50-й день повномасштабної війни росії проти України (текстовий онлайн)

Пожежний гасить пожежу після обстрілу в Харкові, 13 квітня 2022 року
Пожежний гасить пожежу після обстрілу в Харкові, 13 квітня 2022 рокуAP Photo / Andrew Marienko

Вночі 24 лютого росія відкрито розпочала повномасштабну війну проти України, атакувавши ракетами Київ та інші міста. За місяць війни українські захисники зупинили просування окупантів, перейшли у контрнаступ, звільнили низку населених пунктів та цілі області. Ми збираємо всі найактуальніші новини в онлайні.

Спочатку новіші

У порядку додавання

США, ймовірно, офіційно визнає дії рф в Україні геноцидом після збору всіх розвідданих — утім, це може зайняти чимало часу, заявила заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд в інтерв'ю CNN.

Речниця Морської охорони Наталя Гуменюк підтвердила «Суспільному», що саме крейсер «Москва», у який сьогодні влучили ракетами, погрожував військовим на Зміїному та отримав відповідь: «Русский военный корабль, иди на...!».

В тимчасово окупованому Енергодарі Запорізької області російські окупанти планують зробити пропагандистський сюжет про нібито виявлений схрон з великою кількістю вибухівки та боєприпасів, який «обладнала диверсійна група Збройних сил України».

13 квітня в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання«Схід» російські війська здійснили 1 атаку, унаслідок чого українські захисники знищили 10 окупантів, 1 БМП, 1 МТЛБ і 1 ЗУ-23-2.

«Укрзалізниця» отримала 15 пристроїв для доступу до супутникового інтернету Starlink — їх надала одна з найбільших IT-компаній України N-iX.

росію не переобрали до низки органів у системі ООН: Комітету ООН з питань неурядових організацій, а також виконавчих бюро дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та «ООН-Жінки».

Крім того, росії не вдалося продовжити своє членство в Постійному форумі корінних народів — замість рф переважною більшістю голосів обрали Україну.

Wall Street Journal з посиланням на джерела в Пентагоні пише, що США надаватимуть Україні більше своїх розвідданих для боротьби з російськими окупантами. Ця інформація має допомогти українській армії вражати військові частини противника в анексованому Криму та на тимчасово окупованих територіях Донбасу.

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо також назвав війну росії проти України геноцидом українців.

«Абсолютно правильно, що все більше людей говорять і використовують слово геноцид щодо того, що робить росія, що зробив володимир путін. Ми бачили це бажання нападати на мирних жителів, використовувати сексуальне насильство як зброю на війні», — наголосив прем’єр Канади.

У міноборони росії зізнались, що на ракетному крейсері «Москва» в Чорному морі сталась пожежа і судно отримало «серйозні пошкодження». Кажуть, що екіпаж евакуювали, а от причин не називають.

Нагадаємо, що 13 квітня українські військові влучили в російський ракетний крейсер «Москва» ракетами «Нептун». Кораблю завдали дуже серйозних пошкоджень.

Україна наразі веде перемовини, щоб звільнити з полону 169 нацгвардійців, яких окупанти захопили під час нападу на Чорнобильську АЕС.

Франція вже надала Україні військової допомоги на 100 млн євро і обіцяє продовжувати поставки обладнання.

Великі глобальні торгові будинки планують з 15 травня зменшити закупівлю нафти російських державних компаній, щоб не порушувати санкції Європейського Союзу.

Санкції ЄС наразі не передбачають ембарго на російську нафту, але вони вже виключають закупівлю нафти в компаній «Роснефть» та «Газпромнефть», які ЄС не розглядає як «суворо необхідні» для забезпечення своєї енергетичної безпеки.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш представив детальну аналітичну записку щодо кризи в галузі продовольства, яка може бути викликана війною в Україні. Так, за оцінками ООН, вона може призвести до бідності, злиднів і голоду 1,7 мільярда людей — більше як п'яту частину людства.

У США наразі тривають перемовини щодо відправки в Україну високопоставленого чиновника, але рішення наразі далеке від остаточного. Про це CNN розповіло джерело в Білому Домі, яке знайоме з ходом переговорів.

Хоча президент Джо Байден та віце-президентка Камала Харріс навряд чи відвідають Київ найближчим часом, офіційні особи обговорювали можливість відправлення міністра оборони Ллойда Остіна або держсекретаря Ентоні Блінкена. Але рішення далеко не остаточне, і візит, зрештою, може не відбутися.

Сервісні центри МВС відновлюють складання практичного іспиту для водіїв на категорію В. Але процедуру складання практичних іспитів у період дії воєнного стану спрощено в один етап:

  • на дорогах загального користування — для відкриття категорій B, BE, C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E.
  • на автомайданчику — A1, A та B1.

Австралія запровадила ще один пакет санкцій проти росії через її вторгнення в Україну. Загалом в «чорному списку» 13 компаній зокрема «Газпром» та «Транснефть».

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш представив докладну аналітичну записку щодо кризи в галузі продовольства, енергетики та фінансів, яка може бути викликана війною, що розв’язала росія проти України.

За оцінками експертів, війна в Україні може призвести до бідності, злиднів та голоду 1,7 мільярда людей — більше як одної п’ятої населення Землі.

У білоруському населеному пункті Холмич на блокпостах військова поліція збройних сил росії та Білорусі здійснює перевірку особистих телефонів, пише Генштаб ЗСУ. Цивільним повідомляють, що українські підрозділи в будь-який час можуть здійснити напад на територію Білорусі.

«Укрзалізниця» призначає на сьогодні евакуаційний поїзд зі станції Покровськ: №233 Покровськ — Чоп о 16:30. Через зменшення потоку пасажирів та зважаючи на ситуацію у регіоні, додаткові евакуаційні рейси зі станції Слов’янськ не заплановані.

При цьому відправлення регулярних поїздів 46 на Ужгород (безкоштовно), 137 на Хмельницький (безкоштовно) та 91 на Одесу (по квитках) здійснюється з Лозової. Перший поїзд у напрямку Ужгорода відправиться о 12:00, останній на Одесу — о 19:28.

російсько-окупаційні війська 13 квітня зробили непридатними для життя три будинки у населеному пункті Золоте Луганської області, повідомив голова ОДА (ОВА) Сергій Гайдай.

Один зі зруйнованих будинків у ЗолотомуСергій Гайдай / Telegram

Нацполіція відкрила цілодобову «гарячу лінію» (0 894 201 867) для родичів загиблих внаслідок військових дій рф. Оператори готові надати необхідну консультацію та роз’яснення щодо процедури поховання. Наразі у звільнених від російських військ населених пунктах поліцейські цілодобово працюють над пошуком та ідентифікацією загиблих мирних людей.

Міський голова Києва Віталій Кличко висловився за перейменування кількох станцій столичного метро з «недружніми» до України назвами. Обіцяє, що це питання розглянуть уже на найближчій сесії Київради. Зокрема, за словами мера Києва, було б доречно перейменувати станцію «Мінську».

«Якщо ми отримуємо погрози з Мінська, а з території Білорусі злітають літаки, які бомблять і випускають ракети по наших будинках, така назва станції є неприємним нагадуванням», — пояснив він.

Злочини, вчинені в період повномасштабного вторгнення рфОфіс генерального прокурора / Telegram

Зведення у регіонах станом на 8 ранку 14 квітня:

  • Харківщина: в обласному центрі всю ніч тривали обстріли, інформація щодо постраждалих встановлюється. За добу по області — 10 поранених та 4 загиблих цивільних. По області — ведуться бої в Ізюмі.
  • Луганщина: постійні мінометні обстріли, системи залпового вогню. Найгарячіше — у Золотому. Попри відсутність гуманітарних коридорів, евакуювали 400 людей.
  • Донеччина: окупанти продовжують тиснути по усій лінії фронту: обстріли Авдіївки, Очеретинської ТГ, Мар'їнки, Торецької громади. За добу — 11 поранених цивільних.
  • Вздовж лінії розмежування — руйнування житлових будинків та інфраструктури. За добу — 34 об'єкти (зокрема 22 житлові будинки). Маріуполь — без змін: блокада, обстріли авіацією та артилерією. Росіяни не випускають з міста людей.
  • Херсонщина: за минулу ніч на території регіону було чутно вибухи та обстріли. Зокрема в районі Чорнобаївки. Наслідки уточнюються. На території області тривають мародерства окупантів, загострюється гуманітарна криза.
  • У решті регіонів ніч минула відносно спокійно.

Маріупольська міськрада показала будинок, який пережив дві світові та громадянську війну. У 2014 році переселенці з Донецька заснували тут свій бізнес. Відтак його зруйнували окупанти.

У столичному метро поїзди завтра відновлять рух обома коліями на «синій» та «зеленій» лініях. Інтервал руху на всіх лініях скоротять до 30 хвилин. Метрополітен для перевезень пасажирів працює з 07:30 до 19:00.

На червоній лінії рух обома коліями буде між станціями «Академмістечко» та «Шулявська», однією — між станціями «Шулявська» та «Театральна».

У Києві 15 квітня буде організовано роботу ще трьох тролейбусних маршрутів:

  • № 11К «Музей Архітектури» — ст. м. «Виставковий центр» з інтервалом руху 20 хвилин.
  • № 43К «Кібцентр — ст. м. «Виставковий центр» з інтервалом руху 30 хвилин.
  • № 45 ст. м. «Виставковий центр» — ст. м. «Васильківська» з інтервалом руху 20 хвилин.

Наземний громадський транспорт працює із 08:00 до 19:00. Графік роботи може оперативно змінюватися.

Суд у Льові арештував ще 154 об'єкти майна Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко. Арештували 26 автівок, 30 земельних ділянок, 23 будинки, 32 квартири, 17 паркомісць та моторну яхту. Під арешт потрапили й частки в статутних капіталах у 25 компаніях, бенефіціарним власником яких є Медведчук або Марченко.

У селі Нова Басань на Чернігівщині 13 квітня на міні підірвався трактор. 42-річний водій загинув на місці. За даними поліції, 42-річний чоловік трактором вивозив сміття, а коли повертався полем до села, натрапив на заміновану окупантами ділянку та наїхав на протитанкову міну.

Правоохоронці закликають бути уважними та обережними, особливо на територіях, які тимчасово були під окупацією.

У селі Нова Басань трактор підірвався на протитанковій мініПоліція Чернігівської області

Рух трасою Київ — Чоп частково обмежать. З міркувань безпеки проїзд буде закрито на ділянці з 49 по 52 кілометрів. Обмеження набули чинності о 9:30 14 квітня та триватимуть щонайменше 3 дні.

Фракція «Слуга Народу» не буде підтримувати законопроєкт, що передбачає кримінальну відповідальність для чоловіків призовного віку, які не повернулись з-за кордону під час війни. Очільник фракції Давид Арахамія називає документ шкідливим та небезпечним. За його словами, парламент має зосередитись на покаранні для десятки посадовців, чиновників та депутатів, які втекли з України під час війни. А стосовно решти громадян, які законно виїхали, санкцій не буде.

Спікери парламентів Чехії та Польщі Мілош Вистрчил та Томаш Гродський приїхали до Києва.До складу делегації також входять польські й чеські депутати.

У Волинській області вже зареєструвались 57 300 вимушених переселенців. У регіоні залишається 5 000 вільних місць для розселення, повідомив голова ОВА Юрій Погуляйко.

У Львівській області, за офіційними даними, з початку повномасштабної війни надали прихисток 311 тисячам вимушених переселенців. Значна кількість людей поселилась у приватному секторі самостійно, повідомив очільник регіону Максим Козицький.

Написання Національного мультипредметного тесту, який у 2022 році замість ЗНО складатимуть абітурієнти, будуть переривати на час повітряних тривог. Після відбою учасники повернуться до складання іспиту, повідомив в ефірі телемарафону міністр освіти Сергій Шкарлет.

Станом на 14 квітня за кордон виїхали 22 тисячі українських учителів, повідомив міністр освіти Сергій Шкарлет.

В Одесі викрили керівника фракції забороненої партії ОПЗЖ Маріупольської міської ради. Він, ймовірно, проводив антиукраїнську інформаційну кампанію на підтримку росії.

За даними ДБР, затриманий є ексчоловіком «колишньої генеральної прокурорки Криму» Наталії Поклонської, яка була однією з головних фігур під час анексії Криму росією.

Робоча група Міносвіти оцінить необхідність вивчення російських творів у межах шкільного курсу «Світова література». Відомство вже створило робочу групу.

Правоохоронці викрили жителя Краматорська, який співпрацював з російськими окупантами. За даними слідства, він через «Одноклассники» повідомляв про блокпости та місця дислокації військових ЗСУ на Донеччини. Далі цю інформацію ворог використовував під час обстрілів житлових кварталів та інфраструктури області.

Президент росії не відмовляється від захоплення Донецької та Луганської областей. А наступними цілями для невибіркових атак російських військ можуть стати Краматорськ і Костянтинівка, повідомляє британська розвідка.

Крім того, українські бійці, які тримають оборону Маріуполя, сковують значну кількість російських військ і техніки, що унеможливлює їх використання на інших напрямках.

«Слідство.Інфо» проаналізувало список від української розвідки російських військових, які вчиняли злочини у Бородянці на Київщині. Журналісти ідентифікували низку псковських десантників. Більшість росіян із цього списку — не старші за 22 роки і майже жоден з них не здобув вищої освіти. Принаймні частина окупантів з цього списку досі живі, вони активні у соцмережах.

У Держспецзв'язку попереджають про нову хакерську атаку, що пов'язана з мобілізацією. Хакери масово розповсюджують серед українців небезпечні XLS-документи з назвою «Мобілізаційний реєстр.xls».

Відкриття документу зрештою призводить до запуску на комп'ютері шкідливої програми IcedID, також відомої як BankBot. Програма належить до класу «банківських троянських програм» і з-поміж іншого, краде автентифікаційні дані.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр закликає поки не повертатись до Києва.

«Станом на зараз зберігається постійна загроза застосування противником ракетного озброєння по всій території України. Динаміка подій найближчі тижні буде показовою», — написала чиновниця.

Напередодні мер Києва Віталій Кличко повідомляв, що до столиці вже повернулись дві третини містян.

Міносвіти вже працює над формуванням державного замовлення для вишів у 2022 році. Найбільше бюджетних місць виділять для високотехнологічних галузей та галузей, необхідних для відновлення економіки України після війни. Наприклад, на аграрні, педагогічні, будівельні спеціальності.

Двоє українських пілотів — Іван Пепеляшко та Олексій Чиж — повернулися додому з російського полону, повідомляє українська розвідка.

Вони потрапили в полон 8 березня в районі села Нова Басань Чернігівської області. Місце утримання пілотів кілька разів змінювали, зрештою їх доправили до СІЗО міста Курськ, де вони перебували в камері зі ще 8 українськими офіцерами.

Морські піхотинці збили ворожий безпілотник «Орлан 10». російські війська намагались забрати свій безпілотник, але українські бійці відбили їх, повідомляє Генштаб ЗСУ.

Збитий ворожий безпілотник «Орлан 10»Генштаб ЗСУ

У звільненому селі Шевченкове на Київщині з підвалу одного з будинків винесли шістьох вбитих чоловіків 40-50 років. Серед вбитих — двоє братів. На їхніх тілах виявили сліди тортур та вогнепальні поранення в голову.

російський крейсер «Москва» після того, як українські військові поцілили по ньому ракетами «Нептун», перекинувся та почав тонути, повідомляє оперативне командування «Південь».

Понад 200 людей евакуювали 14 квітня з Лисичанська, Сєвєродонецька, Гірського, Попасної та Кремінної. Вони прямують вокзалів Донеччини та Дніпра, повідомив очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай.

Мер тимчасово окупованого Таврійська на Херсонщині Микола Різак склав повноваження. Пояснює це погіршенням стану здоров'я та необхідністю тривалого лікування. Його звернення опублікували на Facebook-сторінці Таврійської територіальної громади.

У тимчасово окупованому Мелітополі російські війська вкрали в «Укрпошти» кошти для виплати пенсій, допомог і субсидій літнім людям та іншим вразливим групам населення.

Внаслідок обстрілу 14 квітня Кремінної на Луганщині чоловік та жінка дістали поранення. Триває обстеження пошкоджених будинків, повідомив очільник області Сергій Гайдай. Стан їхнього здоров'я оцінюють як середньої тяжкості.

У Міністерстві закордонних справ попереджають про загрозу незаконного всиновлення українських дітей, яких незаконно вивезли в росію.

У Нацбанку розповіли, в якому стані економіки України на 50 день повномасштабної війни. Так, у березні споживчі ціни зросли до 13,7%. Насамперед стрімко подорожчали продукти, фармацевтичні товари та пальне.

Бізнес поступово відновлює свою діяльність. Частка підприємств, які припинили діяльність, у перші тижні березня становила понад 30%, а на початок квітня відсоток зменшився до 23.

У Маріуполі російські військові закликають цивільних жителів вдягати білу стрічку як позначку «свій». Водночас російська армія позначає своїх військових білим кольором. Ймовірно, так цивільне населення хочуть використати як «приманку» для українських військових. Мирних жителів помилково можуть вважати російським солдатом, повідомив радник мера міста Петро Андрющенко.

ЄС ще у липні 2014 році запровадив ембарго на експорт зброї до росії після анексії Криму. Але у санкціях був пункт, який дозволяв продаж зброї за контрактами, підписаними до серпня 2014 року. Тепер цю лазівку закрили.

У Чорткові на Тернопільщині зранку 14 квітня демонтували радянський пам'ятник невідомому солдату та червону зірку на братській могилі радянської армії на центральному кладовищі.

Тепер містобудівна рада має вирішити, який пам'ятний знак чи хрест встановити на місці демонтованого радянського пам'ятника.

14 квітня відбувся четвертий обмін військовополоненими. 30 українців повертаються додому: 5 офіцерів, 17 військових рядового складу та 8 цивільних, зокрема одна жінка, повідомила міністерка реінтеграції Ірина Верещук.

Українські десантники звільнили декілька населених пунктів на півдні країни, повідомляє Командування Десантно-штурмових військ.

Спікери парламенту Чехії та Польщі відвідали Ірпінь на Київщині.

Вчора, 13 квітня, російські військові відкривали вогонь із гранатометів та стрілецької зброї у сторону прикордонного пункту на Чернігівщині, повідомив голова ДПСУ Сергій Дейнеко.

Наразі триває відновлення контролю над кордоном України. Так, на Київщині прикордонники вийшли до пункту пропуску «Вільча», що на ділянці з Білоруссю.

У Миколаївській області або в Миколаєві створять надводний музей у недобудованому крейсері, аналогічному російському кораблю «Москва», у який напередодні влучили ракетами. Також влада хоче створити підводний музей із дайвінгом, повідомив голова Миколаївської ОВА Віталій Кім. Він нагадав, що пошкоджений крейсер збудували у Миколаєві.

У росії кажуть, що їм доведеться посилювати кордони, якщо Фінляндія та Швеція приєднаються до НАТО. Адже тоді сухопутні кордони Альянсу зростуть.

«Звичайно, ці кордони доведеться зміцнювати. Серйозно посилити угруповання сухопутних сил та ППО, розгорнути суттєві військово-морські сили в акваторії Фінської затоки. У такому разі ні про жодний без'ядерний статус Балтики йти вже не може, баланс має бути відновлений»,написав заступник голови радбезу росії дмитро медведєв.

Червоний Хрест хоче створити у західних областях України медичний хаб для забезпечення ліками тих регіонів, які цього потребують, повідомив голова Львівської ОВА Максим Козицький.

Хакери Anonymous злили у мережу 768 тисяч електронних листів Gazprom Linde Engineering, що спеціалізується на проєктуванні газо- та нафтохімічних переробних установок та нафтопереробних заводів.

російські війська вдень 14 квітня обстріляли околицю міста Городня на Чернігівщині, повідомив «Суспільному» заступник мера Ігор Лахнеко.

Жертв немає, наразі на місці працюють фахівці.

На Львівщині планують викуп житла для вимушених переселенців. Це можуть бути і вже збудовані й придатні для проживання квартири чи будинки, і ті, що перебувають на завершальній стадії будівництва, повідомив очільник області Максим Козицький.

Німеччина та дортмундський футбольний клуб «Боруссія» готові допомогти з відновленням стадіону в Чернігові, який вночі 11 березня зруйнували російські війська.

Розбір завалів на стадіоні в Чернігові, 13 квітня 2022 рокуAP Photo / Evgeniy Maloletka

У Молдові заборонили георгіївські стрічку та символи Z та V, які використовують російські окупанти. За використання цих символів передбачений штраф від 4 500 до 9 000 леїв або 30-60 годин неоплачуваних громадських робіт.

У Київській області зареєстрували 104 тисячі вимушених переселенців. Приблизно 10 тисяч переселенців розмістили у 23 закладах комунальної власності у 13 громадах регіону, повідомив очільник гуманітарного штабу Київщини Олексій Кулеба.

Міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо заявив, що отримує погрози вбивством через свою позицію проти війни в Україні. Він заявив, що попри погрози уряд Італії й надалі буде проти російського вторгнення, повідомляє ANSA.

Ірландія підтримує включення до шостого пакету санкцій ембарго на російську нафту, повідомив міністр закордонних справ та оборони Саймон Ковені.

На Думській площі в Одесі демонтували 5 табличок російських міст-побратимів — Санкт-Петербург, Таганрог, Москва, Волгоград та Ростов-на-Дону. Замість них планують додати міста, які активно допомагають Одесі під час війни, повідомляє «Суспільне».

Маріупольський державний університет відновлює свою роботу в Києві, повідомив ректор Микола Трофименко.

російські військові, якими доукомплектовують найбільш постраждалі у війні проти України підрозділи, отримують непридатне до використання спорядження, повідомляє українська розвідка.

Через «Дію» на армію зібрали понад 260 мільйонів гривень, повідомили у Мінцифри.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Україна з повагою ставиться до Німеччини та її президента, а «непроста ситуація» з Франком-Вальтером Штайнмаєром виникла через німецьке ЗМІ.

Так, 12 квітня німецьке видання Bild писало, що президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр хоче приїхати до Києва разом з урядовими делегаціями з інших країн ЄС, але президент Володимир Зеленський нібито не хоче з ним зустрічатися через тісні зв'язки Штайнмаєра з росією.

У населених пунктах Гостомельської селищної ради запроваджують посилену комендантську годину: вона триватиме з 18:00 14 квітня до 6:00 20 квітня.

На території Іванківської селищної ради комендантська година триває з 20:00 до 6:00 щодня з 13 по 18 квітня, а в Ірпені — до 9:00 15 квітня.

На решті Київської області комендантська година діє з 21:00 до 6:00.

У Верховній Раді 14 квітня оголосили про призупинення діяльності фракції «Опозиційна платформа — За життя», повідомили народні депутати Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк.

Окупанти 14 квітня влучили у машинобудівне підприємство в Краматорську. Воно продовжувало працювати під час війни, наразі роботу зупинили. Рятувальники розбирають завали, повідомив мер міста Олександр Гончаренко.

російські окупанти обстріляли селище Золочів на Харківщині. Є зруйновані приватні будинку та підприємства. Також обстріляли село Одноробівка біля кордону з росією: пошкодили 8 будинків та 4 зруйнували повністю, повідомив «Суспільному» голова Золочівської громади Віктор Коваленко.

Крім того, з двох вертольотів обстріляли селище Олександрівка. Поранення дістали двоє дітей 9 та 11 років. З пораненнями у шию та стегно їх госпіталізували.

В Україні визнали росію державою-терористом та заборонили знаки «V» і «Z», які пропагують російську агресію. Такий законопроєкт 14 квітня ухвалила Верховна Рада.

російські війська обстріляли селище Велика Писарівка на Сумщині, що неподалік кордону з росією, повідомив очільник області Дмитро Живицький. Подробиці обіцяє згодом.

росія звинуватила ЗСУ в обстрілі прикордонних районів, зокрема з бойових вертольотів, у той же день, як вчинила це на території України. Раніше розвідка України попереджала, що рф готує теракти на своїй території для нагнітання антиукраїнських настроїв.

Мер Дніпра Борис Філатов повідомив, що Слідчий комітет росії порушив щодо нього справу про «заклики до геноциду» та оголосив у розшук. До того, у Білорусі щодо Філатова порушили справу щодо «розпалювання міжнаціональної ворожнечі» за біло-червоно-білий прапор біля будівлі мерії.

«Схоже, що я єдиний мер в Україні, у якого тепер є дві кримінальні справи від фашистських держав. Я вважаю, що це великий життєвий успіх», — написав він.

Міністерство молоді та спорту України: станом на 3 квітня функціонує лише 30% молодіжних центрів та просторів:

  • 18 молодіжних центрів зруйновані, пошкоджені чи окуповані;
  • 68% молодіжних працівників та працівниць вимушені були виїхати зі своїх регіонів;
  • лише 37,6 % мають можливість здійснювати молодіжну роботу;
  • 40% молоді в Україні постраждало внаслідок збройної агресії росії та білорусі.
  • понад 2 мільйони молодих людей стали внутрішньо переміщеними особами та ще близько 2 мільйонів виїхали за кордон.

У Полтавській області не проводитимуть масових церковних служб ні в храмах, ні на територіях поруч із ними від 13:00 23 квітня до 6:00 26 квітня. Богослужіння цими днями в приміщеннях відбуватиметься без вірян та лише до 10 священнослужителів.

Однак, рішення ще може бути переглянуте, якщо це дозволятиме загальна безпекова ситуація в країні та області.

«Російський ворог не гребує нічим. Навіть Великдень для нього лише нагода, щоб зіпсувати українцям велике свято. Ми не хочемо давати окупантам такого шансу, тому маємо максимально убезпечити один одного», — заявив голова Полтавської ОДА Дмитро Лунін.

Дмитро Лунін

Мінкульт оголосив, що місцеві органи влади мають законне право ухвалювати рішення про демонтаж пам'ятників, перейменування назв площ чи вулиць, які називаються іменами російських діячів. Але процес має відбуватися цивілізовано.

Зокрема, якщо пам’ятник має статус пам’ятки місцевого або національного значення, законодавство передбачає відповідну процедуру отримання дозволу на переміщення пам’ятки та виключення її з реєстру за певних умов. Окрім того, деякі пам'ятки можуть мати історичну або іншу цінність з наукової точки зору, тому можуть бути збережені як музейний експонат.

Верховна Рада України на засіданні 14 квітня ухвалила низку законів і законопроєктів, зокрема:

  • Про визнання дій зс рф, політичного і військового керівництва росії геноцидом Українського народу;
  • Звернення до міжнародних спортивних федерацій з закликом виключення рф та Білорусі (№7276);
  • Заява про забезпечення захисту прав ЗМІ під час війни (№7266)
  • Про створення інституту Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (№7244)
  • Про право прийняття людей з іноземним громадянством до розвідки (№7240-1)
  • Про позбавлення державних нагород зрадників України (№6163)
  • Про зміни до КК щодо колабораційної діяльності (№7186)
  • Про заборону символіки, яка використовується збройними силами окупанта у війні проти України (№7214).

Генштаб ЗСУ прозвітував про ситуацію в Україні станом на 18:00:

  • Окупанти намагаються завершити підготовку до наступальної операції в Східній операційній зоні. Триває нарощування авіаційного угруповання та системи управління військами.
  • Для ведення бойових дій на території України окупанти здійснюють підготовку додаткових підрозділів зі складу північного флоту та 8-ї загальновійськової армії південного військового округу зс рф. Для забезпечення підрозділів озброєнням і військовою технікою їх знімають з тривалого зберігання на базах та складах.
  • У 126-й окремій бригаді берегової оборони (Перевальне) та 127-й окремій розвідувальній бригаді (Севастополь) втрати окупантів складають понад 50% особового складу.
  • Командування російської армії не може виконати плани з мобілізації у північно-кавказькому регіоні для участі у війні проти України. Основною причиною є небажання населення регіону брати участь у бойових діях.
  • Через критичну ситуацію з комплектуванням особовим складом бойових підрозділів, командування рф планує почати новий процес мобілізації на національному рівні. За задумом, мобілізація буде проводитись паралельно з плановим призовом на військову службу.
  • На Волинському та Поліському напрямках ситуація без змін. Спостерігається переміщення підрозділів 36-ї загальновійськової армії Східного військового округу залізничним транспортом з території Гомельської області Білорусі. Також зберігається загроза ракетних ударів з території Білорусі.
  • На Сіверському напрямку окупанти перегруповують підрозділи з подальшим зосередженням у прикордонних з Україною районах. З території Брянської та Курської областей відбувається переміщення у Бєлгородську і Воронезьку області росії.
  • На Слобожанському напрямку окупанти проводять розвідку ймовірних напрямків наступу, нарощують систему розвідки та медичного забезпечення. Триває поповнення запасів.
  • Продовжується часткове блокування та обстріли міста Харкова.
  • У місті Бєлгород окупанти розгорнули підрозділи інформаційно-психологічних операцій для посилення психологічного впливу на підрозділи сил оборони України та цивільне населення Харківської області. Їхня мета — деморалізація та припинення опору.
  • Окупанти продовжують підготовку до активних дій в районах населених пунктів Слов’янськ та Барвінкове.
  • На Донецькому напрямку ворог, за підтримки авіації та артилерії, продовжує наступ на окремих напрямках. Основні зусилля зосереджують на встановленні контролю над населеними пунктами Попасна, Рубіжне, Сєвєродонецьк та Слов’янськ.
  • Війська рф пробували прорвати нашу оборону в районах населених пунктів Рубіжне, Новотошківське і Мар’їнка, але без успіху. Продовжуються авіаудари по Маріуполю.
  • В Чорноморській та Азовській операційних зонах корабельні угруповання рф продовжують виконувати завдання щодо ізоляції району ведення бойових дій та ведення розвідки.

Видання Forbes назвало крейсер «Москва» найдорожчою військовою втратою рф у війні проти України. За оцінкою ЗМІ, його вартість — 750 мільйонів доларів.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини підтвердило вже 4 577 постраждалих серед цивільного населення України під час активної війни, зокрема 1 964 загиблих і 2 613 поранених. Однак, фактичні цифри значно вищі, оскільки інформація з території, де тривають інтенсивні бойові дії, затримується, а багато звітів все ще очікують підтвердження.

За даними США, російські кораблі, які діяли на півночі Чорного моря, відійшли на південь далі від українського берега після пошкодження ракетного крейсера «Москва».

Віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук розповіла про результати роботи гуманітарних коридорів 14 квітня:

  • Протягом дня евакуйовано 2 557 людей.
  • З Маріуполя та Бердянська на власному транспорті до Запоріжжя доїхали 2 332 людини. З них 289 людей з Маріуполя та 2 043 жителів міст Запорізької області: Пологи, Василівка, Бердянськ та Мелітополь.
  • З міст Лисичанськ, Сєвєродонецьк, Рубіжне, Кремінна та Попасна Луганської області вдалося евакуювати 225 людей. Окупанти знову зривали режим тиші

Державна прикордонна служба України наголосила, що заяви рф про обстріли прикордонних регіонів з території України є фейком.

«Вищезазначене може свідчити про подальше здійснення російською федерацією провокацій для дискредитації України, виправдання своїх злочинних дій та збільшення відсотку підтримки проведення так званої "спеціальної операції" серед свого населення», — заявили у ДПСУ.

США: крейсер «Москва» досі бореться з пожежею — імовірно, плистиме до Севастополя.

Польща заявила про готовність воювати з росією в разі вторгнення на її територію. НАТО також готове відповісти на агресію проти країни-члена Альянсу, заявив речник Міністерства закордонних справ Польщі Лукаш Ясіна

Протягом 14 квітня російські війська обстрілювали території на заході на півночі Донецької області:

  • зранку завдали три авіаудари по Великій Новосілці: щонайменше двоє поранених, пошкоджено цивільну інфраструктуру.
  • обстріли у Зарічному — одна людина загинула та двоє поранено;
  • Вугледар — одна людина загинула та троє поранено;

Через «Дію» надійшло вже понад 76 700 заявок про знищення та пошкодження майна українців, загальна площа збитків — понад 5,3 мільйона квадратних метрів. Про це повідомляють омбудсменка Людмила Денісова та голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

Олешківський міський голова (Херсонська область) Євген Рищук заявив, що над міською адміністрацією вивісили російський прапор, а окупанти «повністю заходять у місто». За його словами, з міста вже виїхало багато людей.

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан заявив, що ніхто з тих, хто зі зброєю в руках порушує норми міжнародного права, не уникне відповідальності: «Правосуддя має бути не на боці України чи рф, а на боці норм, правових принципів, ставлення до людяності та людства, які нас усіх пов'язують. Нікому і нічого не повинно зійти з рук. Кожен, хто тримає в руках зброю, повинен дотримуватися норм і правил: не робити ціллю цивільних жителів чи цивільні об'єкти інфраструктури»

Користувачі з росії, які купили передплату Google One через App Store, стали отримувати листи про її скасування. Це стосується і користувачів з річною підпискою Google One, повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Діяльність в рф також зупинив ізраїльський онлайн-майданчик для фрілансерів Fiverr, а Infosys підтвердила закриття представництва в рф. Крім того, Google видалив додаток «Сбербанку» на Android із Play Market — раніше додаток було видалено з App Store.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що в перші дні повномасштабної війни рф проти України було багато стрілянини поблизу Офісу президента — росіяни планували знищити Володимира Зеленського, а замість нього привести до влади «людей у великих погонах».

Президент США Джо Байден заявив журналістам, що готовий особисто поїхати в Україну.

Станом на обід 14 квітня Пентагон більше не впевнений, що пошкоджений російський ракетний крейсер «Москва» досі здатний пересуватися самотужки, заявив речник Пентагону Джон Кірбі.

Компанія Google відключила платежі з росії — сплатити не можна жодним видом російських карток. Також скасували підписку з платежами з мобільного, повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Фежоров.

Львівська студія m81studio створила NFT-зображення затриманого Віктора Медведчука в кайданках і виставила на аукціон. Гроші з продажу обіцяє передати на волонтерські потреби України.

мініборони рф заявило, що російський ракетний крейсер «Москва» затонув. Напередодні в нього влучили ракетами українські військові.

За добу українські військові з ООС відбили 6 атак ворога, знищили 4 ворожі танки, 6 бронетранспортерів, 4 бойові машини піхоти й одну артилерійську систему окупантів.

Крім того, оперативно-тактичне угруповання «Схід» повідомляє про ще 4 відбиті атаки ворога. Під час боїв українські захисники знищили 30 окупантів, 2 танки, 1 МТЛБ та одну артилерійську систему.

Харків'яни повідомляють про вибухи у місті, передає «Суспільне».

Франція готується повернути своє посольство в Україні зі Львова до Києва, заявили в МЗС країни, цитує «Європейська правда».

Ми завершуємо текстовий онлайн 50-го дня повномасштабної війни рф проти України.За оновленнями 15 квітня можна стежити тут.

Наша редакція працює цілодобово, аби ви були в курсі того, що насправді відбувається в країні. Якщо для вас важливе те, що ми робимо, і ви вже підтримали Збройні Сили України, можете підтримати наше інформаційне військо.