УКРАЇНА

Росія в Криму: дагестанський досвід тиску на мусульман

УКРАЇНА/Росія в Криму: дагестанський досвід тиску на мусульман
Зберегти
Вигляд
Відкриття кримінальних справ, обшуки та арешти - таким є тиск російської окупаційної влади на кримських татар, які мешкають на півострові. Однак це може виявитися лише початком для кримських мусульман. Наступним кроком може стати запис зразків голосу, психологічні тести та взяття на облік рідних затриманого.

Профілактичні відпрацювання, як їх називають російські силовики, за останній тиждень пройшли тричі — в Євпаторії, Бахчисараї та у Сімферопольскому районі. Навколо будинків під час обшуків — щільне оточення силовиків у балаклавах та шоломах, автозаки «Камаз», згодом — допит у райвідділку поліції або ФСБ та арешт — так виглядають облави на домівки кримських мусульман. Деяких людей, за повідомленнями адвокатів, відправляють в центр протидії екстремізму для зняття відбитки пальців та ДНК-аналізу слини.

Облави російських силовиків на мусульман відбуваються не лише в Криму. Схожа стратегія взаємодії з боку російської влади з мусульманами практикується у Дагестані, на Північному Кавказі, в Сибіру та на Уралі.

Про дагестанський досвід контролю мусульман з боку російської влади Громадському розповів журналіст з Дагестану Ідріс Юсупов.

Обшуки ФСБ та російських силовиків у м. Бахчисарй, АР Крим , 12 травня 2016

Те, що відбувається в Криму, — масові облави, коли силовики заходять у мечеть одразу після молитви і забирають звідти людей, чи коли приходять у кафе, де збираються кримські татари, збирають відбитки пальців — це звична російська практика? Чи в Криму це діє якось по-іншому?

На жаль, треба визнати, що така практика існує. Наскільки вона нормальна? Я її нормальною назвати не можу, тому що це не нормально. Крім того, це, м'яко кажучи, протизаконно, тому що згідно з російським законодавством, закону про поліцію, є певні причини, за якими можна затримувати, доставляти у відділок, знімати відбитки пальців взагалі можна тільки за певних виняткових обставин.

Ця примусова телескопія, наскільки я розумію, незаконна, взяття на облік теж незаконне, але така практика є і, мабуть, хтось вважає її нормальною. Це набуло поширення, передусім, як мені відомо, саме на Північному Кавказі, але ми бачимо, що тепер такі епізоди трапляються по всій Росії — і в Сібіру, і на Уралі. Тепер і в Криму.

Обшуки ФСБ та російських силовиків у м. Бахчисарй, АР Крим , 12 травня 2016

Російські силовики таку увагу приділяють тільки представникам неслов'янських національностей?

Сказати, що ці утиски спрямовані саме на кримських татар за національною ознакою, скоріш за все, не можна, тому що я думаю, це утиски за ознакою віросповідання. Туди можуть потрапити і українці, і росіяни, і американці, якщо вони прийдуть на богослужіння. Але й після богослужіння вони теж можуть бути затримані поліцією, причому те, що я бачив про затримання у Криму — це була м'яка форма, могло бути й жорсткіше з силовим примусовим завантаженням у поліцейські автобуси, з примусовим перебуванням у відділку. Як свідчить практика,  жодних документів на затримання не складається, жодних пояснень не надається.

Обшуки ФСБ та російських силовиків у м. Бахчисарй, АР Крим , 12 травня 2016

Навіщо силовики це роблять, і як вони потім використовують зібрані дані про людей?

Потім у людини беруть зразки голосу, записують на відео його ходу, примушують його проходити психологічні тести, ставлять на облік членів родини. Можуть прийти додому і вимагати від людини, щоби вона сама привела своїх родичів.

Це теж своєрідна «профілактика». Звісно, можна сказати, що зараз там пріоритетний напрям боротьби з тероризмом і екстремізмом позиціонується з боку силових структур, але під «шапкою» боротьби з терором і екстремізмом ведеться цілеспрямована робота, ще раз підкреслюю, думаю, незаконна. Можливо, є у них і якісь виправдання, що це наказ згори, що це якась ефективна практика у боротьбі з інакомисленням. Можливо, в них є навіть якісь свої внутрішні накази, але вони публічно їх не розголошують, тому що знову ж таки, якщо силовики будуть публічно розголошувати, що вони діють згідно з таким-то наказом, який існує насправді, — буде, звісно, оскарження такого наказу в судовому порядку, тобто люди будуть незадоволені. А тут ніби нічого не відбувається, але от привезли людину, взяли відбитки пальців, взяли пробу ДНК.

Просто я хочу попередити, що враховуючи практику Північного Кавказу, силовики на цьому не зупиняться. Все це продовжується, як показує практика Дагестану, людину доставляють неодноразово. Потім у неї беруть зразки голосу, записують на відео його ходу, примушують його проходити психологічні тести, ставлять на докладний облік членів його родини аж до того, що приходять додому і вимагають від людини, щоби вона сама привела своїх родичів. Подальші обмеження вже навіть прямо суттєвіші для повсякденного життя, тобто людина, яка поставлена таким чином на облік, в залежності від уваги до неї силовиків, може виїжджати з міста і в'їжджати у місто тільки з повідомленням свого дільничного або прикріпленого оперуповноваженого, а інакше його можуть зупинити на посту, розгорнути з дороги, не дати виїхати кудись, доставити у відділ і змусити писати якісь багатогодинні пояснювальні. Тобто це практика така і є на Північному Кавказі в Росії трішки у зменшеному форматі, але як ми бачимо все це доходить тепер і до інших регіонів Росії теж.

Обшуки ФСБ та російських силовиків у м.Бахчисарй, АР Крим , 12 травня 2016

Чи є реальний результат? Чи можна сказати, що в цих регіонах не відбуваються ніякі інциденти, ніяких терактів? Чи можуть такі методи дати реальний результат у боротьбі з "тероризмом", як говорять російські силовики?

З цим питанням у першу чергу, звісно, треба звернутися до самих силовиків, тобто яким чином вони оцінюють ефективність своїх дій. Практика така, що людина, яка поставлена на облік, яка не чинить опір тому, щоби її поставили на облік - вона ніяких протиправних дій не робила, а може людина і не збиралася нічого робити, але тим самим цей рівень агресії з боку правоохоронної системи людина починає відчувати, і тому реально стає жорсткішою. Це не нормальна практика і рівень напруги в суспільстві у зв'язку з цим обліком, звісно, зростає серед тих людей, яких ставлять на цей облік, тобто це не нормальна практика і цей прояв агресії може дійти до зіткнень з поліцією, тому що не кожній людині сподобається, що таким чином її заспокоюють, а якщо вона не зможе знайти якихось законних методів боротьби, то вона може саме через утиски спробувати не зовсім законні методи.

Обшуки ФСБ та російських силовиків у м. Бахчисарй, АР Крим , 12 травня 2016

Крим – це багатонаціональний регіон, і кримські татари давно не відчували до себе подібного ставлення. Чи може це позначитись на міжнаціональних відносинах у Криму?

Саме на міжнаціональних відносинах — не думаю, хоча опосередковано все може бути. Але це позначиться на ставленні кримсько-татарського населення до правоохоронної системи. Мусульмани, які мешкали в Криму, раніше не зіштовхувалися з таким ставленням. Тепер — так. І з цим доведеться щось робити, тому що це фактично велика складна задача, якою постійно потрібно займатися. Я маю на увазі захист своїх прав.

Там, де ми живемо, насправді дуже пасивні люди у питанні відстоювання своїх прав. Я навіть впевнений у тому, що одиниці, а може навіть не було нікого із затриманих, хто б подав якусь скаргу чи заяву у зв'язку з тим, що їх затримували, тобто ця організаційна робота з захисту своїх прав навіть у рамках закону не ведеться. Треба шукати адвокатів, ходити, писати скарги, але комусь може здатися, що краще він сходить у відділок, здасть ті відбитки і його не турбуватимуть більше.

Обшуки ФСБ та російських силовиків у м. Бахчисарй, АР Крим , 12 травня 2016

Що б ви порадили нашим кримським глядачам, які можуть потрапити у таку ситуацію? Як треба поводитись, куди звертатись?

В момент самої облави важко давати поради, — ситуація там така, що прояв будь-якого невдоволення чи протидії співробітникам поліції може викликати сильнішу реакцію. Але питання не в тому, як поводитися, коли тебе просто затримує співробітник поліції, а що людина робить після цього. Якщо вона вважає, що це незаконно і неправильно, вона має докласти зусилля, щоб оскаржити ці дії, щоб убезпечити себе від повторення в ширших масштабах. Тобто рівень насильства, який застосовують співробітники поліції, зростає поступово. Моя порада — кримсько-татарській спільноті треба знайти професійних адвокатів. Якщо це типові випадки, — у типовому порядку оскаржувати. Треба використовувати всі можливості: звертатися із заявами, скаргами, вимогами, бодай для того, щоби потім не було приводу для державної системи сказати: «А ви нікуди не зверталися». Тобто хоча б цей факт звернення зафіксувати, і звісно аж до судового порядку вимагати поновлення своїх порушених прав.

Обшуки ФСБ та російських силовиків у м. Бахчисарй, АР Крим , 12 травня 2016

Пов`язані новини