Reuters: Країни ЄС попередньо домовилися про поріг цін на російську нафту. Він складе $60 за барель

Країни Європейського Союзу попередньо домовилися встановити поріг цін на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Також його регулярно коригуватимуть, щоби гранична ціна була на 5% нижчою за ринкову.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на проєкт угоди та анонімних дипломатів.

Спершу «Велика сімка» (G7) пропонувала обмеження ціни на рівні 65-70 доларів за барель. Але вартість російської нафти Urals зараз нижча, тому Польща, Литва та Естонія відкинули цю пропозицію, пояснивши, що такий поріг не досягне головної мети — зменшити здатність росії фінансувати війну проти України.

Зрештою під час переговорів країни ЄС вирішили встановити ціновий ліміт на рівні 60 доларів, але регулярно переглядати, щоб він був на 5% нижчим за ринкову ціну на російську нафту, виходячи з даних Міжнародного енергетичного агентства. Перший перегляд цінового порогу відбудеться в середині січня, а наступні — раз на два місяці.

Як зазначається, документ мають офіційно затвердити всі уряди ЄС у п'ятницю, 2 грудня. Польща, яка наполягала на максимальному ліміті, поки не підтвердила, чи підтримає угоду.

Обмеження цін набуде чинності з 5 грудня, проте з 45-денним «перехідним періодом». Тобто поріг цін не буде стосуватися суден, що перевозять сиру нафту російського походження, якщо її завантажили до 5 грудня і вивантажать у кінцевому пункті призначення до 19 січня.

Високопоставлений чиновник G7 сказав Reuters, що угода «дуже, дуже близька» і має бути завершена найближчими днями. Він переконаний, що ціновий ліміт обмежить здатність росії вести війну проти України.

Що передувало?

У вересні країни «Великої сімки» (G7) досягли політичної домовленості працювати над обмеженням цін на російську нафту, щоб позбавити рф можливості вести війну проти України, повідомили у британському уряді.

Тоді країни G7 також підтвердили власні зусилля щодо поетапної відмови від російської нафти на своїх внутрішніх ринках і наголосили, що обмеження цін спрямоване на послаблення тиску на світові ціни на нафту та підтримку країн-імпортерів нафти в усьому світі.

За даними Bloomberg, росія вже втратила 90% свого ключового європейського ринку нафти.