Міжнародна спільна слідча група — Joint Investigation Team, на прес-конференції в Гаазі звітувала про розслідування у справі збитого в небі над Донбасом «Боїнга» МН17.

Слідство прийшло до однієї версії, встановила маршрут, по якому і звідки рухався «БУК» з ракетою, та також, виявило осіб, які причетні до катастрофи.

Громадське зібрало головні факти попереднього розслідування.

Єдина версія

Міжнародна група слідчих відкинула імовірності терористичного акту, або неполадок технічного характеру, які могли б привести до краху малайзійського «Боїнга».

«Слідчі виключили два сценарії: технічну несправність і теракта на борту лайнера», — нідерландський генеральний прокурор і координатор слідства Фред Вестербеке.

При цьому він підкреслив, що в момент аварії МН17 поблизу не знаходилося інших літальних апаратів.

Російський «БУК»

Слідча група встановила, що повітряний борт був збитий ракетою зенітно-ракетного комплексу «Бук», який був доставлений на територію Донбасу з Російської Федерації і після трагедії був вивезений назад.

«Результати кримінальної справи свідчать, що рейс МН17 був збитий 17 липня 2014 року ракетою серії 9М38, яка була випущена з ЗРК «Бук», і цей комплекс був доставлений з території Російської Федерації, а потім був повернутий на територію РФ», - заявив представник JIT.

Територія бойовиків «ДНР»

Ракета ЗРК «Бук», якою був збитий «Боїнг» МН17, була випущена з контрольованою проросійськими бойовиками території близько селища  Первомайське Донецької області.

«Відносно точного місця: ми можемо зробити висновок, що місцем запуску була місцевість біля Первомайського. Це було поле близько 600 квадратніх метрів, оточене деревами. Під час запуску ця територія контролювалася проросійськими бойовиками», — заявив глава департаменту розслідувань поліції Нідерландів Гілберт Пауліссен

100 підозрюваних

Міжнародна спільна слідча група в ході розслідування встановила імена сотні причетних до цього злочину осіб.

«Зараз є 100 підозрюваних, або осіб, які тим чи іншим чином можуть бути пов'язаними зі збитим «Боїнгом» або транспортуванням ракетного комплексу. Ми визначили їх особи, ці люди або управляли «БУКом», або причетні до його перекидання до місця запуску. Інші особи також сприяли або будь-яким іншим чином були причетні до трагедії. Наприклад, ті, які супроводжували «БУК», — повідомив голова національної прокуратури Нідерландів Фредерік Вестербеке.

Не назвали винних

Міжнародна спільна слідча група поки не може робити будь-яких заяв щодо причетності Росії як країни, або її громадян до катастрофи пасажирського літака МН17.

«Більше ніж про те, що «БУК» приїхав з Росії і повернувся туди, ми не можемо заявляти. Ми не можемо робити будь-які заяви про участь РФ як країни або людей з Росії», - заявив Вестербеке.

Поки не передають справу до суду

Визначати судову інстанцію, яка розглядатиме матеріали розслідування поки передчасно.

«Якщо ми зробимо все те, що необхідно, то ми впевнені, що це виллється в судовий розгляд і буде відповідне звинувачення. А зараз не час визначати, який саме суд буде вести справу, щоб притягти підозрюваних до відповідальності. І тоді дуже важливо знати про підозрюваних, їх громадянство, місце перебування, і в залежності від цього є кілька варіантів проведення відповідного суду. Ми не будемо вибирати до того, поки не дізнаємося, хто буде підозрюваним», — сказав Вестербеке.

Нагадаємо,  «Боїнг-777»  авіакомпанії Malaysia Airlines, рейс Амстердам - Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На його борту знаходилися 298 осіб, всі вони загинули. З них - 192 підданих Нідерландів (один мав і громадянство США), 44 громадянина Малайзії, серед яких 15 членів екіпажу, 27 громадян Австралії, 12 - Індонезії, 10 - Великобританії (один мав і громадянство ПАР), четверо німців і четверо бельгійців, троє філіппінців, один громадянин Канади і один - Нової Зеландії.

Комісія Ради безпеки Нідерландів, яка займалася розслідуванням причин катастрофи лайнера, 13 жовтня 2015 року опублікуваладоповідь, в якій говориться, що літак був збитий ракетою класу «земля – повітря», випущеної із ЗРК «Бук».

Міжнародна слідча група із виявлення та притягнення до відповідальності осіб, винних у катастрофі «Боїнга», включає представників Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії та України.

8 жовтня Bellingcat встановили причетних до транспортування Буку.

Поділитись: