Щороку 15 вересня проходить Всесвітній день обізнаності про лімфому. Це найпоширеніший вид раку крові.

Опитування «Лікування лімфом в Україні», яке нещодавно зробив проєкт Inspiration Family, показало, що 44,6% пацієнтам діагноз поставили протягом місяця, 43,8% — протягом 2-6 місяців, в інших на це пішло від пів року до року.

57,9% пацієнтів сказали, що лікар одразу запідозрив у них лімфому, водночас 42,1% лікували від інших хвороб (саркоїдоз, туберкульоз, лімфаденопатія, грип, алергія тощо).

Оскільки лікування впливає на фертильність, то в опитуванні також був пункт про те, чи повідомили про це ускладнення пацієнту: ствердно відповіли 62%, а 38% сказали, що лікарі їх про це не попередили.

Лікування лімфом, як і інших онкологічних захворювань, коштує чимало: 70% опитаних ствердно відповіли на запитання «Чи доводилося вам збирати кошти на лікування?». Вартість лікування пацієнти оцінили від 40 тисяч до кількох мільйонів гривень для тих, кому була потрібна імунотерапія або трансплантація кісткового мозку від донора.

У цьому опитуванні взяв участь 121 пацієнт.

Сьогодні авторка подкасту Яна Сєдова та її гості говорять про ранні симптоми цього захворювання, профілактику, нові методи терапії та про те, як лікують лімфому в Україні.

Своїм досвідом роботи ділиться лікар-гематолог вищої категорії Євген Вікторович Кущевий, який працює у відділенні онкогематології Національного інституту раку в групі трансплантації кісткового мозку. Дві інші гості подкасту — Інеса Матюшенко, співзасновниця спільноти онкоодужуючих Cancel\R та ініціативи Inspiration Family, і Даша Кравченко, у якої вперше лімфому діагностували у 2007 році. За кілька років у неї трапився рецидив. Нещодавно Даша пройшла непросту процедуру трансплантації кісткового мозку від донора.

Слухайте цей епізод на Castbox, Soundcloud, Apple Podcasts, Google Podcasts та YouTube.

Слухайте весь другий сезон подкасту на Castbox і Soundcloud .

Що таке лімфома?

Лімфома — злоякісна пухлина (рак лімфоми). Зазвичай це хвороба лімфовузла, вона вражає лімфатичну систему та клітини, які є частиною імунної системи організму. Клітини лімфи — лімфоцити — захищають організм від інфекцій.

Найчастіше ми чуємо про лімфому Ходжкіна (лімфогранулематоз), це захворювання отримало свою назву завдяки англійському вченому Томасу Ходжкіну, який її відкрив і вивчив. Усі інші лімфоми об'єднані в одну групу й названі неходжкінськими (їх приблизно 80 видів).

За даними Національного канцер-реєстру, в Україні у 2018-2019-му роках було зафіксовано 860 випадків лімфоми Ходжкіна та 2380 інших лімфом.

Як може проявлятися лімфома?

  • Збільшений лімфовузол / лімфовузли, припухлості на шиї, у паху або в пахвах
  • Тривала невмотивована лихоманка, кашель, підвищена температура, пітливість.
  • Зниження маси тіла і стомлюваність за звичного ритму життя, яка може стати наслідком пухлинної інтоксикації.

Важливо не намагатися ставити собі діагноз і тим паче не починати лікування збільшених лімфовузлів, адже симптоми, які можуть бути схожими на лімфому, також цілком можуть виявитися причиною багатьох інших захворювань, зокрема інфекційних. Сімейний лікар після огляду може направити пацієнта до гематолога або інфекціоніста.

Методи постановки діагнозу

  • Важливо вивчити матеріал пухлини, щоб визначити її тип, бажано отримати цілий лімфовузол.
  • Імуногістохімічний аналіз дозволяє визначити фенотип пухлини, тому що різні лімфоми лікуються по-різному; такий аналіз проводить лікар-морфолог.
  • ПЕТ-КТ (позитронно-емісійна томографія) — це світовий «золотий стандарт» діагностики та оцінки ефективності лікування лімфом. У середньому в Європі проводять 40-50 таких досліджень на 1000 людей. А в Україні, за даними Міністерства охорони здоров'я, лише три діагностичні процедури на 1000 людей. ПЕТ дозволяє оцінити поширення пухлини; якщо вона недоступна, то КТ з контрастом також може допомогти стадіювати хворобу.
  • Слід зробити пункцію кісткового мозку, щоб зрозуміти, чи вражений він.
  • Необхідно також провести оцінку стану здоров'я пацієнта, щоб виявити ризики після здійснення хіміотерапії; після цього ухвалюють план дій на основі міжнародних протоколів лікування цього захворювання.

Що входить до стандартів лікування лімфоми Ходжкіна?

Пацієнтів розділяють на три групи ризику. Коли в лікуванні досягли 95% ефективності, вирішили, що потрібно оцінити травматичність самого процесу й можливість її мінімізації, тому що після лікування багато пацієнтів страждали від побічних явищ. Такий підхід також дозволяє уникнути недолікованості пацієнта.

Якщо є показання, деяким пацієнтам призначають і променеву терапію.

Що таке трансплантація кісткового мозку

Існує аутологічна трансплантація, під час якої пересаджують власні кровотворні клітини пацієнта, що містяться в кістковому мозку, периферійній або пуповинній крові. Термін «трансплантація» в цьому разі застосовується дедалі рідше, оскільки це, по суті, корекція ускладнень після високодозової хіміотерапії, яку отримує пацієнт. Доза така висока і така токсична, що лікування вкрай травматично впливає на кістковий мозок, але після закінчення пацієнтові повертають його стовбурові клітини, аби знову отримати тромбоцити, лейкоцити й еритроцити. Поки вони не з'явилися, лікарі забезпечують організм пацієнта підтримувальною терапією, у цьому й полягає мистецтво лікування — не дати пацієнту загинути під час імуносупресії. Процедура займає 3-4 тижні, пацієнт перебуває у звичайній палаті під наглядом лікарів. Першу таку трансплантацію в Україні здійснили у 2001 році, зараз у рік роблять приблизно 150 процедур, у той час як потреба становить орієнтовно 2000.

Алогенна трансплантація — складніший вид трансплантації, під час якої пересаджують донорські кровотворні клітини, повністю або частково сумісні з пацієнтом за генетичною ознакою. Донором можуть бути найближчі родичі — брат або сестра. В Україні вже з'явився реєстр донорів, але поки що він наповнений недостатньо.

Також використовують гаплоідентичну трансплантацію (різновид алогенної трансплантації, під час якої використовується не повністю сумісний споріднений донор), у такому разі батьки та діти також можуть бути донорами для пацієнта.

Це більш небезпечна процедура через неймовірно сильний імунологічний конфлікт. Тут пацієнт перебуває в стерильному боксі, з ним працює велика команда лікарів — фармаколог, пульмонолог, лабораторна служба, радіологи, гепатолог — тобто мультидисциплінарна команда.

В Україні дуже мало лікарів, які можуть вести пацієнта після алогенної трансплантації, оскільки це вимагає глибоких знань найрізноманітніших медичних сфер.

Відмінності лімфом від лімфоми Ходжкіна

З лімфомою Ходжкіна прогноз оптимістичний навіть для запущених стадій — 80% пацієнтів входять у ремісію після лікування, на ранніх стадіях — понад 90%.

Неходжкінські лімфоми мають найгірший прогноз — від 10% до 60% пацієнтів можуть увійти в ремісію. Ці лімфоми бувають індолентні (тобто такі, що повільно розвиваються), і трапляється, що їх не лікують, а просто спостерігають, поки не з'явилися показання для лікування, і агресивні (лімфобластолімфома, наприклад). Останні протікають значно швидше. Лікуються за схемою [R]-CHOP (з ритуксимабом) — це загальноприйнята в онкогематології абревіатура для одного з поширених протоколів хіміотерапії. Зазвичай проводять три курси, далі йде оцінка ефективності. Пацієнт може отримати шість курсів і променеву терапію, якщо вона рекомендована.

Симптоматика цих лімфом не надто відрізняється, проте стан пацієнта може погіршитися набагато швидше. План обстежень — такий самий, як і з лімфомою Ходжкіна.

Авторка «Я і воно: як пережити онко» Яна Сєдова також дякує за інформаційну підтримку подкасту фандрайзинговій платформі онлайн-благодійності Dobro.ua, яка збирає кошти на благодійні та соціальні проєкти будь-якого напрямку.

Цього місяця всеукраїнський фонд КРОНА на платформі Dobro.ua почав збір грошей, завдяки яким Яна зможе заплатити за генетичний тест Oncodeep. Він рекомендований лікарем і допоможе підібрати новий протокол лікування, адже наразі всі стандартні лінії терапії вона вже отримала.

Поділитись: