Учасник антивоєнних акцій, московський активіст Денис Бахолдін в 2014 році переїхав в Україну. А в березні 2017  раптово зник. У червні до матері Дениса прийшли з обшуком. Слідчі повідомили, що уже кілька місяців він перебуває в СІЗО Брянська. Громадське поспілкувалося з адвокатом Дениса Бахолдіна і розібралося в цій історії.

 

В масці Путіна

36-річний Денис Бахолдін один з багатьох російських опозиційних активістів, які переїхали в Україну, щоб уникнути політичного переслідування.

Відомий своїми опозиційними поглядами, ще в травні 2012 року він був заарештований на три доби за участь в акції на Болотній площі.

4 березня 2014 року Бахолдін разом з іншими російськими опозиціонерами пікетував будівлю Міноборони на знак протесту проти окупації Криму, де був заарештований на 10 діб за непокору поліції і оштрафований на 10 тисяч рублів за порушення правил проведення мітингу.

Затримання активістів у Москві біля будівлі Міноборони, які прийшли протестувати проти анексії Росією Криму Фото: EPA/YURI KOCHETKOV

Незабаром після цього його звільнили з високооплачуваної роботи в московському приватному банку.

Як пояснював сам Бахолдін британському журналістові Марку Беннетсу, віце-президент банку, член «Единой России», наказав менеджерам «втихомирити» Бахолдіна або позбутися його.

«Я відкрито сказав їм, що я противник Путіна і  те, що я роблю у вільний час — це моя особиста справа», — розповідав активіст.

У жовтні 2014 року Бахолдін вийшов на Манежну площу в масці Путіна і смугастій робі з табличкою «Військовий злочинець» на грудях — перформанс був приурочений до дня народження російського президента. За цю акцію його затримала поліція, але незабаром Бахолдіна відпустили.

«Я багато думав про те, щоб виїхати з Росії і спробувати почати нове життя в Європі. Я бачу, наскільки там краще. Але дивіться, якщо у вашого сусіда шпалери і меблі кращі, ніж у вас, ви ж не переїжджаєте в його квартиру. Ви намагаєтеся поліпшити власний будинок, чи не так?», — розповідав Бахолдін Newsweek.

Перформанс Бахолдіна у Москві 7 жовтня 2014 року в день народження російського президента Путіна Фото: openrussia.org

Проте в кінці 2014 року він все ж переїхав до Києва. Тут Бахолдін кілька разів брав участь у мітингах на підтримку російських політв'язнів.

Утім, російська опозиційна активістка Олена Глушко, яка знала Бахолдіна ще з московських акцій протесту, розповіла Громадському, що з емігрантською спільнотою він спілкувався мало.

«Денис тримався осібно. Ніколи не хотів публічності. Завжди діяв дуже принципово і послідовно», — стверджує вона.

Лісом через кордон

Саме через непублічну поведінку зникнення активіста не відразу помітили його знайомі.

«Коли в березні цього року він перестав виходити на зв'язок, багато хто подумав, що так і треба», — розповідає Глушко.

Вже у червні Дениса Бахолдіна знайшли в СІЗО №1 міста Брянська.

Як розповіла Громадському Світлана Сидоркіна, адвокатка Бахолдіна, в березні Денис відправився в Росію до батьків, які в той час хворіли. Однак кордон чомусь вирішив переходити нелегально через ліс — в східній частині Сумської області.

«Чому він пішки проходив кордон, він не пояснив. Так роблять багато активістів, які побоюються переслідування, і зазвичай в цьому немає ніяких складнощів», — стверджує Сидоркіна.

За її словами, Бахолдіна затримали в прикордонному селищі Суземка Брянської області за відсутність спецперепустки для осіб, які перебувають на прикордонній території.

Незаконний перетин кордону не був сприйнятий як провина активіста, однак спершу його хотіли притягнути до адміністративної відповідальності саме за відсутність цієї  перепустки.

«А вже потім в рамках затримання порушили справу про те, що він є учасником екстремістської організації», — пояснює адвокатка.

З місця затримання Бахолдіна відвезли в якусь адміністративну будівлю, там оперативні співробітники ФСБ — принаймні один з них так представився, — прикували його до батареї наручниками і били.

Зі Суземок активіста доставили в ізолятор тимчасового утримання в Брянську. Потім — до суду, де обрали запобіжний захід: взяття під варту. 12 березня його офіційно заарештував Радянський районний суд Брянська. З цього дня він перебував у СІЗО №1 міста Брянська.

Затримання Дениса у Москві Фото: Василь Петров

Причетність до «Правого сектору»?

Сидоркіна стверджує, що відносини Бахолдіна з батьками не можна було назвати довірливими. Про його політичні справи вони практично нічого не знали.

Тому 17 березня, коли вони отримали повідомлення про те, що їхній син затриманий і притягнутий до відповідальності, то мало що зрозуміли.

За інформацією «Медиа Зони» всередині квітня до матері активіста Надії Миколаївни приходив співробітник ФСБ, який розпитував, де працював і вчився її син, а також, чому він вирішив виїхати. У травні у неї провели обшук, під час якого вилучили жорсткий диск комп'ютера.

Уже після обшуку з жінкою зв'язався слідчий, який повідомив, що її син перебуває в СІЗО Брянська, і вона може побачитися з ним.

5 червня Надія Бахолдіна нарешті зустрілася з сином. Він розповів їй про побої і спроби слідчих вибити зізнання про те, що він є членом забороненого в Росії «Правого сектору».

Адвокатка Світлана Сидоркіна не підтверджує інформацію про звинувачення Бахолдіна в приналежності до «Правого сектору».

«Я ще не бачила документів, а Денис відмовлявся їх читати, підписувати всі папери. Так що не можу сказати точно», — пояснила вона Громадському.

Справу Бахолдіна веде підрозділ Слідчого комітету РФ у Брянській області.

Адвокат Світлана Сидоркіна планує відвідати свого підзахисного на початку липня. Каже, тоді ж зможе ознайомитися і з матеріалами справи.

У травні суд продовжив Бахолдіну арешт до вересня 2017 року.

/Ігор Бурдига, Наталя Тихонова

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: