Російська Федерація хоче внести до списку світової спадщини ЮНЕСКО кримські культурні об'єкти, які належать Україні. Так Росія намагається закріпити за ними право власності.

Про це заявила заступниця міністра культури та інформаційної політики України Світлана Фоменко, передає «Укрінформ».

За її словами, пам'ятки національного значення, розташовані в Криму, не були внесені до реєстру нерухомих пам'яток України до окупації півострову Росією. Така ж ситуація — і з пам'ятками місцевого значення та обліком культурних цінностей у музеях.

Культурний фронт окупації

Оскільки культурні пам'ятки не були зареєстровані в Україні раніше, це дає окупантам можливість маніпулювати та маскувати порушення — українській стороні часто не вистачає аргументів і фактів про те, що відбувається на території Криму.

Україна внесла у список ЮНЕСКО лише один об'єкт із Криму до його окупації — Херсонес Таврійський. Ще кілька — як-от Бахчисарайський палац і Генуезькі фортеці — вона планувала подати і розробляла для них так звані номінаційні досьє — обґрунтування того, чому об’єкт потребує міжнародного захисту.

За словами Фоменко, не краща ситуація і з музейними експонатами, яких на момент окупації Криму налічувалося 1,2 мільйона. Нині їхня доля невідома. Окрім захоплених пам'яток, російська влада також претендує на власність новознайдених культурних об'єктів.

Боротьба за культуру

Після окупації Криму Росія взяла всі об’єкти культурного й історичного значення цієї території під свою юрисдикцію. Україна наполягає на тому, що ці об'єкти є власністю українського народу, і просить взяти їх під захист ЮНЕСКО.

У 2019 році Генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азулай оприлюднила доповідь, де відзначила погіршення ситуації на півострові у всіх сферах компетенції організації. Тоді окупаційна влада заперечила звинувачення ЮНЕСКО, а так звана «міністр культури Криму» Аріна Новосельська запрошувала представників організації особисто оцінити стан об'єктів.

Авторка: Ірина Сітнікова
Поділитись: