Результати приїзду американських високопосадовців у Київ та ракетні удари по залізниці: головні новини дня 25 квітня

В Офісі президента розповіли про результати приїзду в Київ держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністра оборони США Ллойда Остіна, а окупанти вдарили ракетами по залізничній інфраструктурі на заході й у центрі України. Головні новини дня 25 квітня.

Новий посол США

Президент США Джо Байден офіційно висунув кандидаткою на посаду посла США в Україні Бріджит Брінк, яка зараз очолює дипломатичну місію у Словаччині.

Україна очікує на призначення нового посла вже майже три роки. У квітні 2019-го попереднього посла Марі Йованович достроково відкликали з Києва. Тодішній президент Дональд Трамп офіційно звільнив її з посади у травні. Відтоді постійного американського посла в Україні не було.

Курс на НАТО залишиться

Спікер парламенту Руслан Стефанчук заявив, що Верховна Рада не буде змінювати Конституцію в частині намірів України вступити у НАТО. Водночас влада працює над безпековими гарантіями, адже наразі, як повідомлялося, нашу країну не готові бачити в Альянсі.

Однією з вимог росії до України є відмова від планів вступу до НАТО, які прописані у нашій Конституції, та позаблоковий статус. Україна на перемовинах про мир запропонувала росії провести референдум щодо відмови від курсу на НАТО, але натомість отримати гарантії безпеки від окремих країн. Тепер, очевидно, від цієї ідеї відмовляться.

Звільнені з полону

З полону росіян звільнили голів двох громад Запорізької області — Новоуспенівської та Кирилівської.

Голову Новоуспенівської сільської ради Івана Сеника російські окупанти захопили 13 квітня за патріотичну позицію та віддану роботу в інтересах громади навіть в умовах окупації.

Голову Кирилівської селищної ради Івана Малєєва російські військові викрали з його робочого місця 17 квітня після того, як він відхилив ультиматум окупантів щодо співпраці.

Окрім цього, зусиллями Головного управління розвідки Міноборони з російського полону звільнили українського пілота — підполковника Романа Василюка. Його літак збили під час виконання бойового завдання 14 березня.

Приїзд високопосадовців США

В Офісі президента офіційно повідомили про візит до Києва держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністра оборони США Ллойда Остіна. Вони зустрілися з президентом Володимиром Зеленським, а також урядовцями та вищим військовим керівництвом України.

Зеленський обговорив із делегацією оборонну допомогу, посилення санкцій проти росії, фінансову підтримку України та гарантії безпеки.

За результатами зустрічі в Пентагоні також повідомили, що розширять військовий вишкіл українських військовослужбовців, зокрема щодо використання нової для них зброї, яку передає Захід.

А в західних медіа з'явилась інформація про виділення Україні 322 мільйонів доларів від США. За даними ЗМІ, це кошти, які можна використати для придбання боєприпасів.

Обстріл залізничної інфраструктури

Зранку 25 квітня під обстріл ворога потрапили 5 залізничних станцій у центральних і західних областях України. Були пошкоджені тягові підстанції, внаслідок чого зникла напруга в контактній мережі на дільницях Шепетівка — Козятин, Жмеринка — Козятин, Козятин — Фастів. Щонайменше 19 пасажирських потягів затрималися.

Внаслідок ракетного удару окупаційних військ по Вінниччині вранці 25 квітня попередньо загинули 5 людей, ще 18 поранені. На Рівненщині одна людина також зазнала поранень унаслідок обстрілу ракетами.

У Генштабі ЗСУ пояснили, що ворог обстрілює залізницю, намагаючись зруйнувати шляхи постачання Україні військово-технічної допомоги від держав-партнерів.

Вибухи у «Придністров'ї»

російські пропагандистські ЗМІ та влада невизнаного «Придністров’я» 25 квітня повідомили, що так зване Міністерство держбезпеки у Тирасполі обстріляли з гранатометів. Звинуватити когось у цьому не встигли, про постраждалих не повідомляли.

Водночас Головне управління розвідки Міноборони України згодом заявило, що ці вибухи є провокацією, організованою федеральною службою безпеки рф для нагнітання панічних та антиукраїнських настроїв.

Ще одна братська могила поблизу Маріуполя

Біля заблокованого російськими військами Маріуполя супутник зафіксував уже третє місце масового поховання — на території кладовища окупованого селища Старий Крим, що за 5 км від міста. Довжина траншей сягає більше ніж 200 метрів.

Декомунізація в Києві

У Києві цього тижня демонтують бронзову скульптуру двох робітників під Аркою дружби народів, встановлену в 1982 році «на ознаменування возз'єднання України з росією».

Другу скульптурну композицію — із червоного граніту — теж згодом розберуть. Але оскільки на це знадобиться більше часу, поки що її закриють опоряджувальними матеріалами. Місце можна буде використовувати як простір для експозицій.

Саму ж Арку дружби народів планують перейменувати та підсвітити кольорами українського прапора.

Посилення санкцій ЄС

Євросоюз досі працює над шостим пакетом санкцій проти росії і не має єдиної позиції. Між країнами-членами триває дискусія щодо ембарго на постачання російських нафти й газу, повідомляє верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

Знищене Новотошківське

На Луганщині російсько-окупаційні війська після тривалого знищення авіаударами зайняли смт Новотошківське. За інші населені пункти Гірської громади тривають бої.

Стався вибух у міськраді

У тимчасово окупованій Кремінній на Луганщині стався вибух у приміщенні мерії, де відбувалася нарада силовиків і так званого народного мера «ЛНР», повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай. Він каже, що «здається, вибухнув газ».

«У Кремінній окупанти злетіли в повітря в мерії під час свого збіговиська. Не дотримувалися техніки безпеки, газ — така штука. Призначені орками на посади зрадники також були у приміщенні. Коротше, проводити наради більше нікому… Навіть у кульки нема чого покласти, багато ворогів загинули», — написав Гайдай.

Серед окупантів та колаборантів також дуже багато важкопоранених.

Масштаби пожежі у Брянську

В тому місці у російському Брянську, де вночі 25 квітня спалахнула масштабна пожежа, розташовані нафтобаза та наливний пункт для нафтопродуктів, який є частиною російського магістрального нафтопродуктопроводу. Про це каже заступник начальника департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк.

«Тобто те, що горіло вчора-сьогодні — це база нафтопродуктів: дизпалива, бензину тощо. Тут розташована кінцева точка продуктопроводу», — каже експерт.

Він додає, що судячи з масштабів пожежі, у цьому наливному пункті мають бути значні пошкодження. Хабатюк припускає, що пошкоджений щонайменше один із великих резервуарів, найімовірніше на 10 тисяч кубометрів.