росія знову погрожує зірвати «зернову угоду»: мовляв, не бачить підстав для продовження

Міністерство закордонних справ росії 4 липня заявило, що «немає підстав» для продовження «чорноморської угоди», яка закінчується 17 липня.

Про це повідомила пресслужба російського відомства.

Там кажуть, що росія нібито продовжує «сумлінно і відповідально» підходити до своїх зобов'язань як сторона домовленості, аби усі судна, що брали участь у «зернові угоді», змогли успішно завершити свою місію і вийти з Чорного моря до завершення терміну дії ініціативи.


Насправді ж росія в межах «зернової угоди» повністю зупинила реєстрацію вхідного флоту з 26 червня, що свідчить про наміри зірвати постачання українського продовольства на світові ринки. Про це Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України повідомило 1 липня.


МЗС країни-окупанта висуває п’ять вимог для продовження «зернової угоди»:

  • перепідключення «россельхозбанка» до SWIFT;
  • постачання запасних частин;
  • розблокування транспортної логістики та страхування;
  • реанімація аміакопроводу Тольятті — Одеса;
  • «розморожування» активів російських компаній.

Водночас росія звинуватила «українських диверсантів» у підриві аміакопроводу у Куп'янському районі Харківської області після того, як російські окупанти двічі його обстріляли.

Про «зернову угоду»

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.

Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України.