росія готує чергову хвилю дезінформації щодо призупинення обміну військовополоненими — Координаційний штаб

росія найближчим часом готується запустити на своїх пропагандистських каналах чергову хвилю дезінформації щодо причин призупинення обмінів військовополоненими. Так, спецслужби рф прагнуть дестабілізувати ситуацію всередині українського суспільства та посіяти недовіру до державних органів, які організовують ці обміни.

Про це повідомив Координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими.

З літа 2023 року, попри зусилля України з продовження гуманітарної місії повернення військовополонених, уповноважені представники росії систематично ускладнюють обмінний процес, кажуть у Штабі.

Тепер рф готує звинувачення проти України, аби «виправдати свою бездіяльність». Зокрема, Координаційний штаб готуються звинуватити у нібито завищенні вимог щодо формули обміну та намірі повернути військовослужбовців усіх без винятку підрозділів.

За даними Штабу, рф продовжує використовувати тему полонених для інформаційно-психологічнх операцій проти українського суспільства, особливо проти родин полонених та зниклих безвісти. Водночас Україна нічого не змінила в процесі перемовин відтоді, як вдавалося повертати додому до понад 300 українських оборонців щомісяця.

«Намагання протилежної сторони виправдатися, а не продовжувати гуманітарну місію з обміну полоненими, свідчить про те, що їх мало турбує доля великої кількості російських військовополонених, які потрапили в полон на чужій землі, особливо під час останніх "мʼясних штурмів", а також їхніх родин», — кажуть у Штабі.

Зі свого боку, український держорган наголосив, що Україні важливий кожен військовополонений, зниклий безвісти, а також узятий в заручники цивільний та некомбатант.

Зазначається, що всіх російських військовополонених утримують згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, до них є безперешкодний доступ місій Міжнародного комітету Червоного Хреста, чого досі не забезпечила російська сторона. Також у рф досі немає ефективної уніфікованої роботи та комунікації у питанні обмінів.

«Україна і Координаційний штаб щодня працюють над поверненням усіх наших оборонців та пошуком зниклих безвісти. Перемовний процес з протилежною стороною триває», — наголошує Штаб.

Як зазначали 17 листопада в Мінреінтеграції, у полоні опинилися 4337 українців — це та кількість, яку вдалося встановити. Тобто це 3574 військових та 763 цивільних. З них 1953 — звільнені з полону.

Нагадаємо, що востаннє обмін полоненими відбувся 7 серпня. Тоді Україна повернула з російського полону ще 22 захисники. Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що це був 48-й обмін, який вдалося провести. Після того нові обміни не відбувалися.

За словами омбудсмена, наразі додому з полону повернулися 2598 українців.