Росія надала свої коментарі до однієї з угод для транзиту газу — Нафтогаз
Представники російської сторони на переговорах про укладання нової угоди на транзит газу до Європи, надали свої коментарі до направленої їм угоди про приєднання газотранспортних мереж. Цю угоду Україна надала на ознайомлення Росії ще у вересні.
Про це повідомили у Нафтогазі.
Зазначається, що угода про приєднання мереж є невідмною частиною угоди про транзит газу. Разом з тим, вона не передбачає встановлення обсягів транзиту та тарифів за транзит газу.
«Такий договір є першим кроком до продовження транзиту, хоча до кінцевого рішення ще далеко. Тристоронню зустріч, заплановану на сьогодні, перенесли саме для того, щоб фахівці обох операторів проаналізували коментарі і дійшли згоди по тексту угоди», — повідомили у Нафтогазі.
Укладання угоди про приєднання мереж дозволить Газпрому постачати газ у напрямку України. Такі угоди є частиною європейських правил на ринку газу.
29 листопада мали відбутися технічні консультації про транзит газу між Україною, Росією та ЄС, але їх перенесли на початок грудня 2019 року.
28 листопада, у Відні відбулися переговори про транзит газу у двосторонньому форматі. Переговори відбулися на політичному рівні, у них взяло участь керівництво міністерств енергетики країн, Нафтогазу, Газпрому та Оператора ГТС України.
Віденські переговори відбулися без попереднього анонсу та без участі Єврокомісії.
Зазначимо, що наразі між Україною та Росією тривають переговори про укладання нового договору на транзит газу через те, що чинний 10-річний договір, спливає 31 грудня 2019 року. Щороку транзит російського газу до Європи приносить Україні 3 мільярди доларів доходів — це більше, ніж витрати держави на імпорт газу.
Раніше стало відомо, що російський Газпром готується до припинення транзиту газу через ГТС України з 2020 року. Зокрема, про це свідчать збільшені обсяги перекачування газу до Європи.
18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет.
В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.
Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.
6 листопада у Газпромі заявили, що умовами для продовження транзиту газу через Україну є анулювання вимог України до Газпрому на 22 мільярди доларів та відновлення прямого постачання російського газу до України.
- Поділитися: