Кожен мешканець Венесуели схуд на 9 кілограмів через економічну кризу, яка вивела мільйони на вуличні протести

У Венесуелі понад місяць тривають масові протести. Люди вимагають відставки уряду та президента Ніколаса Мадуро. Той складати повноваження відмовляється і намагається силою придушити протести. Загинули вже 28 людей.

Венесуельці, які беруть участь в акціях, називають життя в країні нестерпним – інфляція найвища в світі, люди недоїдають, а застрелити на вулиці можуть просто, щоб забрати мобільний

Сльозогінний газ, димові шашки не зупиняють людей — на протести, як і раніше, виходять сотні тисяч. 1 травня у Каракасі знову відбулася масштабна демонстрація.

«Припиніть репресії. Припиніть убивати наших молодих людей на цих мирних протестах. Це все, чого ми просимо. Зупинити репресії і провести нові вибори», — цитує агенція Reuters демонстрантку Мілагрос Тегеран.

Венесуельці продовжують виходити на вулиці навіть після обіцянки президента підвищити зарплати та пенсії на 60%. Мінімальна зарплатня у Венесуелі тепер 200 тисяч боліварів – на чорному ринку за ці гроші можна купити 50 доларів США. Аби приборкати протести, Мадуро пообіцяв заморозити ціни на товари. А напередодні заявив, що скликає новий парламент, який замінить чинний і матиме повноваження вносити зміни до конституції. Нинішня Національна асамблея, яка виступає за відставку Мадуро, назвала це рішення президента державним переворотом.

З 1 квітня, коли почалися протести, у сутичках загинули 28 людей. Влада вивела на вулиці Національну гвардію, щоби зупинити акції.

Венесуельці, які вже понад місяць беруть участь у масових протестах, називають життя в країні нестерпним Фото: EPA/MIGUEL GUTIERREZ

ЦІНА КРИЗИ — МІНУС 9 КІЛОГРАМІВ

Венесуельці кажуть, що їм нічого втрачати – економічна ситуація в країні жахлива. Криза почалася три роки тому внаслідок падіння цін на нафту і відтоді лише поглиблювалася. За продуктами стоять довжелезні черги, а товари першої необхідності у Венесуелі давно дефіцит. Інфляція, за прогнозами МВФ, цього року сягне 700% – це світовий рекорд.

«Ми розлючені, бо в нас немає навіть туалетного паперу, щоби підтертися. Щоб купити два буханці хліба, треба кілька годин простояти в черзі. Так само, щоби придбати мішок кукурудзяного борошна чи рису. Ми дуже злі, бо таке життя – нестерпне», — каже учасник протестів Луїс Леон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масові протести у Венесуелі: політична криза на тлі гуманітарної

Все більше дітей у Венесуелі страждає від недоїдання, кажуть лікарі. В середньому кожен громадянин за минулий рік схуд на 9 кілограм внаслідок економічної кризи, підрахували науковці з університету Каракаса.

На вулиці столиці виходити стало просто небезпечно – застрелити можуть, аби відібрати моторолер чи мобільний телефон. Протести створили тло для мародерів – ті розграбовують пекарні та продуктові крамниці. Венесуельці масово емігрують, хто не може виїхати далеко, курсує за продуктами через кордон, у сусідню Колумбію. Тамтешня влада вже запровадила обмеження на в’їзд громадян Венесуели.

«Я дуже боюся за своє життя, бо воно – найцінніше, що я маю. Двох моїх дітей викрадали і я була змушена відправити їх за кордон. Зараз живу сама. 60 років я чекаю і борюся за світле майбутнє, тому і не виїхала з Венесуели. Але все, що я бачу зараз, – це повністю неконтрольована ситуація», — каже Роса Морено. Її крамницю канцтоварів у Каракасі розграбували мародери.

Поліцейські на позиціях під час зіткнень з протестувальниками у Каракасі Фото: EPA/CRISTIAN HERNÁNDEZ 

ПОРАЗКА СОЦІАЛІЗМУ?

Президент Ніколас Мадуро прийшов до влади 4 роки тому, перемігши на виборах після смерті свого попередника Уго Чавеса. Чавес обіцяв збудувати у Венесуелі соціалізм, обіцяв перемогу так званої боліваріанської революції. Нині багато венесуельців зневірилися, що це можливо. Мадуро не вдалося завоювати таку ж довіру людей, як його попереднику.

«Венесуельці кажуть: «Ти не Уго Чавес, як би цього не прагнув. Ми підтримуємо і поважаємо тебе, бо Чавес попросив про це», — пояснює політичний аналітик Освальдо Рамірес.

Утім, таки не всі у Венесуелі розчарувалися в ідеалах революції. Деякі мешканці погоджуються з офіційною версією влади, що протести в країні – справа рук іноземних закулісних акторів. Венесуела вийшла з Організації американських держав, звинувативши її у підтримці демонстрантів.

«Це все міжнародна змова, змова олігархів за підтримки імперії янкі, котра править світом. Вони вважають себе сильними і хочуть напасти на нас, бо начебто в нас немає демократії», — каже прибічник президента Карлос Кіхада.

Попри відчайдушні спроби втриматися при владі, шанси Ніколаса Мадуро добути на посаді до президентських виборів 2018-го року невисокі, вважає політолог Рамірес.

«Мадуро не зміг приборкати прагнення людей вимагати змін шляхом протестів. Саме тому він намагається розчавити їх, уряд хоче посіяти страх. Армія на вулицях, арешти, відео зізнань і тортур – все це уряд задіює, щоби налякати людей. Однак вони втрачають страх».

Коли і чим завершаться протести у Венесуелі – не береться сказати ніхто. Опозиція відкинула пропозицію Папи Римського Франциска (родом з сусідньої Аргентини) стати посередником у розв’язанні конфлікту. Хто може прийти на зміну Мадуро – також поки загадка. Головному опозиціонерові країни Енріке Капрілесу чинна влада заборонила обіймати державні посади протягом 15 років.

Політологи оцінюють шанси президента Ніколаса Мадуро добути на посаді до президентських виборів 2018-го року як невисокі Фото: EPA/MIRAFLORES PALACE HANDOUT

Поділитись: