Резерву водних ресурсів для експлуатації ЗАЕС може вистачити на декілька місяців — Держатомрегулювання
У Державній інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) припускають, що після підриву Каховської ГЕС використовувати водні ресурси, насамперед зі ставка—охолоджувача, для безпечної роботи Запорізької АЕС вдасться протягом декількох місяців.
Про це на брифінгу «Медіацентр Україна» повідомив тимчасовий виконувач обов’язків очільника Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.
Він пояснив, що назвати чіткі часові рамки наразі неможливо, оскільки Україна зіштовхнулася з такою ситуацією вперше.
«Є прогнози, але як буде насправді — ми побачимо. Враховуючи такий непередбачуваний менеджмент (росіян — ред.), тут доволі складно спрогнозувати», — вважає Коріков.
Однак, завдяки тому, що робота шести енергоблоків призупинена, споживання води для роботи ЗАЕС значно менше. Водночас він наголосив, що єдиний шлях убезпечити ЗАЕС — деокупувати та демілітаризувати станцію.
Раніше ДІЯРУ ухвалила рішення про переведення останнього енергоблоку Запорізької АЕС у «холодний зупин». Як зазначив Коріков, росіяни перешкоджають його виконанню. Тому Інспекція запропонувала МАГАТЕ підтримати українську сторону в цьому питанні.
Яка ситуація на ЗАЕС після підриву греблі Каховської ГЕС?
8 червня рівень води у Каховському водосховищі знизився до 12,5 м — це унеможливило водозабір для Запорізької АЕС.
12 червня гендиректор МАГАТЕ Гроссі повідомив, що планує оцінити ситуацію на Запорізькій АЕС і провести ротацію представників місії МАГАТЕ, які перебувають на станції.
Але згодом переніс візит з безпекових причин. Окрім того, МАГАТЕ запросило доступ до місця вимірювання рівня води у водосховищі, а також до відвідного каналу, що прилягає до атомної електростанції.
Станом на ранок 14 червня «Енергоатом» повідомив, що рівень води у ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС становить 16,67 м. Цього цілком достатньо для забезпечення потреб станції.
Начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк у коментарі Deutsche Welle пояснив, що для підживлення ставка-охолоджувача можна перекачувати воду з річки Конки.
Окрім того, є можливість подавати її з артезіанських свердловин, які є на майданчику АЕС. У крайньому разі, в екстремальних умовах можна постачати воду на ЗАЕС пожежними машинами, запевняє Гуменюк.
Авторка: Анетт Абрамова
- Поділитися: