Рекордні 92% українців погано ставляться до росії. Перед початком війни таких було 50% — опитування

Рекордні 92% українців погано ставляться до росії, лише 2% все ще мають добре ставлення. У лютому, перед початком повномасштабного вторгнення, ще 34% українців казали про хороше ставлення до рф.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), що проводили 13-18 травня.

Соціологи зазначають, що ставлення до росії поступово погіршувалось упродовж останніх трьох років. Наприклад, у листопаді 2021 року 47% українців негативно ставились до росії, а 39% — позитивно. За декілька тижнів до вторгнення у лютому 2022 року 34% респондентів заявили, що добре ставляться до росії, а про погане ставлення сказали 50%.

Різка зміна ставлення відбувалася за місяці повномасштабного вторгнення. Водночас соціологи наголошують, що 2%, які все ще позитивно ставляться до росії, — це приблизно 500 тисяч людей.

У всіх регіонах України абсолютна більшість жителів погано ставиться до рф: на півдні — 90%, на сході — 85%, у центрі — 95% та на заході — 93%.

82% українців, які продовжують проживати на окупованій після 24 лютого 2022 року території, негативно ставляться до росії; лише 6% — позитивно.

Крім того, у межах експерименту КМІС повторно опитав 513 респондентів аналогічного опитування на початку лютого 2022 року. Для цих респондентів соціологи знали їхнє попереднє ставлення до росії.

Відповідно до результатів, серед тих, хто мав і раніше погане ставлення до рф, 97% продовжують його мати. Хоча 3% обрали відповідь «важко сказати».

Кардинально змінилися погляди тих, хто мав добре або невизначене ставлення до росії. 80% тих, хто раніше ставився добре, тепер ставиться погано. Менш ніж кожен 10-й респондент зберіг позитивне ставлення. А серед тих, хто мав невизначене ставлення до рф, 97% зараз уже погано до неї ставляться.

Детальніше про опитування

Його проводили 13-18 травня методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонів. Опитали 2000 респондентів від 18 років з усіх регіонів, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу (окуповані території до 24 лютого 2022 року). Опитування не проводилось із громадянами, які виїхали з України після 24 лютого.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала: 2,4% — для показників, близьких до 50%; 2,1% — для показників, близьких до 25%; 1,5% — для показників, близьких до 10% та 1,1% — для показників, близьких до 5%.

За умов війни крім формальної похибки, додається певне систематичне відхилення та певне зниження репрезентативності. Однак соціологи наголошують, що опитування все ще зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої.