росія використовує викрадення для залякування та придушення спротиву українців — правозахисники

росія використовує насильницькі викрадення як метод ведення війни ще з часів окупації Криму та частини Донбасу. Після початку повномасштабного вторгнення рф почала масово викрадати українців на новоокупованих територіях, використовувати тортури й подекуди страти. Так окупанти хочуть залякати й придушити спротив українців.

Про це повідомила голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

З 24 лютого Центр задокументував щонайменше 311 випадків насильницьких зникнень українців на новоокупованих територіях. Потерпілі є активними членами місцевих громад або членами їхніх родин, зокрема представниками органів місцевого самоврядування, журналістами, волонтерами, освітянами, релігійними та культурними діячами, активістами, які були не згодні з окупацією.

Також, за даними правозахисників, росія часто викрадає родичів українських військових, ветеранів, представників правоохоронців, місцевих бізнесменів.

Загалом 181 людину вже вдалося звільнити, але 118 — досі вважаються зниклими або перебувають у російському полоні. Відомо, що 12 людей були закатовані чи убиті в полоні або померли після звільнення.

Дослідниця Центру Надія Добрянська наголошує, що організації вдалося зафіксувати лише невелику частину викрадень. Але навіть на основі наявних даних правозахисники кажуть, що в зоні особливого ризику насильницьких зникнень — люди, які активно виявляють свою позицію.

«На сьогодні ми зафіксували щонайменше 127 випадків викрадень активістів та волонтерів, 98 викрадень посадовців місцевого самоврядування та 28 освітян», — розповіла Добрянська.

Найбільше зниклих українців зафіксували на окупованому півдні: на Херсонщині — 119, у Запорізькій області — 90. Натомість Офіс омбудсмена з 24 лютого зафіксував на Херсонщині 303 випадки насильницьких зникнень. 121 людину звільнили, 1 вбили, а доля ще 181 — невідома.

В окупованих районах Харківщини наразі відомо про 27 зникнень. Через активні бойові дії та проблеми зі зв'язком мало інформації з окупованої Донеччини та Луганщини. Правозахисники зафіксували 45 насильницьких зникнень у Донеччині та 2 випадки на Луганщині.

Координаторка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченкорозповіла, що росія утримує українців в окупованому Криму та на інших тимчасово захоплених територіях України, а також у СІЗО Брянської, Бєлгородської, Курської, Ростовської та Рязанської областей.

Експертка вважає, що українців викрадають із декількох причин:

  • через невибіркові затримання, коли у лютому-березні рф на півночі намагалася максимально поповнити обмінний фонд;
  • для схиляння до співпраці;
  • через активну позицію громадян та спілкування з представниками ЗСУ;
  • для перевірки лояльності до окупаційної влади та «фільтрації».

Експерти радять родинам зниклих українців звертатися до Робочої групи ООН із насильницьких та недобровільних зникнень. У випадках, коли людину викрали через її правозахисну, журналістську діяльність чи волонтерство, варто подавати справи Спеціальному доповідачу ООН зі становища правозахисників. Ці структури мають із відповідним запитом надалі звертатися до росії. Також можна звертатися до Міжнародного комітету Червоного Хреста.