Багато шуму про ракетні комплекси «Джавелін»
Чи дочекаються українські збройні сили на американські протитанкові системи, після вирішення «питання Джавелінів» і багаторічних перемовин?
Два роки Україна просила Сполучені Штати надати протитанкові системи «Джавелін», адже вважається, що саме ця зброя може підвищити шанси українських військових стримати наступ. Наприкінці 2017-го Адміністрація Трампа схвалила план, який передбачає продаж летальної зброї Україні, зокрема, й тих самих ракетних комплексів «Джавелін».
Чи дочекаються українські збройні сили на американські протитанкові системи, після вирішення «питання Джавелінів» і багаторічних перемовин? І як на збільшення постачань американської та канадської зброї відреагували реагували Україна, Росія та самоназвані «республіки»?
Javelin — переносний протитанковий ракетний комплекс, який може уражати бронетехніку, захищати об'єкти на землі та гелікоптери. «Джавеліни» досить дорогі, але мають суттєві переваги, приміром, дієві у складних метеорологічних умовах, також їм важко протидіяти.
Громадське публікує матеріал у межах партнерства з DFR Lab — «Лабораторією цифрових розслідувань», яка є спільним проектом американського аналітичного центру «Атлантична рада» і журналістів Bellingcat.
Офіційна реакція України та Росії
Як слід було очікувати, російські урядовці зберігали послідовну позицію щодо постачання американських «Джавелінів» в Україну. Вони попередили про ескалацію конфлікту та геополітичні наслідки глибшого залучення США в конфлікті на сході України.
Виконувач обов'язків постпреда Росії в ООН Петро Іллічов озвучив погляд Кремля про те, що американська та канадська летальна зброя на сході України означатиме «саботаж і без того хитких Мінських домовленостей». Іллічов зазначив:
«Хотілося б порадити тим, хто підштовхує країни до таких рішень та ухвалює їх, замислитися про відповідальність. Очевидно, що накачування України американськими та канадськими засобами ведення війни штовхає її керівництво, яке саботує Мінські домовленості, на нові військові авантюри. Усі повинні розуміти, що конфлікт на Донбасі не вирішити силою, а провина за загибель людей лежатиме на тих, хто дає зброю в руки вбивцям».
Прес-секретар МЗС Росії Марія Захарова повторила думку Іллічова, заявивши, що Сполучені Штати «відповідатимуть за насильство, що здійснюється завдяки експортованій зброї»:
«Ми вкрай розчаровані, що Вашингтон видав ліцензію своєму неназваному виробнику озброєнь на постачання Києву великокаліберних снайперських гвинтівок. У Вашингтоні вперше оголосили про факт передачі в Україну зброї.
Те, що озброєння формально передають не по державній лінії, а в межах комерційних контрактів, нічого не змінює. Це лише камуфляж і спроба викривити реальність. Саме Вашингтон дав зелене світло постачанням, а отже, взяв на себе відповідальність за наслідки та за життя українців, які можуть стати жертвами американської зброї».
Очікувано, заяви інших російських урядовців, зокрема заступника міністра закордонних справ Сергія Рябкова та спікера верхньої палати російського парламенту, не надто відрізнялися від заяв Іллічова та Захарової, мовляв, «США прагнуть більше кровопролиття на Донбасі, ухиляючись від виконання Мінських домовленостей».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Що означають американські публікації про надання Україні оборонної смертоносної зброї
Петро Порошенко показово заявив, що «вдячний за міцну двопартійну підтримку України», а також наголосив, що «Джавеліни» та іншу американську зброю використовуватимуть «не для наступу, а для рішучої відсічі агресорові, захисту українських воїнів та мирного населення». Продаж «Джавелінів», зазначив президент, — це «трансатлантичне щеплення від російського вірусу агресії».
Реакція самоназваних «республік»
14 грудня 2017 року, незадовго до офіційного оголошення про постачання «Джавелінів» в Україну, Олександр Казаков, чиновник так званої «ДНР», описав можливі варіанти дій самоназваних «республік», у разі, якщо США нададуть Україні летальну зброю:
«Бойовики Донбасу також почнуть постачання зброї в декілька чутливих для Києва місць — не буду їх перерахувати, але скажу, що це може бути не лише Слов’янск і Маріуполь. У Донбасу може з’явитися своя «кватирка», наприклад, Південна Осетія, яка постачатиме армії ДНР сучасне озброєння, щоб урівноважити «канадську кватирку».
Про подібний сценарій казав і письменник та командир бойовиків Захар Прилепін у нещодавньому інтерв'ю на російському державному телебаченні.
Водночас Едуард Басурін, прес-секретар так званої «ДНР», на відміну від Казакова та Прилепіна, продемонстрував стриманішу реакцію. Басурін стверджує, що «українці мають зброю НАТО» ще з 2015 року (хоча й не наводить конкретних прикладів). Він заявив, що США мали б надавати Україні «щось мирне та корисніше для населення».
Військові навчання Allied Spirit VI піхотного полку повітряно-десантної бригади (учасники з 12-ти країн-членів НАТО, Партнерство заради миру), Німеччина, 18 березня 2017 року Фото: U.S. Army photo by Spc. Randy Wren
Де «Джавеліни»?
Спершу українські або американські офіційні джерела мають надати інформацію, коли, куди і як доставлятимуть «Джавеліни», втім, дещо вже з'ясувалося з нещодавнього матеріалу The Wall Street Journal.
Американські чиновники повідомили виданню, що протитанкові системи не підуть на фронт, а «радше розміщуватимуться в тренувальних центрах» у західній та центральній Україні.
У статті також ідеться, що американці «вестимуть облік» зброї та «регулярно перевірятимуть і перераховуватимуть системи».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Рішення щодо надання летальної зброї Україні буде вже скоро — конгресмен США
Заразом існує побоювання, що надані Україні «Джавеліни» можуть «потрапити в руки небажаних одержувачів», як це траплялося в Сирії або інших країнах, куди постачали американську зброю.
Утім, високопоставлений чиновник сказав The Wall Street Journal, що такий сценарій маловірогідний, адже «в Україні все працює злагоджено», на відміну від хаотичної ситуації в Сирії, де наразі триває громадянська війна.
Салют дезінформації
Підігріваючи збентеження навколо ситуації з «Джавелінами», низка медіа та урядових прес-секретарів неправильно трактували нещодавнє розслідування лабораторії цифрової криміналістики «Атлантичної ради» (DFRLab) щодо українського батальйону «Азов», який нібито отримав і випробував протитанкові гранатомети американського виробництва.
Але розслідування чітко визначило, що зброя, використана «Азовом» улітку 2017-го, — це протитанкові гранатомети PSRL-1, розроблені на базі радянських РПГ-7.
Однак, низка спікерів з українського уряду, військові, а також російськомовні медіа помилково повідомляли, що в розслідуванні йшлося: «Джавеліни» опинилися в руках бійців з «Азова» (полку, інтегрованого в українську Національну Гвардію).
Але розслідувачі ніде не уточнювали, що будь-яку американську зброю використовували в бойовій обстановці, радше деталізували задокументовані приклади її використання під час тренувань батальйону «Азов».
Національна Гвардія України опублікувала прес-реліз, наголосивши, що батальйон «Азов» не має ні «Джавелінів», ні систем PSRL-1, попри те, що в розслідуванні «Атлантичної ради» і не йшлося про використання цих протитанкових систем, та про те, що кілька офіційних сайтів батальйону анонсували прибуття систем PSRL-1 у їхні бойові частини.
Крім того, прес-секретар ЗСУ сказав «Укрінформу», що в медіа з'являлася інформація про те, що в руках бійців «Азову» можуть бути системи «Джавелін».
Ця інформація нібито була в декількох вартих довіри медіа ще до прес-релізу. Найімовірніше, її написали, неправильно зрозумівши оригінальне розслідування DFRLab.
Висновок
Попри пильну увагу до «питання «Джавелінів» з 2015 року, дослідники впевнені, що ці протитанкові ракетні системи ніколи не використовуватимуть на Донбасі, а надто якщо вони належно і безпечно зберігатимуться на військових складах далеко від лінії фронту.
Водночас недостатньо уваги приділялося продажу іншої летальної зброї, зокрема і зі США. Адже ця зброя (снайперські гвинтівки, протитанкові гранатомети, та інша легка зброя) наразі має більший вплив на ситуацію на фронті.
«Лабораторія цифрової криміналістики» «Атлантичної ради» продовжуватиме моніторинг продажу, розміщення та потенційного використання летальної зброї, наданої Заходом Збройним силам України, зокрема, і за системами «Джавелін». Незабаром DFR Lab опублікує спеціальне розслідування щодо продажу Україні летальної зброї.
- Поділитися: