в голову.
Попри те, що росія втратила вже майже 20 тисяч своїх солдатів та сотні одиниць техніки у війні проти України, Генштаб ЗСУ фіксує, що війська рф готуються до наступальної операції в Східній операційній зоні.
Сумна доля крейсера «Москва»
За даними США, російський крейсер «Москва», який 13 квітня підбили українські військові, досі бореться з вогнем на борту, рухається на схід і, ймовірно, прямуватиме до порту Севастополя для ремонту.
США вважають, що крейсер зазнав значної шкоди, але нічого не знають про жертви серед екіпажу. Водночас очільник Одеської ОВА Максим Марченко заявив, що наразі «Москва» догорає в Чорному морі.
Видання Forbes назвало цей крейсер найдорожчою військовою втратою рф у війні проти України, його вартість оцінюють у 750 мільйонів доларів.
ЄС закриває лазівки для рф
Європейський Союз закрив лазівку, яка дозволяла європейським країнам експортувати в росію зброю на десятки мільйонів євро, хоча відповідне ембарго набуло чинності ще після того, як рф захопила український Крим.
Заборону на експорт зброї запровадили в липні 2014 року, але у санкціях був пункт, який дозволяв продаж за контрактами, підписаними до серпня 2014-го. Як зазначає Reuters, його вилучили в межах п'ятого пакета санкцій проти рф, хоча Єврокомісія не згадала про це у своєму повідомленні. Зміни до тексту санкцій внесли після критики з боку урядів деяких країн, зокрема Польщі та Литви.
Удар по Медведчуку
Личаківський райсуд Львова арештував ще 154 об’єкти рухомого й нерухомого майна народного депутата від забороненої ОПЗЖ Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко. Це 26 автівок, 30 земельних ділянок, 23 будинки, 32 квартири, 17 паркомісць та моторна яхта. Під арешт потрапили й частки в статутних капіталах у 25 компаніях, бенефіціарним власником яких є Медведчук або Марченко.
Ймовірний візит Байдена
Президент США Джо Байден заявив журналістам, що готовий особисто поїхати в Україну, цитує пресслужба Білого дому. Жодних деталей щодо ймовірного візиту Байдена поки що немає.
Раніше він у межах свого турне Європою виступив у Варшаві з промовою щодо російського вторгнення в Україну. Того ж дня російські окупанти кілька разів поцілили по Львову. Міська влада заявляла, що в такий спосіб кремль «передавав вітання» президенту Байдену.
- Поділитися: