Рада скасувала 2 % податку для ФОПів із серпня

Верховна Рада ухвалила податковий законопроєкт № 8401, який передбачає скасування з 1 серпня єдиного податку за ставкою 2% для ФОПів.

Про це повідомили народні депутати Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк.

Железняк зазначив, що водночас законопроєкт урегульовує перехід із 2 % ЄП:

  • платник 2 % ЄП матиме право подати заяву про відмову від застосування 2 % ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Якщо він не подасть такої заяви або не вкаже в заяві бажаної системи, платник автоматично переведеться на систему, на якій перебував до обрання 2 % ЄП;
  • новостворені суб’єкти господарювання, які із дня державної реєстрації обрали 2 % ЄП, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5 %;
  • автоматично відновлюються права й обов’язки платника ПДВ для тих, у кого реєстрацію платником ПДВ була призупинено;
  • платникам, які у 2023 році перейшли із 2 % ЄП на загальну систему, надається право перейти повторно у 2023 році на спрощену систему на свій вибір за допомогою подання заяви. Якщо заяву подають до 1 вересня, такого платника вважатимуть платником ЄП з 1 серпня.

Що ще передбачає законопроєкт?

Він з 1 серпня частково скасовує чинний мораторій на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг.

Також законопроєкт передбачає, що:

  • «технічний борг» (який виник із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті) не враховується під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
  • зберігається право добровільної сплати ЄП і ЄСВ для прифронтових територій (зокрема, територій можливих бойових дій);
  • надається можливість ФОП-платникам ЄП без ПДВ вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою.

А ще з 1 жовтня повертається відповідальність за порушення у сфері застосування касових апаратів. Але звільняються від фінансової відповідальності за порушення з РРО (окрім як під час торгівлі підакцизними товарами) на прифронтових територіях і територіях можливих бойових дій;

Крім того, законопроєктом уводять норму, що для передачі юридичними особами товарів для Сил оборони не потрібно затвердженого Кабміном переліку.

Трохи контексту

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пояснював: цей законопроєкт розробили для виконання Україною зобов’язань у межах Меморандуму про економічну та фінансову політику. Україна взяла на себе зобов’язання перед МВФ якнайшвидше відновити довоєнний стан податкової політики.

Верховна Рада підтримала законопроєкт за основу на голосуванні ще 29 травня. Ярослав Железняк у коментарі «Бабелю» повідомляв, що до законопроєкту внесли понад 800 правок.