Верховна Рада України 13 вересня у першому читанні підтримала зміни до закону «Про запобігання корупції», які врегульовують права викривачів корупції — осіб, які повідомили про злочин.

Рішення ухвалили на засіданні парламенту сьогодні 13 вересня. «За» проголосували 283 народні депутати. Фракція «Слуга народу» дала 242 голоси, «Батьківщина» ─ 16, «Голос» ─ 19 і ще 6 ─ позафракційні депутати.

Проєкт має визначити правовий статус викривачів і надати їм гарантії захисту.

«Прийняття Закону забезпечить створення нової ефективної системи запобігання корупції на основі міжнародних стандартів, що сприятиме зниженню рівня корупції в державі, а відтак — розвитку економіки та підвищенню добробуту громадян», — ідеться у пояснювальній записці до закону.

Що передбачають правки?

  • Закон вводить поняття викривачів корупції. Це фізична особа, яка повідомила про факти корупційних або пов’язаних із корупцією правпорошуень іншою особою, маючи переконання, що ці факти достовірні.
  • Проект визначає, що викривачів та їхніх близьких родичів захищає держава. Їм гарантується анонімність, безплатна психологічна і юридична допомога та компенсація витрат на юридичну допомогу та судового збору, якщо вони беруть участь у провадженнях та судах.
  • За повідомлення про корупційне правопорушення і сприяння розкриттю передбачена винагорода. Розмір винагороди визнатиме суд. Її максимальний розмір ― 10% від грошового розміру предмета злочину чи завданих державі збитків. Водночас, він не може перевищувати 3000 мінімальних заробіних плат на час вчинення злочину (зараз це 12519000 гривень).
  • Винагороду виплатять, якщо тільки сума корупційного акту, який виявив викривач, перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у не менше 5000 разів (10035000 гривень на даний час).
  • Закон також зобов'язує НАБУ, НАЗК та інші антикорупційні органи створити захищені канали зв'язку, через які викривачі зможуть анонімно повідомляти про факти корупції.
  • Анонімки розглядатимуться в разі, якщо інформація в них стосується конкретної особи й містить факти, які можна перевірити. Строк розгляду ― не більше 15 днів. Якщо дані підтвердилися, то керівник відповідного органу повинен припинити правопорушення, притягнути винних до дисциплінарної відповідальності, а якщо є ознаки кримінального чи адміністративного правопорушення ― поінформувати уповноважений антикорупційний орган.
Поділитись: