Reuters: ООН просить путіна продовжити «зернову угоду» в обмін на доступ до SWIFT для «Россільгоспбанку»

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш запропонував президенту росії володимиру путіну продовжити угоду про безпечний експорт зерна з України в обмін на підключення російського державного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT.

Про таке пише Reuters з посиланням на ознайомлені джерела.

Гутерреш запропонував путіну, щоб росія дозволила продовжити Чорноморську зернову ініціативу ще на декілька місяців, даючи ЄС час на під'єднання дочірньої компанії «Россільгоспбанку» до SWIFT.

Офіційно речник ООН заявляв, що генсек надіслав путіну листа з пропозиціями про шляхи подальшого сприяння експорту російських добрив і забезпечення постачань українського зерна Чорним морем.

Речник зазначав, що ООН пропонує «усунути перешкоди для проведення фінансових операцій» через «Россільгоспбанк» в обмін на відновлення експорту українського продовольства. За словами речника, Гутерреш спілкується з усіма сторонами з цього питання та готовий продовжити обговорення своєї пропозиції з росією.

Євросоюз відрізав російський агробанк «Россільгоспбанк» від мережі SWIFT ще в червні 2022 року через повномасштабне вторгнення росії в Україну. У травні цього року в ЄС заявляли, що не розглядають можливість відновлення російських банків.

Про «зернову угоду»

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.

Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України.

Міністерство закордонних справ росії 4 липня заявило, що «немає підстав» для продовження «чорноморської угоди», яка закінчується 17 липня. МЗС рф висунуло п’ять вимог для продовження ініціативи, зокрема перепідключення «Россільгоспбанку» до SWIFT та «розморожування» активів російських компаній.