Російські військові на Донбасі використовують британські снайперські гвинтівки, Лондон про це не знає — Sky News

Скриншот сюжету російського телеканалу "НТВ" за 2019 рік. На ньому видно британську снайперську гвинтівку AX338
Скриншот сюжету російського телеканалу "НТВ" за 2019 рік. На ньому видно британську снайперську гвинтівку AX338Sky News / YouTube / скриншот із відео

Британський телеканал Sky News оприлюднив розслідування, з якого випливає, що російські спецпризначенці на Донбасі протягом останніх двох років використовують снайперські гвинтівки, виготовлені у Великій Британії. І це попри те, що офіційний Лондон не дозволяв продаж цієї зброї в РФ.

Журналісти Sky News виявили британську снайперську гвинтівку на одному з відео, оприлюдненому командуванням Операції б’єднаних сил навесні 2020 року. Вони змогли підтвердити, що воно було зняте в селищі Донецький на Луганщині, яка на момент зйомки перебувала під контролем бойовиків.

Скриншот відео Операції об'єднаних сил, знятого в лютому 2020 року. Розслідувачі стверджують, що чоловік на ньому є працівником Федеральної служби безпеки Росії, а в його руках британська снайперська гвинтівкаSky News / YouTube / скриншот із відео

Один із бойовиків, що потрапив на відео, є громадянином Росії і, ймовірно, співробітником Федеральної служби безпеки — на це вказує характерний для російських спецслужб камуфляж, ідеться в розслідуванні. Зброя, яку виявили на місці проведення операції, візуально відповідає снайперській гвинтівці AX338, виготовленій британською компанією Accuracy International.

Ознаки, за якими експерти визначали, що зброя на відео є саме британською гвинтівкою AX338Sky News / YouTube / скриншот із відео

Sky News вдалося знайти принаймні ще один приклад використання такої гвинтівки з боку бойовиків на Донбасі: її помітили в сюжеті російського телеканалу «НТВ» за 2019 рік. А ще — в сирійських сил, підтримуваних Москвою, у президентської варти у Кремлі і навіть у Дмитра Мєдвєдєва з фото 2009 року (тоді він був президентом).

Уряд Великої Британії у відповідь на запит Sky News заявив, що не надавав дозволу на продаж британської зброї громадянам Росії або з комерційною метою. Accuracy International стверджувала, що з 2000 року не продавала своєї зброї до РФ. А з 2014-го почало діяти ембарго на постачання зброї до Росії.

«Це відкриття порушує серйозні питання щодо того, як Росія отримала цю гвинтівку і чи відбулося це через третю сторону без відома британського уряду», — пишуть розслідувачі. Вони припускають, що британську гвинтівку росіяни, найімовірніше, отримали через третю сторону, яка придбала її — офіційно — для мисливських чи спортивних цілей.

У розслідуванні Sky News також брали участь Bellingcat, The Guardian і Ligthouse Reports. Свої дані, як стверджують журналісти, вони звіряли з висновками профільних експертів, що спеціалізуються на зброї.