росія створює «тіньовий флот» для експорту нафти в обхід санкцій — FT

росія негласно накопичила флот із понад 100 застарілих танкерів, щоб обійти санкції на продаж російської нафти.

Про це пише Financial Times із посиланням на судноплавних брокерів і аналітиків.

Ще у жовтні, на тлі наближення обмежень Євросоюзу щодо російської нафти, у світі помітили формування «тіньового флоту» з нафтових танкерів із невідомими власниками. Зокрема, різко зросла активність на ринку вживаних танкерів, які закуповують невідомі організації, що базуються в Дубаї, Гонконгу, Сінгапурі та Кіпрі.

Як стверджує енергетична консалтингова компанія Rystad, у 2022 році росія додала у ланцюжок перевезень нафти 103 танкери. Вона це зробила шляхом закупівлі та перерозподілу суден, які обслуговують Іран та Венесуелу — ці дві країни перебувають під нафтовим ембарго країн Заходу.

Анонімні купівлі танкерів можна відстежити за великим збільшенням неназваних або нових покупців, які з’являються в реєстрах, каже керівник відділу дослідження танкерів у судноплавного брокера Braemar Анупа Сінгха.

москва має намір використовувати судна для постачання нафти до таких країн як Індія, Китай і Туреччина, які продовжували купувати російську нафту, коли Європа скоротила обсяги постачань.

Аналітики вважають, що росія все ж зіткнеться з нестачею танкерів — і в перші місяці 2023 року їй буде важко підтримувати рівень експорту, що призведе до зростання цін.

Що передувало?

3 грудня Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту та нафтопродукти, які походять або експортуються з росії, на рівні 60 доларів за барель.

Це рішення почне діяти вже з 5 грудня 2022 року. Очікується, що воно обмежить стрибки цін, спричинені надзвичайними ринковими умовами, та різко зменшить надходження нафти від росії.

А втім, рівень у 60 доларів за барель не буде незмінним. Його періодично переглядатимуть для адаптації до ринкової ситуації. Тож ЄС встановлює перехідний період у 90 днів після кожної зміни обмеження ціни, щоб його узгоджено застосовували всі оператори.

Водночас Україна, Польща та країни Балтії пропонували встановити обмеження на рівні 30 доларів за барель.