Незважаючи на санкції ЄС та США, Росія таки доставила в окупований Крим газові турбіни для теплових електростанцій, виготовлені німецькою компанією Siemens.

Незважаючи на санкції ЄС та США, Росія таки доставила в окупований Крим газові турбіни для теплових електростанцій, виготовлені німецькою компанією Siemens. Обладнання розвантажили в порту Севастополя 3 липня.

Кілька днів німці відмовчувалися. Й лише під вечір 6 липня заявили: підстав уважати, що газові турбіни їхнього виробництва призначені для Криму, немає, а деталі контракту розголошувати вони не можуть. Разом з тим у компанії створили робочу групу для розслідування інциденту. Тим часом в Росії заявили, що не закуповували турбіни для Криму у Siemens​.

До анексії у Крим майже 90% електроенергії надходило з материкової України. Саме тому першим питанням, яке порушив Володимир Путін після окупації півострова, стало забезпечення енергетичної незалежності півострова. І хоча перші півтора року Україна продовжувала постачати електроенергією в Крим, уже в 2014 Москва пообіцяла звести енергетичний міст через Керченську протоку. 

У Росії не було ні відповідної техніки, ні кабелю, але допомогли китайці, які проклали 4 нитки енергомосту. Його сумарний обсяг, за словами Путіна, мав становити 800 МВт — це приблизно ⅔ від потреби півострова, тож проблеми вони остаточно не вирішили. Та й надійність енергомосту, як попереджали експерти, доволі сумнівна.

У тому ж 2014-му році, Росія вирішила побудувати на півострові дві теплові електростанції — під Сімферополем та Севастополем — загальною потужністю 940 мегават, вартість проекту оцінювалася в 1,3 мільярди доларів. А також прокласти газопровід з Кубані, щоб забезпечити ТЕС газом. Утім, необхідного обладнання Росія, знову таки, не мала. А санкції, запроваджені ЄС та США після анексії, прямо забороняють європейським компаніям або особам продавати, постачати або передавати технології на окупований півострів. Зокрема це стосується і енергетичного сектору.

Навесні 2015 року ВАТ «Зовнішньоекономічне об'єднання «Технопромекспорт», що належить російській держкорпорації «Ростех» і відповідає за зведення електростанцій у Криму, підписало контракт з ТОВ «Сіменс технології газових турбін» (спільне підприємство німецького концерну Siemens (65%) і російського концерну «Силові машини» (35%) мільярдера Олексія Мордашова).

За контрактом «Сіменс технології газових турбін» мали поставити чотири турбіни по 187 МВт для будівництва електростанції на Таманському півострові. Водночас тендер на будівництво ТЕС оголосили лише за рік після того. Згодом його закрили через відсутність заявок.

У ЗМІ тим часом почалось активне обговорення можливих поставок турбін для ТЕС у Криму. Тоді представники німецького концерну спростували це, заявивши про «повагу до рішень щодо санкцій і подальше дотримання санкційних положень». На підтвердження Siemens вніс у контракт пункти про поставку турбін виключно для ТЕС «Тамань» і неможливість їхнього використання у Криму.

Відтак Росія вирішила використати іншу схему: змінити підрядника з відкритого акціонерного товариства «Зовнішньоекономічне об'єднання «Технопромекспорт» на однойменне товариство з обмеженою відповідальністю, зареєстроване у Криму.

ВАТ розпочало процедуру банкрутства, адже лише так можна було розпродати майно. Таким чином чотири турбіни Siemens восени 2016 року виставили на продаж за ціною 167 млн євро кожна. Наступний покупець, як вирішили у Кремлі, міг не дотримуватися контракту з німецьким концерном і... доставити турбіни у Крим.

Німці заявили, підстав уважати, що газові турбіни їхнього виробництва призначені для Криму, немає, а деталі контракту розголошувати вони не можуть Фото: EPA/MATTHIAS HIEKEL

У квітні 2017 року Арбітражний суд Москви визнав банкрутом ВАТ «Зовнішньоекономічне об'єднання «Технопромекспорт».

Незадовго до того, у березні 2017 Siemens устиг передати «Технопромекспорту» чотири газові турбіни для ТЕС «Тамань».

А в червні «Технопромекспорт» оголосив тендер на підготовку технічної документації для теплоелектростанцій в Сімферополі і Севастополі. У документах зокрема йдеться, що при будівництві чотирьох енергоблоків планується використовувати газові турбіни типу SGT-2000Е і генератори для них типу SGen5-100A. Це і є турбіни Siemens, які відправляли на «Тамань».

Тендер не відбувся «у зв'язку зі зміною потреби у продукції». Однак де і в кого компанія збирається придбати турбіни, у документах не розголошується.

А вже за кілька тижнів турбіни Siemens опинилися в Криму. 3-го липня на УouТube з’явилося відео із розвантаженням у Комишевій бухті Севастополя прихованого чохлами обладнання, яке за своїми розмірами схоже на турбіни та генератори компанії Siemens.

Німецький концерн свою причетність заперечує.

«Повідомлення в ЗМІ про те, що Siemens уклали контракт з ВАТ «Технопромекспорт» на поставку обладнання для будівництва електростанцій в Криму, не відповідають дійсності. Зрозумійте, ми не розкриваємо деталі окремих контрактів, але, щоб прояснити це питання, можемо заявити, що в нас немає підстав уважати, що газові турбіни, згадані в новинах, призначені для Криму», — йдеться в офіційній заяві Siemens.

Однак, враховуючи спроби використання Росією різних оборудок для обходу санкцій, можемо припустити, що турбіни у Крим поставила вже третя особа. Питання, чи в такому разі нестиме відповідальність компанія Siemens, залишається відкритим. Судових прецедентів немає. Громадське направило німецькій кампанії офіційний запит та чекає на відповідь.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: