🎧 Рак молочної залози: як читати діагноз

Жовтень — це місяць підвищення обізнаності щодо раку молочної залози. В рамках подкасту «Я і воно: як пережити онко» автор Яна Сєдова разом із запрошеними фахівцями розповідає про особливості цього захворювання і про сучасні методи лікування. У цьому випуску разом з онкохірургом і мамологом Артемом Федосовим Яна розбирається в тому, як правильно читати діагноз рак молочної залози. Як сьогодні стадіюють рак, що таке Ki67 і показники TNM і G, як на прогноз впливає HER2 (human epidermal growth factor receptor 2) та естрогени й прогестерон (ER і PR), які обстеження показані при підозрі на РМЗ і які слід проходити після закінчення системного лікування — слухайте в цьому епізоді подкасту «Я і воно: як пережити онко».

Слухайте цей епізод на Castbox, Soundcloud, Apple Podcasts, Google Podcasts і YouTube.

Слухайте весь другий сезон подкасту на Castbox і Soundcloud.

Важливий момент постановки діагнозу — це стадіювання. У всьому світі застосовується система TMN, запропонована Американським об'єднаним комітетом з вивчення раку; так, Т — означає первинну пухлину; N — регіонарні лімфатичні вузли; М — наявність віддалених метастазів.

Також є нумерація стадій, їх буває п'ять — від нульової до четвертої. Чим раніша стадія, тим сприятливіший прогноз.

Стадіювання, як правило, проводять двічі. Стадію, що встановлюється до початку лікування, називають клінічною. Стадію, яка визначається після проведеної операції, називають патоморфологічною.

Ще один важливий показник — G — це гістопатологічне диференціювання. Коли в діагнозі пишуть GX — ступінь диференціювання не можуть встановити або цей показник вказує на зміни в організмі після хімієтерапії, коли пухлина під впливом лікування зникає. Цифри від 1 до 4, які супроводжують показник, говорять про те, наскільки клітини пухлини відрізняються від здорових клітин організму. Чим вища цифра — тим більші відмінності. Цифра 4 під час РМЗ ставиться рідко, зазвичай її вказують при саркомі.

У діагнозі також вказують маркер проліферативної активності Кі-67. Це швидкість ділення пухлинних клітин. Ki-67 буває від 1 до 99%, відповідно, чим нижчий відсоток, тим повільніше діляться клітини. Найбільш сприятливий варіант — коли Ki-67 менш як 20%.

Ще одне важливе поняття при РМЗ — це типи рецепторів, білкових молекул, які перебувають на поверхні клітини або всередині неї. Коли до рецепторів приєднуються інші молекули, це викликає зміни в клітині. У разі раку молочної залози зростання пухлини відбувається через рецептори гормонів (естрогени/прогестерон) і HER2-рецепторів.

Показники Er +++ і Pr +++ вказують на чутливість пухлини до гормонів — естрогенів і прогестерону. Чим більше плюсів, тим швидше пухлина росте під впливом цих гормонів. Однак їхній вплив можна заблокувати за допомогою певних препаратів. Як правило, менш агресивні пухлини мають багато плюсів. Гормон-негативні пухлини часто ростуть швидше, ніж гормон-позитивні.

Her2 / neu — ще один важливий показник, функція HER2 (рецептори епідермального фактора росту 2-го типу) складається в регуляції росту і розмноження клітин. Якщо ввімкнути функцію такого рецептора, він починає посилати всередину клітини сигнали, які змушують її рости й ділитися.

Her2 / neu-негативний рак має кращий прогноз. В цьому випадку можна комбінувати лікування — антигормональні засоби, хімієтерапію, таргетні препарати.

HER2-позитивний рак молочної залози може характеризуватися дуже швидким ростом пухлини, високим ризиком розвитку рецидиву хвороби й появою віддалених метастазів. Але сьогодні є безліч ефективних препаратів для цього підтипу раку, що дозволяє значно підвищити ефективність лікування і знизити ризик розвитку рецидиву раку молочної залози або домогтися тривалого контролю над хворобою у випадку лікування її на пізніх стадіях.

Також зустрічається потрійний негативний рак молочної залози — у таких пухлин немає рецепторів ні до естрогена, ні до прогестерона, ні до епідермального фактора росту. Прогноз у потрійного негативного раку гірший, ніж у попередніх двох видів.

Які обстеження показані при підозрі на РМЗ?

  • Зробити мамографію й УЗД молочних залоз та регіонарних вузлів на апаратах експертного класу, що дозволить виявити ступінь ураження цих вузлів та визначити тактику лікування;
  • зробити КТ трьох зон (грудна клітка, черевна порожнина й органи малого таза), щоб виключити метастатичний процес; ПЕТ-КТ не є золотим стандартом під час первинної діагностики й стадіювання;
  • здати онкомаркер СА 15-3;
  • провести біопсію підозрілого утворення в грудях і лімфатичних вузлах шприцом з товстою голкою, це дозволить отримати достатньо матеріалу для вивчення. Слід ухвалювати рішення про подальше лікування через 4-6 тижнів після біопсії, цей термін не погіршить подальшого прогнозу;
  • зробити сцинтилографію кісток, якщо є підозра на кісткові метастази.

Які обстеження варто проводити після системного лікування?

  • Огляд у клінічного онколога раз на 3 місяці в перший рік, потім — двічі на рік протягом наступних 5 років;
  • УЗД молочних залоз раз на пів року, мамографія — раз на рік, якщо зберігається тканину залози. А при реконструктивних операціях - МРТ. КТ не є скринінговим методом контролю і призначається, якщо є підозра на рецидив.

Авторка «Я і воно: як пережити онко» Яна Сєдова також дякує за інформаційну підтримку подкасту фандрайзинговій платформі онлайн-благодійності Dobro.ua, яка збирає кошти на благодійні та соціальні проєкти будь-якого напрямку.

У цьому місяці всеукраїнський фонд «Крона» на платформі Dobro.ua відкрив збір грошей, завдяки яким Яна зможе заплатити за генетичний тест Oncodeep. Він рекомендований лікарем і допоможе дібрати новий протокол лікування, адже на сьогодні всі стандартні лінії терапії вона вже отримала.