росія визнала втрату «Саратова», в ООН звинувачують ЗСУ у стратах: головні новини за день 24 березня

Великий десантний корабель «Саратов»
Великий десантний корабель «Саратов»Міноборони рф

У російській армії вперше визнали втрату великого десантного корабля «Саратов». Україна передала росії всіх важкопоранених окупантів, яких можна було транспортувати. В ООН звинуватили Збройні сили України у страті військовополонених — український омбудсмен закликає надати докази. Зібрали головні новини за день 24 березня.

росія визнала втрату «Саратова»

У російській армії вперше визнали втрату великого десантного корабля «Саратов», який Збройні сили України рік тому знищили в окупованому Бердянську Запорізької області.

Втрату корабля підтвердив командир Кримської військово-морської бази Чорноморського флоту рф Фелікс Меньков під час відкриття пам'ятної дошки морякам, які загинули унаслідок вторгнення в Україну.

З нагоди річниці знищення корабля головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний оприлюднив відео про це.

«Міф про невразливість російського флоту зруйновано влучними ударами ЗСУ. Це ще раз довело неспростовний факт: на українській землі ворог не знатиме спокою: ні на суші, ні на воді», — зазначив Залужний.

Доповідь ООН

Управління ООН з прав людини заявило, що зафіксувало страти і катування військовополонених як з боку російських окупантів, так і з боку Збройних сил України. Українських військових звинуватили у страті до 25 російських військовополонених і людей, які припинили участь у воєнних діях.

Омбудсмен Дмитро Лубінець відповів, що Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій. Він заявив, що голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер та постійна координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун під час зустрічей із ним жодного разу не порушували питання поводження з російськими військовополоненими.

«До того ж хотілося б почути беззаперечні факти та аргументи, на яких ґрунтуються висновки Місії стосовно ймовірних порушень з боку української сторони», — написав він.

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими нам повідомили, що наразі вивчають цю інформацію. Очільник Управління зв'язків з громадськістю ЗСУ Богдан Сеник сказав, що в них «немає такої інформації».

Передання полонених

24 березня Україна в односторонньому порядку передала росії 5 важкопоранених і тяжкохворих окупантів, яких можна було транспортувати. Йдеться не про обмін військовополоненими, а про репатріацію — повернення важкопоранених полонених без жодних умов, як це передбачає міжнародне гуманітарне право.

Україні 24 березня повернули тіла 83 загиблих захисників. Водночас росія продовжує утримувати тисячі українських громадян, зокрема важкохворих і поранених, цивільних, дітей, жінок, літніх людей, а також тих, хто потрапив у російський полон до 24 лютого 2022 року.

Інші новини

  • Кабінет Міністрів України вирішив залишити ціну на електроенергію для населення незмінною до 30 квітня.
  • Третього учасника вечірок, де знущалися з дівчат, відправили під варту. Але він може вийти під заставу в 402 тисячі гривень.
  • СБУ затримала двох агентів ФСБ, які проводили розвідувально-підривну діяльність на території Київської та Запорізької областей. У Запоріжжі поплічником ворога виявився інженер-конструктор підприємства «Мотор Січ».
  • США ввели нові санкції проти Білорусі. У списку — БелАЗ та МАЗ, а також літак Лукашенка.
  • Уряд погодив експериментальний проєкт щодо оборонних закупівель безпілотних систем вітчизняного виробництва. Це значно прискорить створення та постачання українських дронів на фронт.
  • МЗС України ініціює санкції щодо депутатки румунського парламенту Діани Шошоаке, яка подала законопроєкт, що пропонує приєднати до Румунії частину України.
  • У Раді Європи оприлюднили оцінку щодо боротьби з корупцією в Україні: вважають, що виконання рекомендацій «більше не незадовільне».