Політика

Референдум в Криму був справедливим – соратник Трампа

Політика/Референдум в Криму був справедливим – соратник Трампа
Зберегти
Вигляд
lead
26 жовтня у США пройдуть перші президентські дебати між кандидиткою від демократів Гілларі Клінтон та республіканцем Дональдом Трампом. Громадське спілкується з ключовими політиками та політтехнологами, щоб пояснити найголовніше і чого очікувати.

Ньют Гінгріч – один з важковаговиків Республіканської партії  в США. Він був кандидатом у віце-президенти від кампанії Дональда Трампа. На минулих президентських виборах у США брав участь у перегонах за право називатися кандидатом, однак поступився Мітту Ромні. В 90-ті був спікером Палати представників американського Конгресу, також тоді був ініціатором імпічмента президента Білла Клінтона. Мав традиційно жорстку позицію у зовнішній політиці, зокрема щодо Росії.

Підтримавши Трампа, в одному з інтерв’ю зневажливо відгукнувся щодо Естонії, назвавжи її «передмістям Санк-Петербурга». В інтерв’ю яскравий політик-республіканець також зауважив, що рішення прийняти Балтійські країни в НАТО було емоційним і провокативним, Україна найближчим часом не вступить до альянсу, а також звинуватив Клінтонів у зв’язках з Росією. Громадське запитало, як політик, який з 1970-х в американській політиці і працював з великим бізнесом, пояснює те, що виступає проти американської еліти.

Ми повинні змінюватись, має з’явитись «новий порядок» […] Поняття не маю, яким він має бути. Ось, чому це і називається «новий порядок»

Цього літа під час Національного з’їзду республіканців, члени команди Дональда Трампа у виборчій кампанії лобіювали скасування допомоги Україні. Яка ваша позиція щодо цього?

Моя особиста позиція полягає в тому, що США повинні допомагати українським військовим. Ми зацікавлені в тому, аби Україна могла захистити себе. Це буде великою помилкою відмовляти Україні  в можливості змусити Росію заплатити за її дії.

Сполучені Штати критикують Трампа, який мав таких радників як Пол Манафорт, в якого є сумнівні зв’язки з Росією. Яка ваша думка?

Це абсурд. Ви ж пам’ятаєте, хто отримував гроші з Росії. Російський банк виплатив Біллу Клінтону 500 тисяч доларів. Це російська угода по урану, яка дала мільйонні прибутки до фонду Клінтона. І якщо хто-небудь мав фінансові зв'язки в Москвою, то це був Білл Клінтон.

Чи не могли б ви більше розповісти про зв’язки Клінтона з Москвою?

Мова йде про багатомільйонний проект щодо доступу до американського урану, 10% від видобутку якого отримують росіяни.

Як нині виглядає підтримка Дональда Трампа в США?

Існує глибоке переконання в тому, що істеблішмент не впорався з задачею, що ми маємо нечесну корумповану систему. А також, що ми повинні змінюватись, має з’явитись «новий порядок». Я думаю, що ті люди, які готові до змін, проголосують за Трампа, а ті, хто налякані і хочуть лишити все як є – підтримають Клінтон.

Ви сказали «новий порядок», що ви маєте на увазі? Яким він має бути?

Поняття не маю. Ось, чому це і називається «новий порядок». Я не думаю, що хто-небудь з нас може уявити, яким буде світ через 10 — 15 років. Китай, Індія, Японія стрімко розвиваються. Ми маємо драматичні зміни в ісламському світі, в Латинській Америці величезні проблеми, а Венесуела буквально руйнується.  Я можу вам сказати точно, що люди в усьому світі, як і тут,  розчаровані своєю верхівкою, яка, здається, зав’язла в корупції, втратила зв'язки з реальністю і не здатна самостійно вирішувати проблеми. Масштаби технологічних змін і зміни у міжнародних відносинах величезні. Вони відчувають, що керівництво не в змозі забезпечити задовільний рівень життя для всіх. Люди відчувають дискомфорт.

На моє переконання Україна має мало шансів для вступу в НАТО зараз. Це може виглядати як провокація для росіян

Ми бачимо, що в Україні критикують Трампа стосовно його позиції щодо Криму. Він сказав, що Крим хотів би залишитися під російською окупацією?

Ризикуючи стати непопулярним в Україні, я припущу, що Трамп міг сказати правду про те, що референдум у Криму був чесним, адже російськомовна частина населення складає відчутну більшість. Я готовий битися за незалежність України – в політичному, а не військовому сенсі – і заохочувати США надавати і військову, і економічну підтримку для української незалежності, але не знаю, що робитиме Європа, якщо не вдасться вигнати Росію з України.

Чи будете ви боротися за Україну та сприяти її вступу до НАТО?

На моє переконання Україна має мало шансів для вступу в альянс зараз. Це може виглядати як провокація для росіян.  

 

 

Що ви думаєте стосовно розміщення військових сил в Балтійських країнах? Чи вплине це негативно на стосунки з Росією?

Я думаю, що розміщення сил НАТО в Балтійських країнах вплинуло на відносини з Росією. Деякі люди, як от міністр оборони за часів адміністрації Білла Клінтона сказав, що це велика помилка, адже ці території – вразливі місця для Росії. На мій погляд тепер, коли ми зробили це, і якщо ми збираємося тримати слово, треба було б добре подумати, як демонструвати свою військову міць у східній частині Балтики. Інакше ми дуже ризикуємо.

Чи не думаєте ви, що з самого початку США були зацікавленими в тому, щоб бути ґарантом безпеки в Балтиці?

Думаю, це напряму вплинуло на посилення російських параноїдальних настоїв та розуміння того, що НАТО оточило Росію. Це було особливо актуальним для Путіна, який пройшов підготовку в КДБ. Він представляє покоління, яке бачило кінець Радянського Союзу. Наступний лідер, я підозрюю, буде значно менше думати про відновлення великої Російської імперії.

Вас критикують за твердження, що «Естонія — це передмістя Санкт-Петербурга». Що ви мали на увазі?

Якщо ми збираємось дотримуватися П'ятої статті договору НАТО (П’ята стаття  договору про НАТО передбачає, що напад на одного члена альянсу є нападом на все НАТО – ред.) в контексті допомоги Естонії, тоді нам варто пересвідчитись, що ми маємо військові сили, які б дозволили зробити це без розв’язання ядерної війни. Я сказав це колишньому генеральному секретарю НАТО. Сьогодні ми не можемо демонструвати військову міць у Східній Балтії. Ніяка розумна людина не подумала б, що ми можемо. Тож що цей крок означає? Я не хочу жити в світі, де або порушують домовленості, або переходять до ядерної зброї.

Коли я був дитиною, ми жили в Німеччині, мій батько був військовослужбовцем. Тоді ми зрозуміли, що росіяни можуть вбити американських солдатів, але вони не зможуть зробити це з американськими сім’ями. Це означає, що краще було б розмістити не просто військових у Балтиці, а військових разом із їхніми сім’ями. Це дасть упевненість в тому, що ніхто не посміє нападати на американські родини.

Чи ви не вважаєте, що це зможе збільшити напругу у відносинах з Росією?

Думаю, їм треба сказати, що коли ви хочете бути готові давати гарантії, ми маємо бути в змозі тримати слово. Можливо, загроза цього змусить Путіна надати певні гарантії.

Ви сказали, що багато політиків говорять про розчарування суспільства елітами. Ви займатесь політикою ще з 70-х років, ви були спікером Конгресу, були радником найбільших фінансових інституцій. Якою є ваша відповідальність за це невдоволення як представника істеблішменту, який ви зараз критикуєте?

Ми не впоралися. Ось моя відповідь. Той факт, що за останні 15 — 20 років світ зазнав кардинальних змін, не можна не брати до уваги. Світ зазнав більших змін, аніж наші еліти. І не дивно, що люди зляться, вони праві, а еліти помиляються.

Це нормально обережно ставитись до будь-кого, хто має 5 — 6 тисяч одиниць ядерної зброї. Я боюся Північної Кореї, а вона має всього 20. Один ядерний снаряд, що падає на американське місто, – це жахіття, від якого я прокидаюсь щоранку

Ви не впоралися, але ви досі лишаєтесь представником політичної еліти.

Це все тому, що я відрізняюсь від інших. Я прагну до змін.

Ви сказали, що не хочете провокувати Москву. Чи ви боїтеся Владіміра Путіна?

Це нормально обережно ставитись до будь-кого, хто має 5 — 6 тисяч одиниць ядерної зброї. Я боюся Північної Кореї, а вона має всього 20. Один ядерний снаряд, що падає на американське місто, – це жахіття, від якого я прокидаюсь щоранку. Тому що це, ймовірно, спричинить неймовірні зміни у вільному американському суспільстві.

Що ви скажете тим, хто стверджує, що нинішнє протистояння розколює американське суспільство. Дуже складно знайти спільний ґрунт, коли кандидати залякують людей, скажімо загрозою «Ісламської держави».

Ми розділені. Смішно говорити, що ми не розділені. Є глибоке принципове розходження між урядовими елітами, які вірять у свого роду активність глобальної правової структури. Вони вірять у міжнародну торгівлю американської економіки та вважають, що треба відкривати свої кордони для всіх. При цьому вони думають, що ми — держава-нація, яка має власні інтереси, які ми повинні захищати – як економічні, так і військові.

Колишній глава ЦРУ сказав, що якщо Дональд Трамп стане президентом то, ймовірно, не буде виконувати те, про що говорив. Чи не боїтесь ви цього? Не всі американці готові підтримувати такого президента.

Ми маємо вільне суспільство, у нас є конституція, сенат та судова система. Їм є теж багато чого сказати. Жоден кандидат у президенти не здатний змінити все самотужки. Пригадайте президента Рейгана: він настільки змінив систему після Джиммі Картера, а все тому, що був справжнім лідером.

Якщо Дональд Трамп прийде до влади, у нього будуть конкретні пропозиції, він буде дуже добрим переговорником, а також знатиме, як розмовляти з американцями. Він – це початок нових суспільних дебатів про те, куди ми рухаємось. Я запевняю вас, американці підтримають його.

Президент США Рональд Рейган і конгресмен Ньют Гінгріч в Овальному кабінеті. Травень 1985 року

Чи отримала вигоду кампанія Трампа через те, що хакери зламали листування виборчого штабу Гілларі Клінтон?

Зі стороки Клінтон безглуздо мати приватний сервер з понад 33 тисячами листів і не мати жодного захисту. Я вважаю, що такими діями вона саботує передвиборчу кампанію значно більше від Трампа.

Чи не здається вам, що Росія стоїть за цими хакерськими атаками?

Росіяни можуть грати в різноманітні ігри, але не у цьому випадку. Хакерські атаки – це забавка мільйонів, і вони можуть мати безліч причин для цього.

Інтерв’ю вібдулося під час 13-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії у Києві.

/Фото та відео Олександра Максименка

Пов`язані новини